2016-11-14

Święto Niepodległości w Muzeum Wojska Polskiego

W tym dniu Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Narodowe w Warszawie połączyły swoje ekspozycje i wspólnie zaprezentowały zbiory. Obowiązywał jeden bezpłatny bilet wstępu.

W Warszawie rozbrajanie Niemców zaczęło się 10 listopada 1918 r., w dniu w którym po czternastomiesięcznym uwięzieniu w twierdzy magdeburskiej do miasta wrócił Józef Piłsudski. Nie ukrywał, że jedzie do Warszawy budować Państwo Polskie. 11 listopada 1918 roku w Compiegne Ententa podpisała z Niemcami traktat o zawieszeniu broni, kończący I wojnę światową. Otworzyła się szansa dla Polaków na własną Ojczyznę.

Trzy poranne „wejścia na żywo” z programu „Pytanie na śniadanie” w TVP 2, w którym kuratorzy i kustosze naszego Muzeum zaprezentowali atrakcje dnia świątecznego, dały od razu frekwencyjny rezultat. Przy wejściu od godziny 10 ustawiła się sążnista kolejka miłośników militariów. Po godzinie 13:00 do Muzeum Wojska Polskiego po uroczystościach zorganizowanych przed Grobem Nieznanego Żołnierza, z Placu Józefa Piłsudskiego wmaszerowały pododdziały defilujące Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem. Przybyło z nimi prawie dwa tysiące miłośników „podniosłego maszerowania i muzyki patriotycznej”. Ten moment to kulminacja organizacyjna dla całej załogi MWP – udało się jak zawsze.

Z okazji święta w Muzeum Wojska Polskiego przygotowano zwiedzającym specjalny program. Bardzo ważnym miejscem uroczystego dnia, skupiającym uwagę osób przybyłych do Muzeum była „Sala Drogi Do Niepodległości”. Tu powitano pierwszych zwiedzających. W ekspozycji zgromadzono uzbrojenie, umundurowanie, ekwipunek z czasów walk o niepodległość, granice i istnienie Państwa Polskiego. Są tu pamiątki po Józefie Piłsudskim, m.in. jego szabla z okresu gdy był Komendantem I Brygady Legionów. W jej otoczeniu mundury ułanów Beliniaków i bohaterów spod Rokitny. W sąsiedztwie maski pośmiertnej Marszałka znajdują się też rzeźby autorstwa Strynkiewicza i Kuny. Ponadto karabiny Mannlicher, szable oraz ekwipunek polskich legionistów. Wojsko Polskie na Wschodzie prezentują mundury oficerów Legionu Puławskiego i Pułku Ułanów Krechowieckich, a eksponaty po żołnierzach Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera to mundury, karabiny Lebel i hełmy Adrian. Cennym uzupełnieniem ekspozycji w tej sali są ordery i odznaczenia oraz bogaty zespół odznak pamiątkowych. Na wystawie zgromadzono również przeszło 70 sztandarów polskich formacji wojskowych z lat 1914-1920 r. Galeria malarstwa to sceny batalistyczne i portrety, dzieła Kossaków, Bagińskiego, Zawadzkiego, Kaweckiego, Batowskiego, Byliny i Wisznickiego. Przybyłym do muzeum zaprezentowano znakomitą wystawę, integralnie łączącą się z eksponatami z „Sali Drogi Do Niepodległości” zatytułowaną „Wielka Wojna 1914-1918. Prawdziwy koniec Belle Epoque”, która cieszy się niezmiennym uznaniem zwiedzających. W Sali Archeologicznej oraz Sali Kasetonowej oglądano najnowszą wystawę czasową „Na nieludzkiej ziemi… Armia Polska w ZSRR 1941-1942”. Bardzo dużą frekwencję odnotowano w sali prezentującej ekspozycję „Tobruk 1941. W 75. rocznicę walk Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich w obronie pustynnej twierdzy”.

Dla interesujących się okresem II wojny światowej to wyjątkowa okazja gdzie pokazano między innymi kolekcję mundurów walczących stron w Afryce Północnej. Oczywiście niezmienną popularnością wśród zwiedzających cieszyły się wszystkie stałe wystawy prezentowane od lat w Muzeum Wojska Polskiego.

W namiocie promocyjnym usytuowanym na wewnętrznym dziedzińcu przygotowano specjalne ekspozycje dla widzów. Wystawa zatytułowana „Zachowane dla potomnych” to kolekcja maszynowej, zespołowej broni palnej i elementów jej dodatkowego wyposażenia, używanej w Wojsku Polskim okresu II Rzeczypospolitej. Pozyskaną w 2016 roku do zbiorów muzealnych dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz patronatowi Ministerstwa Obrony Narodowej. Kolekcję stanowią unikatowe, zabytkowe okazy broni, które poddano (bądź są w trakcie procesu) konserwacji i renowacji, dzięki czemu zostaną ocalone od zniszczenia oraz zachowane dla przyszłych pokoleń w możliwie całościowej i kompletnej formie. W skład pozyskanej kolekcji wchodzą między innymi:

- ciężki karabin maszynowy wz. 30 [Browning] kal. 7,92 mm na podstawie wz. 30 [tzw. WR], prod. P.W.U.-F.K. w Warszawie z lat 1933-1934;
- ciężki karabin maszynowy wz. 30 [Browning] kal. 7,92 mm na podstawie wz. 36 [tzw. kawaleryjskiej], prod. P.W.U.-F.K. i Zbrojowni nr 2 w Warszawie z lat 1937-1939;
- ciężki karabin maszynowy Hotchkiss wz. 25 kal. 7,92 mm (Broni Pancernej), prod. Société Anonyme des Anciens Etablissements Hotchkiss et Cie w Saint-Denis we Francji z lat 1926-1927;
- ciężki karabin maszynowy wz. 30 kal. 7,92 mm (bez podstawy, pochodzący z arsenału partyzanckiego), prod. P.W.U.-F.K. w Warszawie z roku 1932;
- ręczny karabin maszynowy Browning wz. 28 kal. 7,92 mm [tzw. eksportowy], prod. P.W.U.-F.K. w Warszawie z lat 1936-1938;
- ręczny karabin maszynowy Browning wz. 28 kal. 7,92 mm [tzw. eksportowy], prod. P.W.U.-F.K. w Warszawie z lat 1937-1939. Oprócz zabytków wchodzących w skład kolekcji, jako okaz porównawczy pokazano standardowy ciężki karabin maszynowy wz. 30 [Browing] kal. 7,92 mm na podstawie wz. 34 ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego, prod. P.W.U. – F.K. w Warszawie z lat 1932 i 1936.

Zaprezentowano również dwie imponujące lufy armat pułkowych żelaznych, wagomiaru 3-funty artylerii szwedzkiej (?) z XVII wieku, wydobyte w ubiegłym roku z nurtów Wisły w Warszawie. Po konserwacji w Pracowni Metalu MWP stanowią wielką atrakcję historyczną. Dopełnieniem ekspozycji skupionych w namiocie promocyjnym były: spotkanie z Adamem Sikorskim twórcą programu „Było nie minęło...” TVP Historia, stanowisko prezentacyjne grupy rekonstrukcji historycznej pt. „Zanim Józef Piłsudski wróci z Magdeburga” , przygotowane przez Tradycyjny Oddział Regimentu C. i K. Reg. Fort. No 2., spotkanie z przedstawicielami biura do spraw budowy nowej siedziby MWP w Cytadeli Warszawskiej z prezentacjami wizualizacji obiektu. Prezentowano wyposażenie i uzbrojenie przygotowane przez 18 Bielski Batalion Powietrznodesantowy im. kpt. Ignacego Gazurka oraz elementy wyposażenia i uzbrojenia Cichociemnych- przygotowane przez Klub Spadochronowy Sił Specjalnych, a także wydawnictwa MWP z możliwością zakupu, które cieszyły się dużym „wzięciem”.

Wielkim zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się broń ciężka – historyczna i współczesna zgromadzona w przestrzeni parkowej MWP. Przygotowano do zwiedzania: samolot pasażerski Jak-40, samolot transportowy An-26, śmigłowiec wielozadaniowy Mi-8T, transporter opancerzony SU-57. Ponadto: działo morskie artylerii nadbrzeżnej MU-2-II S, kaliber 152,4 mm, armata pomalowana w kamuflaż letni; armatę B-34-U, uniwersalną armatę okrętową nadbrzeżną, kaliber 100 mm, prod. 1949, pomalowaną w kamuflaż jesienny; armatę nadbrzeżną wz. 30, Bofors z 31 Baterii helskiej im. kmdr. ppor. Heliodora Laskowskiego, kaliber 152,4 mm, prod. szwedzkiej, z drugiej połowy lat 30 XX wieku. Armata pomalowana w kolorze stosowanym w Wojsku Polskim w 1939 roku; armatę morską Bofors wz. 34/36 – działo okrętowe kal. 120 mm, prod. Szwecja II połowa lat 30 XX wieku, armata stanowiła uzbrojenie ORP „Gryf”. Armata pomalowana w kolorze morskim stosowanym w Polskiej Marynarce Wojennej w 1939 roku; armatę morską nadbrzeżną B-13, kaliber 130 mm, prod. pomiędzy 1946-1954. Armata pomalowana w kamuflażu piaskowym; podwójnie sprzężoną armatę przeciwlotniczą wz. 36 Bofors, kaliber 40 mm, prod. Szwecja 1936-1939, armata stanowiła uzbrojenie ORP „Błyskawica. Armata pomalowana w kolorze morskim stosowanym w Polskiej Marynarce Wojennej w 1939 roku.

Funkcjonowała również strzelnica ASG przygotowana przez przedstawicieli Polskiego Systemu Walki Wręcz „Haller”. Całość plenerową dopełniły stoiska z pamiątkami dla kolekcjonerów militariów.

Zwiedzającym Muzeum w ten świąteczny dzień towarzyszyły prezentacje i pokazy grup rekonstrukcji historycznych, którym składamy serdeczne podziękowania. Zawsze dodają „klimatu” i są barwną atrakcją dla widzów. Lubimy ich w Muzeum Wojska Polskiego. Prezentowały się: SRH Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Tradycyjny Oddział Regimentu C. i K. Reg, Fort. No 2., GRH Radosław, Grupa Historyczna Lotnictwa Polskiego, Fundacja Sprzymierzeni z GROM, 18. Bielski Batalion Powietrznodesantowy im kpt. Ignacego Gazurka, 44. Pułk Strzelców Legii Amerykańskiej, Towarzystwo historyczne rok 1920, GRH WIN – Żołnierze Wyklęci, Klub Spadochronowy Sił Specjalnych, OSW Strzelec, Polski System Walki Wręcz „Haller” oraz GRH Warka – 10. Pułk Piechoty z okresu Powstania Listopadowego.

Dla pokrzepienia kondycji w ten śnieżny i chłodny dzień funkcjonowały kuchnie z parującą grochówką i innymi przysmakami „żywienia” wojskowego. Ostatni goście opuszczali tereny Muzeum Wojska Polskiego około godziny 19, zadowoleni i pełni wrażeń z programowych atrakcji dnia świątecznego.

Galeria
Galeria

Źródło: Muzeum Wojska Polskiego

Ocena:  
( 0 )      nie oceniany
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię