2016-05-12

Szkice przed startem. Rysunki Jana Sęka

Niezwykłe rysunki wydobyte z przepastnych zakamarków pamięci, ulotne, nikłe wspomnienia, historia młodego chłopaka zafascynowanego lotnictwem… I śmierć, która przetrwała marzenia – Wydawnictwa Naukowe Instytutu Lotnictwa wydały właśnie wyjątkowy album z rysunkami pilota Jana Sęka z lat 1938-1943.

Jan Sęk urodził się w 1920 roku w Grodzisku. Jako nastolatek przeprowadził się do Włoch pod Warszawą. Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie zdał do szkoły lotniczej. Podczas oczekiwania na lot, w chwili odpoczynku, czy w przerwie po lądowaniu oddawał się swojej drugiej pasji, czyli rysowaniu.

W książce zebrane zostały 82 prace wraz z oryginalnymi podpisami. Rysunki powstawały w latach 1938-1943. Niektóre z nich wyłoniły się z fotograficznej pamięci autora.

Jan Sęk zginął tragicznie w 1943 roku wieku 23 lat w drodze z Oświęcimia broniąc przed strażnikiem jednego z współwięźniów. Rodzina nigdy nie odnalazła miejsca, w którym go pochowano.

Publikacja jest hołdem pamięci złożonym młodemu pilotowi, który w swoim życiu cenił honor, prawość i szczerość.

Książka została wydana w ramach jubileuszu 90-lecia Instytutu Lotnictwa objętego honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Książkę można nabyć w sklepie Wydawnictw Naukowych Instytutu Lotnictwa

Ocena:  
( 0 )      nie oceniany
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię