2012-09-11

Święto Latawca AZM 2012

W niedzielę 7 października odbędą się zawody latawcowe Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej. Zawody Święta Latawca rozgrywane są w pogodny wietrzny dzień, a zawodnicy podzieleni są na cztery grupy wiekowe i konkurują w dwóch kategoriach: latawców płaskich i skrzynkowych.

Dzisiaj zwyczaj budowy latawców może nie jest aż tak popularny jak kiedyś, ale dzięki działaniom Aeroklubu i hojności sponsorów rośnie grupa młodych entuzjastów tego „kolorowego” hobby. To właśnie ona spotyka się co roku na początku października na płockim lotnisku, by stanąć w szranki ze swoimi rówieśnikami o laury w dziedzinie budowy i pilotażu latawców!

W niedzielę 7 października odbędą się zawody latawcowe Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej pod nazwą „Święto Latawca AZM 2012”. Oprócz zwycięzców poszczególnych kategorii wiekowych przewidzieliśmy również nagrody w kategoriach najładniejszy latawiec wg publiczności i wg fotoreporterów lokalnych mediów. Przygotowaliśmy także kryterium szkół powiatu płockiego, gostynińskiego i sierpeckiego. Ta szkoła, której uczniowie razem uzyskają najwięcej punktów wygra puchar i udział w zajęciach dydaktycznych pt. „Jak zostać pilotem – od latawca do Boeinga” lub „Latać każdy może”.

Święto Latawca kojarzy się z miłą atmosferą, a na płytę lotniska zawsze przychodzą dzieciaki z całymi rodzinami, które chętnie pomagają w przygotowaniach do startu i ochoczo dopingują swoich faworytów. Zawody rozgrywane są z poszanowaniem zdrowego ducha rywalizacji, a główny ich cel to zabawa, wypoczynek na świeżym powietrzu i propagowanie ciekawego hobby.

Zawody Święta Latawca rozgrywane są w pogodny wietrzny dzień, a zawodnicy podzieleni są na cztery grupy wiekowe i konkurują w dwóch kategoriach: latawców płaskich i skrzynkowych.

Przed samymi lotami latawce zostają poddane ocenie, ich wygląd zewnętrzny, estetyka wykonania – szczególnie istotne jest kolorowe i ciekawe malowanie. Po ocenie „technicznej” przychodzą najbardziej oczekiwane loty. Każdy zawodnik musi sprawnie wynieść swój latawiec w powietrze. Wtedy komisja ocenia, czy jego lot jest stabilny, czy łatwo unosi się w powietrzu, czy pilotujący latawiec nie ma problemów z jego opanowaniem.

Dodatkowo premiowane są efekty specjalne, np. zastosowanie wyciągu latawcowego do wynoszenia i zrzutu niewielkiego ładunku ze spadochronem. Sumując punkty, komisja wyłania najlepszych startujących, którym przyznawane są ciekawe, związane z lotnictwem nagrody. Pozostali uczestnicy otrzymują nagrody pocieszenia. Tradycją stała się grochówka dla startujących, wydawana wprost z wojskowej kuchni polowej.

Zawody latawcowe AZM pod nazwą „Święto Latawca” są eliminacjami do mistrzostw Aeroklubu Polskiego, tak więc zwycięzcy II kategorii wiekowej awansują do mistrzostw Polski i w kolejnych zawodach reprezentują Płock.

Więcej o zawodach (a także, jak wykonać latawiec) na stronie aeroklubplock.pl .

Źródło: Aeroklub Ziemi Mazowieckiej

Ocena:  
( 1 )      bardzo słaby
  Opinii:  

1

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2016-04-23 03:55:18 ~~Githa~~

Hehe, magical nu082ts&#ge3g; But you see, I can make that dirty joke because I’m still in my 20′s. Glad you had such a positive weekend. Weird how different our dinners at PF&W went! We must hang out!