2016-12-08

Puchar Gordona Bennetta 2017 w Szwajcarii

W dniach od 7 do 16 września 2017 roku szwajcarskie miasto Gruyères w kantonie Fryburg będzie gospodarzem 61. Pucharu Gordona Bennetta, najstarszego i najbardziej prestiżowego wyścigu balonów gazowych na świecie.

Za dziewięć miesięcy najlepsi zawodnicy balonowi świata zbiorą się w Gruyères w Szwajcarii, aby rywalizować o najbardziej prestiżowe trofeum lotnicze – Puchar Gordona Bennetta. Organizatorzy spodziewają się uczestnictwa około 20 zespołów z dziesięciu różnych krajów. W pięknej alpejskiej scenerii zarówno zawodnicy jak i obserwatorzy będą świadkami rozpoczęcia konkurencji o międzynarodowej renomie.

Mistrzostwa Świata FAI i festiwal sportów lotniczych

61. Puchar Gordona Bennetta 2017 odbędzie się w dniach od 7 do 16 września 2017 na lotnisku w Gruyères. Po ceremonii otwarcia 7 września, kolejnego dnia balony wzniosą się w powietrze przy akompaniamencie dźwięku i światła. Na kolejne dwa dni, lotnisko zamieni się w wielki festiwal sportów lotniczych. Wystawy i rozrywki dla dzieci i dorosłych pozwolą odwiedzającym poznać także pozostałe dyscypliny lotnicze, w tym m.in. sport samolotowy, sport śmigłowcowy, sport szybowcowy oraz modelarski. Kolejną atrakcją w tych dniach będą Spadochronowe Mistrzostwa Szwajcarii, które zostaną rozegrane od czwartku, 7 września do niedzieli, 10 września.

61. Puchar Gordona Bennetta 2017 zakończy się w sobotę, 16 września. Na uroczystej gali finałowej, jury składające się z sędziów z USA, Japonii i Luksemburga przyzna nagrody dla zwycięzców. Zwycięską balonową drużyną będzie ta, która pokona najwięcej kilometrów w powietrzu, bez ograniczeń czasowych.

Zgodnie z regułami tego wyścigu odległość jest obliczana w linii prostej od startu i punktów lądowania. W ciągu ostatnich dwóch lat triumfatorami mistrzostw był team SUI-1, pilotowany przez Kurta Friedena i Pascala Witprächtigera z Thurgau. Ich zwycięstwo dało Szwajcarii i kantonowi Fryburg możliwość zorganizowania 61. Pucharu Gordona Bennetta 2017.

Wystawa w Château-d’Oex

Aby podkreślić estymę tego legendarnego wyścigu, muzeum Espace Ballon w Château-d’Oex 6 grudnia 2016 roku otworzyło wystawę czasową zatytułowaną „Puchar Gordona Bennetta 1906 – 2017”. Ekspozycja będzie otwarta dla publiczności aż do 13 marca 2018 roku. W tym czasie zwiedzający będą mieli okazję poznać bliżej fascynujący świat balonów gazowych. Filmy, obrazy i zdjęcia wielkoformatowe, a także liczne dokumenty, pamiątki oraz informacje edukacyjne i rozrywkowe przybliżą ogromną przygodę ludzką, jaką bez wątpienia jest historia wyścigu o Puchar Gordona Bennetta.

Źródło: Aeroklub Polski

Ocena:  
( 0 )      nie oceniany
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię