2015-06-09

Pomnik nagrobny Jana Nagórskiego

Na Cmentarzu Północnym w Warszawie uroczyście odsłonięto odnowiony pomnik nagrobny pilota Jana Nagórskiego – pierwszego na świecie lotnika polarnego i pierwszego wykonawcy akrobacji lotniczych na wodnosamolocie.

Z inicjatywy Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa na Cmentarzu Północnym w Warszawie uroczyście odsłonięto i poświęcono odnowiony pomnik nagrobny śp. Jana Nagórskiego – sławnego polskiego pilota polarnego.

W imieniu Dowódcy 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w uroczystości wziął udział mjr Jacek Waryszak – Szef Sekcji Wychowawczej.

Warszawscy Seniorzy Lotnictwa od lat opiekują się grobami sławnych lotników polskich i popularyzują wiedzę lotniczą, zwłaszcza wśród młodych pasjonatów lotnictwa. Troska o odnowienie grobu Jana Nagórskiego jest kolejnym przykładem ich chwalebnej działalności.

Jan Nagórski (1888-1976) – polski inżynier, pierwszy na świecie lotnik polarny

Urodził się we Włocławku. W 1913 roku ukończył studia, zdobywając dyplom inżyniera morskiego oraz równolegle ukończył szkołę pilotów wojskowych w Gatczynie, uzyskując dyplom pilota. Był jednym z pierwszych lotników carskiej marynarki wojennej. Służył w Głównym Zarządzie Hydrograficznym Ministerstwa Marynarki. W 1914 roku uczestniczył w ekspedycji ratunkowej, wykonując kilka lotów poszukiwawczych nad Arktyką. Jako pilot brał również udział w I wojnie światowej w lotnictwie morskim. Po wojnie wrócił do Polski. Jego kariera jako pilota dobiegła końca, a on sam realizował się jako inżynier. Nagórski opisał swe arktyczne loty w książce zatytułowanej „Pierwszy nad Arktyką”, wydanej w latach 50-tych. W 1957 roku został członkiem Klubu Seniorów Lotnictwa Aeroklubu PRL, zajmował się działalnością popularyzacji lotnictwa, odbywał liczne spotkania (zobacz też: Pilot polarny Nagórski).

por. Anna Żuchowska

Źródło: 1. Baza Lotnictwa Transportowego

Ocena:  
( 1 )      bardzo słaby
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię