2015-03-12

Pomnik F-16 nad Wartą

Stowarzyszenie Miłośników Lotnictwa Wojskowego „Krzesiny” wystąpiło z inicjatywą postawienia samolotu-pomnika F-16 przy moście Królowej Jadwigi w Poznaniu. Pomysł popiera 2. SLT.

Pasjonaci lotnictwa wojskowego chcą, aby nad Wartą, w Poznaniu przy Moście Królowej Jadwigi stanął pomnik samolotu F-16. Przez wiele lat w tym miejscu stał myśliwiec Lim-2.

Poznań jest miastem o tradycjach lotniczych, o czym wciąż nie wiedzą wszyscy mieszkańcy miasta i przybywający tu turyści. Właśnie w Poznaniu w pierwszych dniach Powstania Wielkopolskiego, zdobyto kilkaset niemieckich samolotów, które już nazajutrz z biało-czerwonymi szachownicami broniły polskiego nieba.

Podczas II Wojny Światowej, w czasie Bitwy o Anglię sformowano 302 Dywizjon Poznański, który był pierwszym polskim dywizjonem myśliwskim. Lotnictwo wojskowe było od zawsze obecne w Poznaniu. Poznań to jedyne takie miasto w Polsce, które posiada dwa lotniska – „Ławica” oraz 31. Baza Lotnictwa Taktycznego, mająca na swoim wyposażeniu F-16.

Z przykrością należy stwierdzić, ze mimo tak bogatej historii lotnictwa wojskowego w Poznaniu trudno jest znaleźć dziś miejsce, które we właściwy sposób oddawało hołd wszystkim lotnikom.

Inicjatywa, którą podjęło Stowarzyszenie Miłośników Lotnictwa Wojskowego „Krzesiny” znalazła poparcie Dowódcy 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, gen. bryg. pil. Dariusza Malinowskiego oraz społeczności lotnictwa wojskowego.

Zapraszamy do zapoznania się z profilem projektu na FB: F-16 nad Wartą w Poznaniu

Źrodło: 2. SLT