2009-11-26

Pierwszy lot samolotu Gulfstream G650

Najnowszy business jet amerykańskiej firmy Gulfstream, model G650, wykonał wczoraj swój dziewiczy lot. Samolot wystartował z lotniska w Savannah, w stanie Georgia.
Niespodziewanie, G650 wylądował zaledwie po 12 minutach spędzonych w powietrzu.


Fot. www.gulfstream.com/
Za sterami samolotu zasiadło dwóch doświadczonych oblatywaczy, Jake Howard oraz Tom Horne. Samolot wystartował po raz pierwszy wczoraj, 25 listopada o godzinie 13:41 czasu lokalnego. W czasie pierwszych minut lotu, załoga odnotowała niepokojące wibracje dochodzące prawdopodobnie z komory podwozia samolotu. Piloci zdecydowali przerwać wyznaczony lot i zawrócić na lotnisko w Savannah. Gulfstream G650 zdołał osiągnął pułap 2.000 metrów, natomiast jego prędkość przelotowa wyniosła 273km/h.

Mimo niespodziewanego powrotu, Pres Henne wiceprzewodniczący programu testowego samolotu, uznał pierwszy lot G650 za udany. Prace testowe nad nowym business jetem wciąż trwają. Maszyna zdobędzie certyfikat prawdopodobnie za dwa lata. W 2012 nowy Gulfstream wejdzie do ogólnego użytku.

Gulfstream G650 jest wyjątkowym samolotem w swojej klasie. Jego maksymalny zasięg wynosi 11.265 kilometrów. Oznacza to, że odrzutowiec będzie mógł pokonać za jednym razem tak długą trasę, jak np. z Chicago do Dubaju. Jednak, nie tylko zasięg jest mocną stroną nowego Gulfstream'a. Wysokość przelotowa samolotu wynosić będzie około 12.500 metrów. Na niej, G650 poruszać się będzie z prędkością poddźwiękową 0,85 Macha. Maksymalny pułap jaki będzie wstanie osiągnąć odrzutowiec to 15.000 metrów.

Na pokładzie samolotu może znaleźć się maksymalnie 18 pasażerów. Przewidziano też specjalnie wydzieloną przestrzeń dla załogi zastępczej, która będzie latać na dłuższych rejsach.

Żródło: www.prnewswire.com
Piotr Sym

Ocena:  
( 1 )      dobry
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię