2017-01-10

Pogrzeb śp. gen. bryg. pilota Ludwika Krempy

W Sanoku odbyła się uroczysta ceremonia pogrzebowa śp. gen. bryg. w st. spocz. pilota Ludwika Krempy – Kawalera Orderu Virtuti Militari oraz pilota 304 Dywizjonu Bombowego.

9 stycznia, w ceremonii pogrzebowej udział wzięła pogrążona w smutku rodzina i przyjaciele Generała, oraz przedstawiciele władz państwowych. W ostatniej drodze generałowi Krempie towarzyszyli: przedstawiciel Prezydenta RP – Dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN gen. bryg. dr Jarosław Kraszewski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki, delegacja żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich na czele z dowódcą płk. dypl. Jarosławem Mokrzyckim oraz władze samorządowe i licznie przybyli mieszkańcy miasta.

Generał Ludwik Krempa był przykładem patrioty, bohatera. Był przykładem osoby, która pokazywała jak żyć i jak walczyć o swoja ojczyznę – mówił żegnając Generała Wiceminister Bartosz Kownacki.

Ceremonia pogrzebowa zakończyła się salwą honorową oraz symbolicznym przekazaniem przez przedstawiciela prezydenta RP złożonej flagi państwowej, nakrycia głowy i odznaczeń rodzinie zmarłego. Odegrano także ulubioną pieśń wojskowa generała Krempy pt. „Białe róże” (rozkwitały pąki białych róż).

Na stopień generała brygady Ludwik Krempa został mianowany postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy z dnia 28 września 2016 roku. Uroczyste wręczenie awansu odbyło się 25 listopada 2016 roku w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego w Krakowie.

Generał Krempa był jednym z ostatnich żyjących polskich lotników z czasów II wojny światowej. Zmarł na kilkanaście dni przed swoimi 101. urodzinami (zobacz: Zmarł gen. Ludwik Krempa).

kpt. Konrad Radzik
21 BSP

Ocena:  
( 0 )      nie oceniany
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię