2013-11-21

"Po nich przyszedł potop "

Na początku listopada ukazała się książka kontrowersyjnego angielskiego historyka, Davida Irwinga zatytułowana „Po nich przyszedł potop”. Opisuje ona bezprecedensową misję dziewiętnastu ciężkich bombowców Lancaster, uzbrojonych w specjalnie skonstruowane „skaczące” bomby. Celem maszyn RAF-u były trzy strategicznie ważne tamy w Zagłębiu Ruhry…

W maju roku 1943 należące do Dywizjonu 617 trzy formacje brytyjskich bombowców dalekiego zasięgu Lancaster wystartowały do heroicznej, a zarazem straceńczej operacji o kryptonimie „Chastise”. Jej celem było zniszczenie zapór wodnych w Zagłębiu Ruhry. Tamy te dostarczały energię elektryczną wielkim zakładom zbrojeniowym Trzeciej Rzeszy, były też źródłem wody pitnej i zapewniały transport na rzekach i kanałach regionu. Wynalazek Barnesa Wallisa – rotująca szybko przed zrzuceniem „bomba skacząca”, kozłująca po powierzchni zbiornika, by potem eksplodować pod wodą tuż przy ścianie tamy – dawała szanse powodzenia akcji.

Znany brytyjski historyk David Irving korzystał nie tylko z oficjalnych dokumentów brytyjskich i niemieckich: rozmawiał o niej obszernie z sir Arthurem Harrisem (zwanym „Rzeźnikiem”), podczas wojny dowódcą Bomber Command; uzyskał także, na zasadach wyłączności, dostęp do prywatnego archiwum genialnego wynalazcy i konstruktora Wallisa. Ukazująca się po raz pierwszy w polskim przekładzie książka "Po nich przyszedł potop" drukowana była w odcinkach na łamach „The Sunday Times”. W wielu krajach stała się też bestsellerem.

Źródło: Merlin

Ocena:  
( 1 )      bardzo słaby
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię