2017-03-02

Piękno jest w Paulinie

Uwielbiała prowadzić wszystko, co miało konie mechaniczne pod maską. Półtora roku po wypadku wzięła udział w kampanii „Piękno jest w nas”, która przełamuje stereotypy w postrzeganiu osób z niepełnosprawnością.

Kiedyś

Uśmiechnięta, energiczna, kochała samochody, motocykle i quady. Pracowała jako przedstawiciel handlowy i to jej sprawiało wielką satysfakcję. Lubiła kontakt z ludźmi, była świetnym sprzedawcą i spędzała wiele godzin za kółkiem.

Feralny dzień

W sierpniu 2015 roku oddała kierownicę swojemu partnerowi w drodze do Mrągowa. Mieli wypocząć. Nie dojechali. Podróż skończyła się na jednej z krętych, mazurskich dróg. Paula z niedowładem lewej części ciała i problemami neurologicznymi do dziś walczy z bólem nie do opisania. To cud, że nie jeździ na wózku. Utyka, ale chodzi sama.

Nowa Paula

Nie chciała litości i zapewnień, że wszystko będzie dobrze. Nie zadawała sobie pytania: dlaczego ja? Rozchwiana emocjonalnie i płaczliwa nie poznawała i nie rozumiała samej siebie… Bliscy mieli zakaz rozmawiania z Paulą o wypadku. Ze swojego życia wykluczyła tych litościwych i wyręczających.

Lekarstwo na ból

Rok po wypadku znalazła lekarstwo na ból. Trafiła do Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej, gdzie zrobiła kurs szybowcowy dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Zaliczyła ok. 40 lotów, w tym dwa kiedy samodzielnie wykonała start, przelot po kręgu i lądowanie. Za każdym razem, gdy wzbijała się w górę ból znikał. Poznała świetnych ludzi i ich bagaże doświadczeń. To był impuls, aby wyjść ze swojej skorupki.

Czworonożny rehabilitant

W powrocie do aktywności i do ludzi, których bardzo jej brakowało, pomaga czworonożny przyjaciel. Paco – buldog francuski towarzyszy Paulinie od października 2015 roku.

To mój mały rehabilitant i podróżnik. Lubiany przez wszystkich. To ukochana przyssawka, która nie odstępuje Pańci na krok – podkreśla z uśmiechem.

Portretu Pauli szukaj od 3 do 10 marca w przestrzeni miejskiej Konina oraz tutaj.

„Piękno jest w nas” to kampania społeczna Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej, która od 13 lat wspiera osoby z niepełnosprawnością w zdobywaniu samodzielności życiowej (www.podajdalej.org.pl).

Tegoroczną, czwartą edycję kampanii Fundacja zrealizowała przy współpracy Aparatek – grupy pasjonatek fotografii i Instytutu Kosmetologii „Vera Estetic”. Sesja Pauliny odbyła się dzięki pomocy Grzegorza Wasiaka, szefa wyszkolenia w Aeroklubie Włocławskim. Wystawa fotografii ośmiu kobiet, którym towarzyszy w życiu niepełnosprawność, to część wydarzenia „Konin miasto kobiet”, które odbywa się w dniach 3-10 marca.

Źródło: Fundacja Podaj Dalej

Ocena:  
( 6 )      znakomity :)
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię