2008-01-29

Ppor. Magdalena Flis – pilot śmigłowca

Urodziła się 2 września 1981 r. w Tarnowie. Tam się wychowywała i kształciła. Ukończywszy liceum ogólnokształcące postanowiła ubiegać się o przyjęcie do WSOSP. Pomyślnie zdała egzaminy wstępne i została przyjęta do grupy o specjalności „pilot śmigłowca”.

Zapracowała na to o wiele wcześniej. W liceum miała wiele zainteresowań. Jak twierdzi, bardzo wcześnie zaczęła się interesować techniką wojskową, a szczególnie samolotami. Już wtedy wybrała sobie zawód pilota, w związku z czym starała się bardzo dbać o swoją kondycję fizyczną. Codziennie, niezależnie od pogody chodziła na basen i uprawiała biegi. Przed samymi egzaminami, świadoma tego, że liczy się każdy punkt, ukończyła kurs skoczka spadochronowego.

Jej marzeniem było latać na Mi-8 lub Mi-24. W czasach szkolnych przez 8 lat trenowała łyżwiarstwo figurowe, w czym uzyskała wicemistrzostwo Polski w grupie juniorów.

Oto jej relacja z pierwszych wrażeń w powietrzu:
„Nigdy nie zapomnę mojego pierwszego samodzielnego i instruktorskiego lotu. Pamiętam moje wrażenia bardzo dokładnie, kiedy po raz pierwszy oderwałam się od ziemi siedząc za sterami smaolotu Cessna 150. Będąc na wysokości 300 m mogłam obserwować ludzi, którzy wyglądali jak małe robaczki. Świat z góry był taki malutki a ja czułam się kimś wielkim. Czułam tę siłę i moc.
Mój lot samodzielny był troszeczkę inny, ja sama w powietrzu – początkowo strach, ale kiedy tylko wystartowałam, poczułam się wolna jak ptak, który po długiej niewoli może wreszcie rozwinąć skrzydła”.

Źródło: Janusz Ziółkowski: Te wspaniałe kobiety...Toruń, Wydawnictwo Adam Marszałek, 2003.
MK

Ocena:  
( 2 )      może być
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię