2010-12-09

Po ponad sześćdziesięciu latach, znów w powietrzu

Lotu odrestaurowanego myśliwca Fw-190, który dwadzieścia lat temu odnaleziony został w Rosji, spodziewano się najwcześniej w przyszłym roku. Jednak dzięki staraniom właściciela maszyny, firmy Flying Heritage Collection (FHC), legendarny Focke Wulf mógł wystartować znacznie wcześniej.

Odrestaurowany Fw 190A-5/U3, wystartował z lotniska w Casa Grande, w stanie Arizona, w południe 1 grudnia. Za jego sterami zasiadł doświadczony pilot testowy Steve Hinton. 20 minutowy lot określony przez pilota jako "wspaniałe przeżycie", miał na celu przetestowanie w locie wszystkich podzespołów myśliwca.

- Jest szybki i zwrotny, a do tego bardzo przyjemny w pilotażu. Myślę, że wszystko to co czytaliśmy na jego temat jest prawdą – powiedział Steve Hinton.

Następnego dnia, Fw-190 wykonał kolejny lot zakończony sukcesem. Paul G. Allen, dyrektor Flying Heritage Collection, planuje dokonać oficjalnej prezentacji jedynego na świecie oryginalnego latającego Fw-190, latem przyszłego roku. Myśliwca będzie można podziwiać na lotnisku Paine Field Airport, w Everett, w stanie Waszyngton. Na wiosnę zaś, Flying Heritage Collection przygotować ma dla samolotu nowy kamuflaż.

Wyprodukowany w Bremie w kwietniu 1943 roku, Fw-190A-5/U3 o numerze seryjnym 1501227 i oznaczeniu DG+HO, służył w 4 Eskadrze (Staffel) 54 Pułku Myśliwskiego Luftwaffe (Jagdgeschwader) – Grünherz. Samolot ten, pilotowany przez sierżanta (Feldwebel) Paula Ratza, zestrzelony został przez ogień artylerii przeciwlotniczej w czasie wykonywania misji myśliwsko-bombowej, w okolicach Leningradu.

Niemiecki myśliwiec Focke Wulf Fw-190, był jedną z najlepszych konstrukcji lotniczych okresu II wojny światowej. Wprowadzony do jednostek Luftwaffe w 1941 roku, przewyższał pod względem osiągów wszystkie ówczesne myśliwce radzieckie oraz okazał się bardzo groźnym oponentem dla brytyjskich Supermarine Spitfire Mk.V.

Patrz też: Odnaleziony w Rosji Fw-190, wystartuje w przyszłym roku
(ps)

Ocena:  
( 9 )      nie oceniany
  Opinii:  

2

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2017-04-25 12:00:43 ~~Phyllisfreef~~

wh0cd958135 sildenafil citrate

Utworzony: 2011-06-29 12:05:14 ~~to pewnie ten:~~

http://www.youtube.com/watch?v=jueDXiuU6aM

Co ciekawe, miał na niego chrapkę też ktoś z Polski, ale go przelicytowano [czyt. ktoś dał wyższą łapówkę]