2016-10-06

Puchar Świata w Indoor Skydivingu w Polsce

II Puchar Świata w Indoor Skydivingu odbędzie się w dniach 11-16 października 2016 r. w tunelu aerodynamicznym Flyspot w Morach pod Warszawą. W zawodach wezmą udział najlepsi światowi zawodnicy, w tym silna reprezentacja Polski.

II Puchar Świata w Indoor Skydivingu to największa w historii i najważniejsza tegoroczna impreza w Indoor Skydivingu na świecie. Do Warszawy zjadą największe gwiazdy światowego spadochroniarstwa, żyjące legendy sportów ekstremalnych. W dniach 11-16 października będą oni rywalizować o najwyższe trofea sportowe w Indoor Skydivingu. W zawodach wezmą udział reprezentanci 29 krajów: 112 zespołów i solistów, w sumie 350 zawodników.


Polska reprezentacja


Formation Skydiving

Sky4Four – to Reprezentacja Polski w Skokach Spadochronowych w dyscyplinie FS4, której bazą są Skydive Warszawa ze strefą w Chrcynnie i Tunel Aerodynamiczny Flyspot. Osiągnięcia: w 2015 roku Anna Barańska została rekordzistką Polski w największej formacji kobiecej, a cały zespół Sky4Four wziął udział w ustanowieniu rekordu Polski formacji spadochronowej 100way.

No Mercy – w skład zespołu No Mercy, reprezentującego Polskę w zespołowej akrobacji spadochronowej FS4, wchodzi pięć zawodniczek: Maja Ważniewicz, Kinga Komorowska, Karina Laszuk, Iwona Raczkiewicz i Olimpia Patej. Ich determinacja, 20 letnie doświadczenie w sporcie, wola walki oraz wielkie zaangażowanie zadecydowały o powstaniu drużyny, która jako pierwsza w historii polskiego spadochroniarstwa została powołana do reprezentowania naszego kraju na arenie międzynarodowej. Team powstał w 2014 roku, ale to nie przeszkodziło No Mercy zostać najbardziej rozpoznawalną kobiecą drużyną zespołowej akrobacji FS4 w Polsce już w drugim sezonie istnienia. Osiągnięcia: m.in. III miejsce na Mistrzostwach Europy w Holandii w zespołowej akrobacji spadochronowej FS4 w 2015; team No Mercy został sklasyfikowany w I dziesiątce Światowego Rankingu Najlepszych Tunelowych Zespołów Kobiecych w zespołowej akrobacji spadochronowej (liga NSL).

Flyspot Chicks – zespół istnieje od 2014 roku. Ich osiągnięcia to m.in.: I miejsce w Word Games w kategorii A w Bedford 2015, I miejsce Flyspot Open w kategorii AA w listopadzie 2015 r., III miejsce w Clash of Champions w Dubaju w kategorii AA, II miejsce w kategorii AA w World Games w Bedford w kategorii AA.


Vertical Formation Skydiving

Flyspot Definition – oficjalna Reprezentacja Polski w czwórkach wertykalnych Poland National Team 4way VFS w składzie – Dariusz „Dafi” Filipowski, Sebastian „Seba” Matejek, Piotr „Tony” Bereda, Rafał „Raffi” Popławski. Mają na swoim koncie szereg sukcesów sportowych, m.in.: I miejsce VFS OPEN, I miejsce FAI Polish Championship of Indoor Skydiving, 2014, II miejsce VFS Open 1st FAI World Cup of IndoorSkydiving 2014, III miejsce VFS Open European Championship 2013.

Skyriders

Team AVFSome


Freestyle

Maja Kuczyńska – szesnastoletnia Mistrzyni Świata Juniorów w akrobacjach w tunelu aerodynamicznym. W wieku 10 lat wykonała swój pierwszy skok ze spadochronem i od tego momentu zakochała się w lataniu! Koronną dyscypliną Mai jest solo freestyle, w którym odnosi światowe sukcesy, m.in.: II miejsce w międzynarodowych zawodach tunelowych Wind Games w Hiszpanii w kategorii Freestyle, 2016; IX miejsce w plebiscycie „Złota Dziesiątka sportowców lotniczych 2015”; Mistrzyni Świata Juniorów na pierwszych oficjalnych Mistrzostwach Świata FAI w Pradze w kategorii Freestyle, 2015.

Andrzej Sołtyk – Wicemistrz Świata juniorów we Freestyle, Praga 2015

Aleksandra Sołtyk

Marta Jachacy


Dynamic 2-way

Vipers

Oldboy Warriors


Zawody Pucharu Świata odbywają się co dwa lata na zmianę z Mistrzostwami Świata i w swej istocie są imprezą o najwyższym stopniu trudności. Wynika to głównie z tego, że o ile w Mistrzostwach Świata może brać udział wyłącznie jeden zespół w danej dyscyplinie z danego kraju, to w Pucharze Świata potęgi narodowe mogą takich zespołów wystawić aż cztery. Wszystko to przekłada się na znacznie wyższy poziom rywalizacji sportowej.

Dodatkową zaletą zawodów rozgrywanych w tunelu aerodynamicznym jest bardzo duża łatwość śledzenia całej rywalizacji przez widzów. Wszystko odbywa się w zamkniętej przestrzeni tunelu aerodynamicznego, zawody mają bardzo dużą dynamikę i wzbudzają wielkie zainteresowanie kibiców.

Dzięki tym cechom jest to też dyscyplina bardzo łatwa do pokazania w telewizji. Materiały filmowe z finałów w Wind Games z udziałem reprezentantki Polski, Mistrzyni Świata Juniorów we freestyle Mai Kuczyńskiej dotarły do ponad 30 mln odbiorców, a jej sukces dostrzegły media na świecie – Daily Telegraph, Today.com, jak również w Polsce: Fakty, Panorama, DDTVN, wp.pl, Pytanie na Śniadanie. Zainteresowanie tym nietypowym tematem było tak duże, że polskie redakcje zadeklarowały ponowną chęć zaproszenia reprezentantki w trakcie kolejnych kroków kariery.

Wartym zaznaczenia wydaje się fakt, że Indoor Skydiving jest jedyną dyscypliną sportów lotniczych spełniającą wymogi stawiane przed sportami olimpijskimi i mającą realne szanse na dołączenie do tej rodziny.

Źródło: Aeroklub Polski

Ocena:  
( 0 )      nie oceniany
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię