2012-03-08

Paweł Lipowczan - kapitan Iła-62 w PLL LOT

W środę (14 marca) minie 32 rocznica śmierci Ś.P. Pawła Lipowczana, kapitana samolotu Ił-62 Polskich Linii Lotniczych LOT „Mikołaj Kopernik (SP-LAA), który zginął tragicznie w katastrofie tej maszyny w 1980 roku w Warszawie.

Fot. archiwum
Paweł Lipowczan urodził się 1 lipca 1933 roku. Był polskim pilotem, inżynierem, skoczkiem spadochronowym oraz członkiem Aeroklubu Warszawskiego. Do jego największych spadochronowych sukcesów należy rekord świata w celności lądowania. Miał też na koncie takie osiągnięcia i rekordy jak skok z 1500 m na celność lądowania - 25,2 m (23 sierpnia 1955 roku); dwa rekordy świata w skokach na celność lądowania w nocy (19 i 21 września 1956 roku); 5 tysięczny skok ze spadochronem (19 października 1957 roku); zwycięstwo w VI Warszawskich Zawodach Samolotowych (sierpień 1967 rok).

Paweł Lipowczan był kapitanem w Polskich Liniach Lotniczych LOT. Podczas feralnego lotu 14 marca 1980 roku pilotował samolot Ił-62 PLL LOT „Mikołaj Kopernik” (SP-LAA). Na początku nic nie wskazywało, że dojdzie do tragedii. Maszyna wystartowała lotem 007 z nowojorskiego lotniska im. J.F. Kennedy'ego z dwugodzinnym opóźnieniem z powodu złych warunków atmosferycznych. Cały lot przebiegał zgodnie z planem. Po około 9-godzinnej podróży samolot o godzinie 11.13 zbliżał się do pasa 15 lotniska Okęcie. Minutę przed lądowaniem załoga zgłosiła wieży problemy z podwoziem (nie zaświeciła się sygnalizacja wypuszczenia wózka głównego podwozia). Załoga poinformowała wieżę, że odchodzi na drugi krąg. Kapitan wydał polecenie zwiększenia mocy silników. W tym momencie nastąpiło pęknięcie wału turbiny niskiego ciśnienia silnika nr 2. Wyrzucone z ogromną siłą elementy tarczy turbiny okaleczyły samolot, uszkadzając silnik nr 1 oraz nr 3, niszcząc przy tym popychacze steru wysokości oraz kierunku. Od momentu awarii do chwili katastrofy minęło zaledwie 26 sekund.

Samolot rozbił się uderzając kadłubem w fosę znajdującą się tuż obok XIX-wiecznego fortu oraz schroniska dla nieletnich. Ił-62 w zderzeniu z ziemią rozpadł się na wiele części. Do wydobycia ich niezbędne okazało się częściowe wypompowanie wody z fosy. Ciało kapitana Lipowczana znaleziono na ulicy wśród budynków mieszkalnych. Ciała pozostałych ofiar leżały rozrzucone wśród szczątków samolotu. Zginęło 77 pasażerów oraz 10 członków załogi. Wśród ofiar katastrofy była słynna polska piosenkarka Anna Jantar oraz 22 członków amatorskiej reprezentacji USA w boksie.

46-letni kpt. Paweł Lipowczan, wylatał łącznie 12.000 godzin, z czego 3.000 spędził na lewym fotelu. W Polskich Liniach Lotniczych LOT pracował 15 lat. Od 1990 roku jego imieniem została nazwana jedna z przecznic al. Krakowskiej na warszawskim Okęciu. Dawniej nosiła ona nazwę ulicy Rozwojowej. Poświęcono mu także tablicę pamiątkową na bramie przy tej ulicy.
bp

Ocena:  
( 109 )      nie oceniany
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię