2016-11-15

Spotkanie w PAŻP w sprawie stref w Beskidzie Wyspowym

14 listopada 2016 roku, w siedzibie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w Warszawie odbyło się spotkanie dotyczące planowanych stref TRA w Beskidzie Wyspowym, tworzonych na potrzeby zabezpieczenia operacji wojskowych statków bezpilotowych (dronów).

W spotkaniu uczestniczyła strona wojskowa, natomiast ze strony środowiska paralotniowego przybili delegaci Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego, Federacji Paralotniowej oraz Stowarzyszenia Paralotniarzy Beskidu Wyspowego.

Na drodze negocjacji udało się wspólnie ustalić rozwiązanie korzystne zarówno dla paralotniarzy, jak i strony wojskowej. Loty w Beskidzie Wyspowym będą odbywały się jak do tej pory. Na podsumowanie spotkania sporządzono i parafowano stosowną notatkę, która wyszczególnia powzięte decyzję:

1. Przyszła strefa TRA137A (sektor północny pod „niskim” TMA Kraków B – rejon Dobczyc) dostępna dla strony wojskowej całodobowo.
2. Strefa TRA137B, zasłaniająca startowisko i lądowisko na Ciecieniu, dostępna tylko w nocy.
3. Zachodnie granice strefy TRA137A i TRA137B przesunięte jeszcze bardziej na zachód.

Oznacza to, że piloci wykonujący loty w Beskidzie Wyspowym mogą robić to w dalszym ciągu bez przeszkód i bez konieczności sprawdzenia AUP, gdyż strefa TRA137B będzie mogła być aktywowana tylko w nocy.

Przypominamy również, że strefa TRA jako taka jest obiektem przestrzeni powietrznej aktywowanym w AUP. Nie jest ona stale aktywna i nie blokuje w sposób trwały możliwości wykonywania lotów. Piloci będą mogli w dalszym ciągu wykonywać loty w północnym segmencie, tj w TRA137A, pod warunkiem wcześniejszego sprawdzenia bieżącego AUP i upewnienia się, że strefa nie została aktywowana przez użytkownika wojskowego.

Cała informacja na stronie psp.org.pl

Mateusz Lubecki

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe

Ocena:  
( 11 )      znakomity :)
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię