2016-10-24

Rozpal lotniczy płomień

31 października przed pomnikiem Poległych Lotników Polskich na Polu Mokotowskim w Warszawie przedstawiciele organizacji lotniczych zapalą znicze pamięci.

Zbliża się Święto Zmarłych, dzień w którym kierujemy swoje myśli i wspomnienia ku Tym, co odeszli. Jest w Warszawie wspaniały monument poświęcony lotnikom, którzy zginęli na wszystkich frontach II wojny światowej. Na granitowym murze wyrytych jest 2108 nazwisk bohaterów, którzy pod znakiem orła na tle husarskich skrzydeł i biało-czerwonej szachownicy walczyli i polegli w wojennej służbie. Strzeliste łuki symbolizują smugi walk powietrznych. Do pomnika prowadzi szeroki pas asfaltu, oświetlony po zmroku, który imituje pas startowy (zobacz: Ku czci tych, co mieli odwagę).

Pod tym pomnikiem Stowarzyszenie Lotników Polskich, kontynuujące tradycje stowarzyszenia lotniczego utworzonego tuż po wojnie w Anglii, corocznie składa kwiaty i zapala znicze w przeddzień Święta Zmarłych.

W ubiegłym roku obchodziliśmy 75 rocznicę „Bitwy o Anglię”, wojny powietrznej o strategicznym znaczeniu dla dalszego przebiegu działań, w której polscy piloci mieli znaczący udział. Z okazji jubileuszu zwycięskich walk postanowiliśmy wezwać do udziału zaprzyjaźnione organizacje, co znalazło żywy oddźwięk. Zamiar i nadzieję określił w swoim wystąpieniu Prezes SLP: „dziś jest nas garstka, wkrótce mogą być setki, a za kilka lat – tysiące”.

W tym roku również w dniu 31 października o godzinie 17.00, przed pomnikiem Poległych Lotników Polskich na Polu Mokotowskim, przedstawiciele organizacji lotniczych zapalą znicze pamięci. Chcemy nadać tej akcji szerszy wymiar, zwracając się o uczestnictwo do szkół, organizacji, instytucji i wszystkich mieszkańców.

Wzywamy warszawiaków i apelujemy: Dołączcie do nas! Niech w ten wieczór, piękny i głęboko symboliczny pomnik, oddalony od miejskiego ruchu i skryty w scenerii Pola Mokotowskiego, nie tonie w ciemności. Niech światełka naszych zniczy i latarek rozbłysną smugami na niebie. Spontanicznie i serdecznie twórzmy nowy obyczaj.

Hasło spotkania: „Rozpal lotniczy płomień”

Pamiętajmy: Pole Mokotowskie to historyczne, niegdyś pierwsze lotnisko Warszawy, gdzie powstawały zręby polskiego lotnictwa. A nim zaistniała „Bitwa o Anglię”, we wrześniu 1939 roku, myśliwcy Brygady Pościgowej bronili stolicy przed nalotami bombowymi, odnosząc wspaniałe zwycięstwa w walkach powietrznych. Pamiętajmy o nich!

Źródło: Stowarzyszenie Lotników Polskich

Ocena:  
( 4 )      dobry
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię