2014-12-25

Pilot alpejskich lodowców (cz. 1)

Hermann Geiger był szwajcarskim pilotem, specjalizującym się w wysokogórskich lotach. Na koncie miał 35 tysięcy lądowań w górach, uczestniczył w setkach niebezpiecznych akcji ratowniczych. Zginął w wypadku lotniczym.

Nie lata się bezkarnie ponad największymi szczytami Alp

Historia Hermanna Geigera


Hermann Geiger urodził się 27 października 1914 roku. Był szwajcarskim pilotem z Savièse specjalizującym się w lądowaniach w wysokich górach, twórcą nowej techniki wysokogórskich lotów. Na koncie miał 35 tysięcy lądowań w górach, uczestniczył w setkach niebezpiecznych, ale szczęśliwie zakończonych akcji ratowniczych (wykonał ok. 3 tysięcy akcji ratowniczych, średnio ok. 200 lotów w ciągu roku).

F. Germain ‒ ratownik wysokogórski pisze o nim (…) człowiek-ptak, a nawet bardziej ptak niż człowiek, skoro ziemia, ojczyzna człowieka, wydawała mu się mniej pewna niż powietrze, ojczyzna ptaków! Był to człowiek w najpełniejszym słowa tego znaczeniu! (…) poznałem człowieka najprostszego pod słońcem. Geiger był bezpośredni i powściągliwy, poważny bez surowości, umiejący rozjaśnić swoją powagę miłym uśmiechem; w jego oczach płonął przytłumiony ogień, jakby odblask wewnętrznego, jakże wymownego żaru. Był lotnikiem miłującym swój zawód ‒ swój wspaniały zawód ‒ który w pełni posiadł wraz z jego techniką i kunsztem. Był także człowiekiem kochającym człowieka, kochającym ludzi, człowiekiem, który uważał za rzecz zupełnie naturalną natychmiastowy odzew na pierwszy krzyk rozpaczy. Geiger kochał także zwierzęta miłością głęboką i naturalną. (…).

Jak wspomina go Germain dalej: Wydaje mi się, że widzę jego spojrzenie skierowane ku niebu, które ukochał namiętnie, gdyż dawało mu szczęście szybowania w przestworzach.

Jeden z pasażerów mówi do niego i o nim: W pobliżu nieba. (…) Pan pracuje tuż-tuż przy niebie… W pobliżu nieba… Szczęśliwi są ludzie żyjący w pobliżu nieba…

Czytając wspomnienia natrafiamy na wersy: Niektórzy ludzie są urodzeni po to, by iść naprzód, by torować drogę. (…) Otworzył dla lotnictwa bramy zakazanego świata. (…).Na lodowcu Montfort

Pochodził z wielodzietnej rodziny. Miał dziewięciu braci i cztery siostry. Mimo ciężkiego życia, pracy, na Gwiazdkę dzieci otrzymywały od ojca, który był stolarzem w fabryce meblowej, upominek ‒ drewnianą zabawkę. Mały Hermann zawsze prosił o samolot. Jak sam wspomina: Jak tylko mogę sięgnąć wstecz pamięcią, zawsze pragnąłem jednej, jedynej rzeczy: unosić się w powietrzu. Dalej opowiada, że pewnego dnia podczas lekcji w szkole usłyszeli nieznany warkot. Przez okno, wpatrzeni w niebo odkryli samolot. Jak zahipnotyzowani patrzyli na niego tak długo, aż zniknął. Chłopiec cały dzień myślał o tym spotkaniu. Przy kolacji poinformował rodzinę, iż zostanie lotnikiem. Wieczorem modlił się, aby chociaż jeden raz oderwać się od ziemi, chociaż o 50 cm, o 1 m, być może wtedy, jeśli zadowoli się tak niskimi lotami, Bóg nie odmówi jego prośbie, którą następnego dnia po szkole złożył w katedrze w Sion.

Chłopiec urzeczony widokiem samolotów podczas wojskowego mityngu lotniczego na łące tuż pod Chalais nie potrafił wrócić do normalnego szkolnego życia. Zdawał sobie sprawę, że musi wyrosnąć, skończyć szkołę. Powtarzał sobie: Musisz zapomnieć o podmuchu śmigła. Mijały lata. Hermann budował samolociki. Jedne latały, drugie nie chciały. Marzył, że wybuduje kiedyś prawdziwy samolot.

Ucząc się już na mechanika, odkrywając tajemnice lotniczej techniki razem z kolegami zakupił szybowiec. W soboty po południu i w niedziele latać ich uczył pewien oficer ze szwajcarskiego Aeroklubu, a przez dwie zimy prawie co wieczór od 7 do 2 nad ranem budowali własny szybowiec. Po trzech latach zdobył świadectwo pilota szybowcowego klasy A, po kolejnych trzech ‒ świadectwo pilota klasy B (autor już wtedy latał nad Alpami nowo zakupionym szybowcem), by wreszcie po kilku latach otrzymać świadectwo pilota szybowcowego. Pracował w Szwajcarskim Ośrodku Szkoleniowym w Bernie jako instruktor szybowcowy i samolotowy.

Alpy. Setki i tysiące razy wracałem do Alp, które mnie przyciągały, a zarazem nakazywały respekt dla szalejących tam straszliwych sił przyrody. Tym to właśnie siłom i temu respektowi zawdzięczam, być może, moją ostrożność; często grzeczniutko pozostawałem na ziemi, jeśli nie byłem w dobrej formie lub kiedy pogoda wydawała się podejrzana; słuchałem rad starszych kolegów. Przepędzając strach i ucząc się najpierw latać w głowie, a potem w powietrzu opanował technikę akrobacji.

Hermann swoje projekty transportu w górach rozpoczął od bezpośrednich zrzutów różnych materiałów na ziemię w obranym punkcie. Przy dość dużej szybkości z wysokości 30-40 metrów zrzucano drewno lub węgiel schroniskom, pocztę, żywność, materiały budowlane na budowę na Grande Dixence, wypłatę dla robotników w Cheillon, meble ‒ rozebrane na części, a później przez stolarza klejone.Transport drzewa

Wywoził narciarzy, przewodników, turystów na Haute-Route, Tête Blanche, Testa Grigia, Cima des Jazzi, na lodowiec Ferpècle, Zmutt, Zanfleuron.Na Testa Grigia trudny odlot z uwagi na silny wiatr


Odlot z lodowca Saleina

Do Cessny 170 o pułapie 6000 metrów wmontowano jak opisuje sam autor takie oto urządzenie: Składało się ono z dwóch mocnych płacht zawieszonych pod samolotem i tworzących, po ich zamknięciu, pojemnik o wymiarach 1,80 m długości, 60 cm szerokości i 30 cm wysokości, do którego można było załadować mniej więcej 200 kilogramów „towarów”. System zamknięcia i ryglowania przypominał spadochron, ale w naszym pierwszym urządzeniu obie warstwy płótna zachodziły na siebie u podstawy, wobec czego mogła powstać taka sytuacja, zwłaszcza wskutek zawilgocenia lub skośnego śniegu i marznącej mżawki, że te warstwy skleją się, a wówczas rygle puszczą, ale nie otworzy się pojemnik lub otworzy się niecałkowicie i nie natychmiast. Ta wada przysporzyła mi zresztą tyle poważnych nieprzyjemności, że wymyśliłem później system ryglowania mechanicznego, które okazało się najzupełniej pewne. W aneksie książki dotyczącego między innymi Samolotu HB-OED autor opisuje dokładnie urządzenie do zrzutów: (…) zbudowane jest ze stalowych rur, do których są przytwierdzone dwa szerokie pasy z płótna; zamknięcie spodu odbywa się mechanicznie i pilot może je sprawdzić z fotela, jeżeli zasobnik był otwierany w czasie lotu. Po dokonaniu zrzutu sprężyny układają i przytrzymują płótno przy kadłubie, co uniemożliwia trzepotanie tkaniny, które powodowałoby wibracje. Aerodynamiczna osłona z aluminium z przodu zmniejsza opór czołowy.

Autor przypomina, że: Zasady powietrznego bezpieczeństwa wymagają, żeby latać wysoko i szybko. Natomiast technika zrzutów wymaga, żeby latać nisko i powoli. Będąc nisko i lecąc z bezpieczną szybkością Geiger stwierdził, że kąt padania był na tyle ostry, że zrzut poprzez hamowanie podczas swego lotu ślizgowego lądował łagodnie.

Tak jak pisał Germain nasz bohater kochał zwierzęta. Pomagał im z nieba. Lecąc wzdłuż stromego zbocza zobaczył pewnego dnia uwięzione w śniegu kozice. Niektóre z nich wyglądały jakby były zupełnie zasypane. Kiedy autor nad nimi przelatywał, bały się, jak oszalałe próbowały uskoczyć do znajdujących się w pobliżu skał, by tam szukać schronienia. Hermann postanowił, że następnym razem przywiezie im siano i tak już zostało. Po kilku dniach potrzebnych na przyzwyczajenie i zapewne zdobycie zaufania ‒ do pilota i samolotu ‒ kozice na warkot maszyny reagowały zupełnie odmiennie. Wychodziły z kryjówek, nastawiały swoje małe uszka i czekały na przysmak.

Dalej pisze, że na wysoko położonej hali w Nendaz zupełnie nieświadomie warkotem silnika wystraszył stado kozic. Był świadkiem jak uciekając zostawiły malutkie i bezbronne koźlątko. Hermann wylądował i zabrał niezwykłego pasażera na lotnisko w Sion. Wieczorem oddał go matce i stadu.Pasza dla kozic

Posłuchajmy jeszcze jak opowiada o swoim spotkaniu z orłem: Działo się to w czasach wojennych. Dla nas, cywilów, nie było już mowy o lotach silnikowych. Armia zarezerwowała niebo wyłącznie dla siebie. Nawet nasze szybowce nie zawsze miały wolną drogę. Tego czerwcowego dnia dopisało mi szczęście. Przyklejony do brunatnych pagórków górujących nad prawym brzegiem Rodanu, pozwoliłem się ponieść bardzo silnym prądom wstępującym ku rozprażonym słońcem zboczom. Z południowego stoku dochodził do mnie zapach sosen. Niebawem wynurzyłem się na pierwszych płaskowyżach, gdzie odkryłem sprzyjające mi prądy, które mnie uniosły w kierunku Mont Lachaux, potem zaś w stronę Rawyll. Ciągle się wznosząc i wznosząc, pozostawałem pod osłoną południowego zbocza Wildhornu, gdzie miałem wszelkie szanse utrzymania się w powietrzu przez cały czas, kiedy będzie świecić słońce. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, do wieczora będę mógł słuchać, jak wiatr wzniecony moim lotem gwiżdże w kadłubie szybowca.

Na takiej zabawie z prądami wstępującymi czas szybko mija. Jak te kanie, które wzbijają się wirując nad kominem fabrycznym i natychmiast dają nura w dół, gdy tylko ciepło traci na sile ‒ tak i ja wznosiłem się, aż do ostatnich skał Wildhornu; gdy zimno i wysokość ponownie upomniały się o swoje prawa, opuściłem się ku pastwiskom, gdzie powstają ciepłe prądy. Samotność, cisza, słychać było tylko gwizd, po którym wszyscy szybownicy świata umieją się rozpoznać.

Nagle doznałem dziwnego uczucia czyjejś obecności, żywej i bliskiej. W tej samej chwili duży cień zafalował i przebiegł po jasnym skrzydle mojego szybowca. O niespełna trzy metry nad moją głową prześcignął mnie orzeł i regulując szybkość swego lotu według mnie ‒ młodszy brat dziwnego ptaka należącego do człowieka ‒ niekiedy nieruchomiał na moment, trzepocząc lotkami, potem znowu ruszał, jak gdyby przywiązany niewidzialną nitką, znów mnie wyprzedzał i kontrolował. Leciał w odległości niecałych dwóch metrów od kąta natarcia mojego prawego skrzydła, o trzy metry ode mnie. Leciał z głową skręconą w lewo, patrzył do tyłu, patrzył na mnie. I moje spojrzenie nie odrywało się od jego oczu. Nigdy dotąd nie widziałem z takiej bliskiej odległości spojrzenia orła, jego oka okrągłego o jasnobrunatnej lśniącej tęczówce.

Cały ptak był brunatny z rudawym odcieniem, w czarne prążki. Fascynował mnie zwłaszcza jego dziób ‒ zagięty, zły, na końcu szary z czarnym. Stanęły mi w pamięci dawno zasłyszane opowieści o orłach. Nigdy nie wierzyłem w to, że orły napadają na ludzi czy że porywają kozice albo dzieci. A jednak to oko i ten dziób były nieprzychylne, czułem się wystawiony na ciosy, kiedy tak siedziałem w odkrytej kabinie, z gołą głową. Orzeł uprzedzał każdy mój ruch, robił wszystko to, co ja, a niekiedy nawet o ułamek sekundy wcześniej ode mnie, tak dalece, że miałem dziwne wrażenie, jak gdybym był prowadzony, pilotowany i trzymany na smyczy przez niego. Co on mógł chcieć ode mnie? Czy się wznosiłem, czy opadałem, dokądkolwiek leciałem ‒ on uparcie trzymał się, jak przykuty, mojej trasy. Łapałem się na tym, że z nim rozmawiam, z tym dziwnym towarzyszem zesłanym mi przez przypadek. W końcu jego wzgardliwe milczenie i jego wzrok doprowadziły mnie do rozpaczy, stałem się agresywny i wziąwszy z kabiny zawiniątko zawierające prowiant na mój piknik ‒ chciałem bowiem pozostać w powietrzu aż do wieczora ‒ wyciągnąłem je do niego wsadzając jeden palec pod sznureczek, którym paczka była związana: „Może chcesz podzielić się ze mną ‒ proszę bardzo, częstuj się! Jeżeli to dla ciebie za dużo ‒ przywiąż resztę do dzioba, będziesz wyglądał, jakbyś powracał z targu!”

Nagle ptak zrobił skręt w prawo i zniknął mi z oczu. Moja wulgarna poufałość na pewno nie przypadła mu do gustu. Kładąc się w wiraż za nim, zobaczyłem, jak pikuje w kierunku ściany i siada w zagłębieniu pod nawisem skalnym. W powietrzu zatrzepotały skrzydła dwojga orlich piskląt
.


Zobacz część 2.

Powyższy tekst opracowano na podstawie książki „Pilot alpejskich lodowców” Hermanna Geigera wydanej przez Naszą Księgarnię; Warszawa 1970.

Wszystkie cytaty, skany zdjęć oraz ich tytuły pochodzą z książki „Pilot alpejskich lodowców” Hermanna Geigera.mk

Ocena:  
( 15 )      nie oceniany
  Opinii:  

35

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2017-06-07 19:51:30 ~~Chaspaycle~~

Achat Cialis Par Cheque Viagra Online Usa Propecia Erfahrung Propecia Weight Training Low Cost Generic Kamagra Cialis Generic Levitra Viagra Revatio Order viagra Viagra Ou Cialis Generique Dog Keflex Side Effects Buy Generic Accutane Viagra Ricetta Ripetibile Best Place To Get Viagra Viagra Online Blue Comprar Viagra A Domicilio Cialis Tablets For Sale Generic Levitra Acheter Viagra Andorre Diflucan Online Pharmacy Buy Cialis Online Usa Arthralgie Clomid Zithromax 600 Mg Levitra Cost Generique Priligy Inde Cialis Osterreich Preis Buy Cheap Cialis Pills Online Deltasone No Prescription Free Shipping Amoxicilina Order Amex Overseas Purchase Viagra Usa Donde Comprar Priligy Barcelona Secure Ordering Bentyl Best Price On Levitra Original Viagra Billig Zithromax Alert vardenafil Cialis E Farmaci Kamagra Crema Priligy Pill Meilleur Prix Cialis France Biaxin 500 Mg Amoxil 500 Mg Cheap Levitra Online Discount Bentyl 20mg Propecia 25mg Hair Where To Buy Cialis Buy Amoxicillin For Cats Levitra Online Order Best Viagra Online Keflex Drug Class Priligy Cialis Se Pueden Combinar Buy Priligy Viagra Online Length Of Time Amoxicillin Takes Effect Bayer Levitra Farmaci Levitra Generic Cheap Wirkung Cialis Erfahrung Levitra Generico Online Levitra Soft Tabs Generic Clomid Viagra Agit Get Cheap Cialis Online Combinez Priligy Viagra Are Canadian Viagra Sold Online Safe? Cialis Prices Best Price For Propecia Cephalexin Rimadyl Mix Online Propecia Buy Roche Doxycycline Online Uk Cialis Durata viagra cialis Cialis Viagra Contre Priligy Precio En Espana cialis Kamagra Green Efectos Secundarios Nursing Dogs And Amoxicillin generic cialis Cialis Sin Receta Madrid Proscar O Propecia Principio Activo No Script Levitra Order Levitra On Line Viagra Special Offers Order Viagra Pills Venta De Viagra Y Cialis Amoxicilline Gonorrhee Cheapest Viagra Online Kamagra Bestellen Wo Achat Viagra En France En Vannes Order Viagra Onlines How To Buy Macrobid Original Cialis Deutschland Order Kamagra Onlines Buy Cialas From Usa

Utworzony: 2017-06-03 08:00:16 ~~Chaspaycle~~

Viagra E Memoria Ordering Kamagra Online Online Generic Propecia Review Amoxicillin For Cat Urinary Infections Where To Buy Cialis Propecia Dhea Thinning Hair Cialis Y Levitra Espana Cheap Viagra Usa Kamagra 100mg Test Amoxicillin Dosage Instructions Viagra Cialis Cialis im internet kaufen Order Flagyl Tablets Buy Kamagra Online Will Keflex Work On Vaginal Infections Zithromax Age Limit Generic Viagra Pills Cheapest Place To Buy Viagra Online Robaxin levitra 10 mg Amoxicillin Tooth Infection Dose Precio De Propecia Espana viagra prescription Where To Order Cialis Pills Kamagra Australia Shop Mail Order Viagra Tadalafil Generic On Line Cytotec Vs Misoprostol Cheap Viagra Overnight Cialis En Pharmacie Avec Ordonnance Amoxicillin Side Effects In Infants cialis levitra sales viagra Levitra Farmacia Di Viagra Pour Femme buy cialis Arzt Levitra Low Price Generic Viagra Brand Viagra Online Viagra Tarifs Levitra Fur Junge Manner cialis price Cheapest Tadalafil 20mg Generic Cipro Without Prescription Viagra Pill Canadian Global Pharmacy Cialis And Levitra Levitra In Usa Propecia Soft Propecia Progesterone Medicine Next Day Delivery cheap levitra canada Erectile Dysfunction Online Amoxil No Prescription Tadalafil Clomid Insemination Artificielle Chloramphenicol levitra non prescription American Pharmacy Alli Isotretinoin price Buy Priligy Dapoxetine Online Kaufen Cialis Holland Caphalexin Sandoz Vs Cephalexin Ialex buy viagra Sildenafil 50mg Cheap Buy Clomid Online Without A Script buy generic levitra online Viagra Similares Simi Viagra Cialis Unterschied Buy Oratane What Amoxicillin Works For Viagra 100mg Canada Pharmacy generic viagra Fast Ejaculation Amoxicillin 875 Sinusitus generic cialis Viagra Sildenafil Bestellen Viagra Rapide viagra Cialis Online Venta Acquistare Cialis Originale Levitra On Line Levitra Comment Le Prendre Vendita Viagra Napoli Levitra Soft Tabs Propecia Front Head Levitra Dose Consigliata Accutane Isotretinoin Discount Amoxicilina Saturday Delivery Medicine C.O.D. Buy Acyclovir Without Prescription Clomiphene On Line Cialis Generic Overnight Shipping Buy Accutane Uk Online Cheap Kamagra Propecia Treatment For Black Women Generique Du Cialis En Pharmacie Cialis Viagra Minocycline Vs Amoxicillin Didronel best price on levitra Popularpills Online

Utworzony: 2017-05-26 18:59:29 ~~Chaspaycle~~

Viagra Ou Generique Oral Jelly Kamagra Cialis Price Amoxicillin Cause Yeast Infection Ordering Xenical Online Propecia Ipogonadismo Does Amoxicillin Cross Placenta Price Of Accutane Viagra Kleine Menge Relax De Propecia Buy Online Clomiphene Viagra Pills Mexico Buy Tenormin From Mexico Viagra Price Viagra Efectos Secundarios Pros Y Contras Singapore Sildenafil Citrate Tablets Prednisone No Rx Needed Viagra Sans Ordonnance Prix Amoxicillin For Sebaceous Cyst Buy Cheap Generic Strattera Kamagra 100 Mg Oral Jelly Need Generic Real Progesterone Pills Internet Cheapeast Free Shipping Stockton Cheap Cytotec Online Levitra Online In Australia Cephalexin And Protocol Where To Order Antabuse Cialis No Prior Prescription Kitten Doseage Amoxicillin Buy Propranolol Online USA Propecia Shop Priligy De Gp Buy Propranolol USA Propecia Orkut Minoxidil Estrofem For Sale Order Inderal Pills Krankenkasse Levitra 20mg Cialis Impotencia Disfuncion Erectil Cytotec Cheap Viagra 100mg Sale Levitra Tarif Maroc Buy Amoxicillin Viagra Alternativen Uk Pharmacies That Deliver To Usa Buy Cheap Xenical Compare Prices Viagra Generic 100mg Zithromax Ear Ringing Cheap Vibramycin Generic Viagra Online Canadian Pharmacy Cod Pyridium Buy Medication Low Price No Doctors Consult Can I Buy Zoloft Online Cephalexin For Toothache Buy The Blue Pill Pharmacy Online Cheapest Zoloft Online Discount Programs For Accutane Generic Viagra Overnite No Perscription Misoprostol Cheap Buy Accutane Isotretinoin Online Levitra A Cosa Serve Buy Kamagra Amoxicillin Need Perscription Zithromax Stomach Pain Buy Levitra Best Price Lasix Online Uk Buy Olanzapine Uk Lasix Cheapest Zithromax Purpose Genericos De Cialis Cheap Generic Viagra Effets Secondaires Cialis Levitra Healthy Man Viagra Sales Prednisone Generic Viagra Pfizer Presentacion Does Keflex Interfere With Dpro Prevera Where To Order Viagra Amoxicillin Root Canal Kamagra Jelly 100mg Tolosa How To Buy Amoxil Cephalexin And Blood Sugar Level Spirulina Buy Online Propranolol discount free shipping cheapeast isotretinoin worldwide amex Kamagra Long Term Side Effects Buy Lasix Online Usa Buy Prevacid 42 Count Buy Tadacip Uk Buy Accutane Cheap Direct Isotretinoin Website No Doctors Consult Pharmacy Registro De Propecia Nolvadex Pills Discount Isotretinoin Best Buy No Prescription Needed Store Nebraska

Utworzony: 2017-05-24 13:13:45 ~~Roberpata~~

Comprar Viagra Generico Seguro Buy Claravis Effetti Collaterali Cialis E Viagra Amoxicillin 100mg Ct Generic Kamagra Pills Purchasing Amoxicilina With Next Day Delivery Cialis Viagra Verkauf Zoloft Generic Best Meds Online Overnight Delivery Best Online Levitra Buying Medicaltion Online Levitra Generico Online Italia Order Kamagra Onlines Baclofene Fda Lioresal Oral Effets Secondaires Purchase Viagra Cheap Progesterone Hormone Replacement Sale Pharmacy Kamagra Vente Libre Montreal Where To Buy Cialis Canada Oil Kamagra Chewable Cialis Arreter Buy Tadalafil Online Overnight For Usa Order Viagra Online Cialis En El Vademecum Internet Order Kamagra Amoxicillin Trying To Conceive Ou Acheter Du Cialis Moins Cher Ordering Cialis Online Propecia En Jovenes Prednisone No Script Canadian Generic Cialis 100mg Oversea Pharmacy Viagra Prix Forum Cheap Zoloft No Rx Buy Viagra In Indonesia Buy Levitra 20mg Usa Order Cialis In Usa Viagra Nebenwirkungen Bluthochdruck Where Can I Buy Viagra Or Cialis Buy Generic Cialis Online Cytotec Composition Canadian Celebrex Where To Order Viagra Indian Pharmacy Viagra Can Amoxil Treat Bacterial Vaginosis Buy Cheap Viagra 200mg I Want To Buy Original Viagra Buy Viagra With Debit Card Prozac On Line Where To Purchase Tretinoin No Rx Online Pharmacy Cheap Cialis Priligy Amazon Viagra Store Coupons Buy Propecia Posologie Cialis 2 5 Mg Generic Hydrochlorothiazide Tablet Without Perscription Generic Viagra 100mg Donde Comprar Viagra Femenino For Sale Clobetasol Free Shipping Price Shop Buy Cheap Cialis On Line Amoxicillin Spotting Viagra Kaufen Dortmund Zoloft Online Prices Order Propecia Prescription Tadalafil 20mg India Order Generic Cialis Levaquin 500mg Without Dr Approval Over Night Viagra For Sale Online Cialis Free Offer Tadalafil India Pharmacy Flagyl Buy Online Purchase Viagra Usa Prix De Xenical Lioresal Acheter En Canada Nolvadex Oral Cialis 20 Mg Forum Canadian Medications Vibramycin Online Cheap 362 Mexican Pharmacies In Tijuana Buy Macrobid Best Website Cheap Generic Zoloft Generic Propecia 20mg Vendita Sildenafil 200 Mg Strattera Drug Zyban Kaufen Canadian Nexium Without Prescription Buy Sertraline Online Uk Cialis Quoi Sert Pak Buy Cheap Generic Zoloft Diferencias Entre Sildenafil Y Kamagra Acquisto Viagra Slovenia Purchase Zoloft Canada Prednisone Hydrochlorothiazide 25mg Direct Buy Generic Kamagra Cailis Over Night Deiieving Ajanta Pharma Limited Kamagra Order Generic Cialis Lutein Viagra A Stomaco Vuoto Real Viagra Online Viagra For Sale In Houston Cialis 5 Mg 28 Compresse Costo Zithromax Buy Online Discount Plavix Online

Utworzony: 2017-04-23 16:48:52 ~~Phyllisfreef~~

wh0cd311502 Cheap Cialis