2011-04-12

Su-22 w powietrzu, czyli piknik w Świdwinie

Lotnisko w Świdwinie jest już jedynym w Polsce, na którym bazują samoloty Su-22. 2 lipca odbędzie się tu piknik lotniczy. Największymi atrakcjami imprezy będą właśnie latające Su-22, MiGi-29 oraz jeden z samolotów grupy Żelazny. Latające Su-22 w tym roku zobaczymy także na pokazach w Radomiu.

Piknik lotniczy w Świdwinie odbędzie się w sobotę, 2 lipca. Jego organizatorami są Stowarzyszenie Przyjaciół Lotniska Wojskowego oraz 21 Baza Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Piknik rozpocznie się o godzinie 9 i potrwa do 16.

W programie lipcowego pikniku znalazły się między innymi pokazy lotnicze. Jak mówi Krzysztof Ćwiertnia, prezes stowarzyszenia, w powietrzu mają zaprezentować się samoloty wojskowe Su-22 i MiG-29. Wszystkie polskie Su-22 znajdują się na wyposażeniu eskadr 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego i Świdwin jest dla nich lotniskiem macierzystym. W ostatnich latach samoloty te bardzo rzadko można było zobaczyć na pokazach lotniczych, mogą więc stać się magnesem, który przyciągnie do Świdwina wielu miłośników lotnictwa wojskowego. W tym roku może być trochę lepiej - poza piknikiem w Świdwinie, latające Su-22 zobaczymy jeszcze w Radomiu. Prezentacja elementów taktyki lotniczej w wykonaniu pary Su-22 będzie jednym z punktów programu AIR SHOW - 2011.

Zaplanowane są także dwa pokazy samolotu grupy akrobacyjnej Żelazny – zapowiada Krzysztof Ćwiertnia. Wojciech Krupa z GA Żelazny potwierdza, że jeden z samolotów grupy – najprawdopodobniej Zlin-50 – przyleci na piknik. Każdy pokaz będzie trwać około 15 minut.

Poza tym na świdwińskim lotniku zostanie zorganizowana wystawa statyczna wojskowych i cywilnych statków powietrznych. Na wystawie spodziewane są samoloty i śmigłowce Sił Powietrznych oraz Marynarki Wojennej, choć rozmowy na ten temat jeszcze trwają i decyzje jeszcze nie zapadły. Pojawią się też samoloty z aeroklubów, które z pewnością będą wykorzystywane do lotów widokowych.

Można się spodziewać, że na wystawę do Świdwina przylecą podobne statki powietrze, jakie brały udział w piknikach na lotnisku 12 Bazy Lotniczej w Mirosławcu (obecnie Komenda Lotniska, bez samolotów). W 2010 roku na pikniku można było zobaczyć m.in. wojskowe samoloty Su-22UM3K i Su-22M4, TS-11 Iskra, CASA C-295M oraz śmigłowce SH-2G, Mi-24W czy Mi-2URN. Zaletą imprezy była możliwość obejrzenia ich z bliska, porozmawiania z załogami, a także obserwacji odlotów (zobacz: Warto było być w Mirosławcu).

Swoje umiejętności i wyposażenie zaprezentują policja, straż pożarna, wojsko, wystawią się zakłady lotnicze, sprzedawcy samochodów i wiele innych firm. O szczegółach programu będziemy jeszcze informować.

Zobacz też: Para Su-22 na AIR SHOW
Sławomir Kasjaniuk

Ocena:  
( 15 )      nie oceniany
  Opinii:  

2

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2017-04-24 16:35:28 ~~Phyllisfreef~~

wh0cd608296 sildenafil citrate

Utworzony: 2011-07-03 19:14:52 ~~kazik~~

Szkoda, że za moich20 lat służby w garnizonie Świdwin nie było takich pięknych uroczystości. Pokazy lotnicze oglądaliśmy na lotnisku w czasie walk powietrznych i akrobacji lotniczych pilotów z jednostek 1958 i 3316. Tegoroczny Piknik Lotniczy jest zasługą wspańiałych ludzi, którzy potrawią organizować życie dla społeczeństwa i pokazywać wspaniałych męszczyzn w ich maszynach.
Pozdrawiam
Kazik