2016-11-03

Speedflying pomiędzy skałami

Marzysz o slalomie w powietrzu pomiędzy skałami na bardzo małej wysokości? Valentin Delluc, znany między innymi z przelotu z prędkością 125 km/h nad schodzącą lawiną, ciągle to robi! Używa do tego celu niewielkiego skrzydła.

Taki lot wymaga wielu, wielu godzin treningu. Śmiganie na małej czaszy pomiędzy nagimi skałami, a nawet dodawanie do tego akrobacji to coś, co potrafią tylko najlepsi. Delluc wybrał francuski masyw Dévoluy w Alpach. W pionie przeleciał 2789 m. Miejsce nosi nazwę Grande Tête de l’Obiou i imponuje krajobrazem podobnym do powierzchni księżyca. To idealne miejsce dla wyczynów Valentina.

Poniżej film z jego GoPro. Valentin Delluc tak opowiada o tym niesamowitym nagraniu.

Jak wpadłeś na pomysł, żeby latać właśnie tam?

Jestem instruktorem pilotażu samolotów ultralekkich, więc przez cały rok zabieram ludzi na loty w te rejony. Pomyślałem, że to wyjątkowy krajobraz, niemal jak księżycowy. I choć miejsce to znalazłem lecąc ultralightem rok, albo dwa przedtem, tak naprawdę uważnie zacząłem mu się przyglądać jakieś trzy miesiące temu. Właśnie wtedy zauważyłem kanion. Potem wybrałem się tam pieszo, żeby obejrzeć miejsce lądowania i wybadać, czy nie będę musiał przyciąć trochę drzew. Obejrzałem też start.

Jak się przygotowujesz do takich lotów?

Po pierwsze, wymaga to wielu godzin treningu. Musisz znać swoje skrzydło jak własną kieszeń. Nie możesz tego zrobić na nowym, które dopiero co kupiłeś. To także trening w zimie – przez cały rok. Naprawdę ważne jest upewnienie się, że nie jest tam wietrznie. To, co może być naprawdę niebezpieczne w takim kanionie, czy podobnym miejscu to właśnie wiatr, który nagle mógłby zmienić twój kierunek. Przelatywałem nad nim trzy razy zanim wleciałem do wewnątrz. Podczas trzech pierwszych przelotów byłem nieco wyżej i testowałem masy powietrza oraz to, jak później będzie ono przemieszczać się niżej. Znalazłem też punkty odniesienia w terenie. Tak naprawdę możesz się przygotowywać ile chcesz, ale jeśli spróbujesz robić takie przeloty codziennie, w końcu niechcący przytrafi ci się błąd. Właśnie dlatego nie chcę robić czegoś takiego każdego dnia. Do czegoś takiego chwilę się przygotowuję, a potem to wykonuję, ale na pewno nie 15 razy z rzędu. Naprawdę trzeba mieć doskonałe warunki, żeby być w stanie wlecieć w kanion w taki sposób.

Źródło: Red Bull

Ocena:  
( 2 )      znakomity :)
  Opinii:  

1

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2017-06-01 02:50:19 ~~Charlessoype~~

wh0cd148319 amoxicillin 500 arimidex buy elocon flagyl buy cafergot online