2016-12-29

Serce na pokładzie morskiej Bryzy

W czwartek, 29 grudnia, załoga samolotu Bryza z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej przeprowadziła piątą w tym roku operację transportu personelu medycznego z organem do przeszczepu. Tym razem na serce oczekiwał 65 letni pacjent Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii w Aninie.

Dzisiaj kolejny raz Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej wsparła warszawską klinikę, która w środę późnym wieczorem zwróciła się do wojska z prośbą o pomoc w organizacji transportu personelu medycznego. Kolejny też raz do realizacji lotu w ramach Akcji Serce wytypowano załogę i samolot z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego. Bryza z personelem medycznym, który wcześniej pobrał organ w jednym z trójmiejskich szpitali, wystartowała z lotniska w Gdyni Babich Dołach o godzinie 13.37. Lot z sercem na pokładzie trwał niewiele ponad godzinę. Dokładnie o 14.44 maszyna dowodzona przez kpt. pil. Jarosława Jastrzębskiego wylądowała na lotnisku w Okęciu, skąd serce pojechało do kliniki w Aninie. Na macierzyste lotnisko w Gdyni Bryza powróciła o godzinie 16.45.

Skład załogi transportowej Bryzy:
 • kpt. pil. Jarosław Jastrzębski (dowódca załogi);
 • ppor. pil. Kamil Bajszczak (drugi pilot);
 • st. bosm. Henryk Gamrot (technik pokładowy).

 • Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej wspiera transport organów do przeszczepu od wielu lat. Loty w ramach tzw. Akcji Serce wykonywały zarówno załogi śmigłowców ratowniczych jak i samolotów patrolowych oraz transportowych. Niewiele ponad miesiąc temu załoga Bryzy prawie w tym samym składzie przetransportowała personel medyczny Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii z płucami do przeszczepu. Dzisiejszy lot był też czwartym w tym roku zrealizowanym na rzecz Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii w Aninie.

  Akcja Serce to tylko jedno zadań Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej realizowanych bezpośrednio na rzecz społeczeństwa. Lotnicy morscy jako jedyni w kraju utrzymują ciągłą gotowość do prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W ciągu ostatnich 24 lat, podczas akcji ratowniczych na morzu, uratowali 318 osób.

  kmdr ppor. Czesław Cichy
  oficer prasowy BLMW

  Ocena:  
  ( 2 )      znakomity :)
    Opinii:  

  0

    

  Dodaj swoją opinię