2014-02-12

Pokaz modeli latających w szkole w Choczni

W dniu 4 lutego 2014 roku uczniowie szkoły w Choczni mogli obejrzeć pokaz modeli latających samolotów puszczanych pod okiem modelarza, inżyniera i architekta, wadowiczanina Jana Dihma.

Jan Dihm ma na swoim koncie wiele sukcesów, m.in. w 1997 roku zdobył drugie miejsce podczas drużynowych mistrzostw Europy w konstrukcji samolotowych modeli wolnolatających w klasie F1D.

Były szef Klubu Modelarskiego przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Wadowicach przybliżył dzieciom i młodzieży tematykę modelarstwa halowego poprzez pokaz samolotów różnych kategorii. Jako pierwsze zostały zaprezentowane modele rzucanych z ręki szybowców latających, tzw. „rzutki”. Następnie Jan Dihm zaprezentował modele samolotów z napędem gumowym, a zakończył pokaz na kategorii modeli F1D.

Duże modele samolotów pokryte są bardzo cienką folią (0,5 mikrona grubości) zbudowanych z drewna balsowego. Kadłub takiego modelu jest rurką zwiniętą z deseczki balsowej o grubości 0,4 mm. Skrzydła oraz stateczniki to konstrukcja z cieniutkich listewek balsowych pokrytych specjalną folią. Całość porusza się dzięki nakręconej wcześniej gumie modelarskiej, która rozkręcając się wprawie w ruch śmigło.

Waga najcięższego modelu podczas pokazu wynosiła tylko 1,2 grama. Z kolei rozpiętość skrzydeł takiego modelu to 50 cm. Ciekawostką jest, że może on w czasie zawodów latać ponad 30 minut. Tego typu modele latają w zamkniętych pomieszczeniach, a konkurencja w ramach których odbywają się zawody to F1D.

Więcej zdjęć na stronie szkoły.

Źródło: Gimnazjum w Choczni

Ocena:  
( 1 )      bardzo słaby
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię