2014-01-16

Pokochać fotele katapultowe

Pasja do lotnictwa potrafi zawładnąć życiem człowieka w jednej tylko chwili. Często przyjmuje ona nietypowe formy, ale zawsze daje wielką satysfakcję. Radosław Szukała – miłośnik lotnictwa, kolekcjoner lotniczych pamiątek, a przede wszystkim oddany pasjonat foteli katapultowych to przykład człowieka, dla którego ta satysfakcja jest motorem napędowym, który napędza niezwykłego miłośnika lotnictwa już od najmłodszych lat dzieciństwa.

Miłośnicy lotnictwa wojskowego z pewnością choć raz w życiu natrafili na stronę www.fotelkatapultowy.pl . Takiej ilości informacji o mechanizmach służących do wyrzucania pilota z samolotu w czasie awarii oraz utraty własności lotnych ciężko jest szukać w całym wirtualnym świecie. Jednakże kim jest człowiek odpowiedzialny za ten niezwykły projekt?

Jest nim Radosław Szukała – największy w Polsce kolekcjoner foteli katapultowych oraz z pewnością największa skarbnica wiedzy na temat tych urządzeń.

Niezwykły pasjonat swojego pierwszego spotkania z lotnictwem doświadczył już w dzieciństwie. Ojciec Radosława służył bowiem w latach 1977-1988 w 9 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Zegrzu Pomorskim jako dowódca 4 klucza 2 eskadry. Narodzony w 1978 roku Radosław od najmłodszych lat uczestniczył w lotniczym życiu jednostki i systematycznie poznawał ten świat od środka. Był to najważniejsze wydarzenie związane z lotnictwem w dotychczasowym życiu Szukała i miało największy wpływ w procesie tworzenia się pasji do awiacji.

Miłość do foteli katapultowych narodziła się nagle i całkowicie przez przypadek. Radosław Szukała podczas przeprowadzki, u aktualnie bardzo dobrego znajomego zauważył zdekompletowany fotel KM-1. Po paru dniach bezustannego przewożenia rzeczy, pasjonat lotnictwa jako formę zapłaty za przysługę nie żądał pieniędzy. Jego marzeniem stało się pozyskanie wspomnianego fotela KM-1. Fotel, jak i jego brakujące elementy za okazaną pomoc - dostał w prezencie.

Radosław momentalnie rozpoczął składanie fotela. Złożenie całości zajęło cztery długie popołudnia i było symbolicznym rozpoczęciem prawdziwej i nieprzerywalnej pasji do foteli katapultowych. KM-1 do dnia dzisiejszego znajduje się w kolekcji Szukała.

Fotel KM-1


Jak mówi Radosław Szukała – W miarę jedzenia apetyty rośnie i postanowiłem do mojej kolekcji liczącej już jeden fotel katapultowy dodać drugi, którym był VS-1BRI. No i się zaczęło. Od tego momentu ta nietypowa pasja zawładnęła życiem pasjonaty. Radosław rozpoczął intensywne poszukiwania informacji na temat foteli oraz możliwości pozyskania tych urządzeń. Kolekcja powoli rozrastała się, jednakże informacje o fotelach katapultowych wciąż nie satysfakcjonowały Radosława. W tym momencie mężczyzna wpadł na pomysł stworzenia strony internetowej całkowicie poświęconej fotelom katapultowym. Początkowo opisy dotyczyły jedynie urządzeń eksploatowanym w samolotach używanych przez Polskie Lotnictwo Wojskowe. Wstępne informacje zawarte na stronie www.fotelkatapultowy.pl były zbierane przez okres około roku. W tym także okresie Radosław pozyskał kolejne trzy fotele, w tym dwa wraz z częścią kabinową samolotu TS-11 Iskra nr 1209.

Strona zaczęła prężnie prosperować dając swoim czytelnikom nieskazitelną skarbnicę wiedzy. Tworzenie materiałów tekstowych było także sposobnością do rozwijania pasji Szukała. Wraz z wiedzą poszerzała się także kolekcja tego nietypowego miłośnika lotnictwa. Jak sam autor strony przyznaje – Ciężko dokładnie powiedzieć ile konkretnie eksponatów liczy moja kolekcja, powiem szczerze, że nigdy nie liczyłem. Ważniejsze eksponaty w kolekcji to m.in. 10 foteli katapultowych, 8 foteli nie – katapultowych – głównie pozyskane ze śmigłowców, część kabinowa samolotu TS-11 Iskra, 14 hełmów lotniczych, około 100 zegarków-przyrządów lotniczych, czarne skrzynki, kombinezony, uprzęże systemy ratownicze. Jednakże już i tak pokaźna kolekcja z pewnością zwiększy swój zakres.

Radosław Szukała podczas lotu samolotem TS-11 Iskra SP-YLL:Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze stroną Radosława Szukała - fotelkatapultowy.pl
Aneta Sierocińska

Ocena:  
( 8 )      nie oceniany
  Opinii:  

1

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2017-04-24 04:12:29 ~~Dorothyepime~~

wh0cd75357 viagra generic