2009-09-23

Pauline Gower

Organizatorka kobiecej sekcji ATA

Pauline Mary de Peauly Gower (1910-1947).
Córka sir Roberta Gowera, posła brytyjskiego parlamentu z ramienia torysów. Swoje pierwsze loty odbywała razem z brytyjskim pionierem lotnictwa Alanem Cobhanem. W latach trzydziestych ubiegłego wieku organizowała przewozy i wycieczki samolotowe. Jej przedsiębiorstwo o nazwie Air Trips Ltd powstało w 1931, miało swoją siedzibę w Kent. Wspólniczką Pauline była Dorothy Spicer. Do 1939 roku Gower miała na koncie ponad 2 tys wylatanych godzin i ponad 30 tys przewiezionych pasażerów. Była też instruktorem latania. W wolnych chwilach Pauline pisała do gazet, wydała też tomik poezji.
Pod koniec 1939 Gower otrzymała od Gerarda d'Erlangera zadanie zorganizowania kobiecej sekcji ATA ( brytyjskiej służby pomocniczej Royal Air Force). Początkowo ATA zajmowała się transportem poczty, zaopatrzenia medycznego, z czasem pojawiła się potrzeba transportu medycznego, pilotów, obsługi technicznej i samolotów. Do tych zadań wykorzystywani byli cywilni piloci, którzy nie posiadali samolotów.
Sekcja powstała 1 stycznia 1940, początkowo zostało do niej wybranych osiem pilotek ( w tym była tancerka baletowa Rosemary Rees, Gabrielle Patterson- pierwsza Brytyjka, która dostała licencję instruktora latania czy Mona Friedlander- reprezentantka kraju w hokeju na lodzie), pod koniec wojny służbę pełniło 166 kobiet z 30 różnych krajów. W 1943 Pauline została przyjęta do zarządu British Overseas Airways Corporation. Za zasługi otrzymała Order Imperium Brytyjskiego i Harmon Trophy ( pośmiertnie).
W 1944 roku Pauline wyszła za mąż za Williama Fahie. Zmarła w 1947, podczas porodu bliźniąt. Jeden z synów- Michael, chcąc poznać lepiej swoją matkę, zebrał wspomnienia ludzi, którzy mieli okazję ją spotkać, w ksiażkę „ A harvest of memories”.

źródło
http://www.ctie.monash.edu.au/
http://www.wikipedia.org/
Magdalena Gawryś

Ocena:  
( 1 )      bardzo słaby
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię