2016-09-29

Pamiątki po kpt. pil. Januszu Marciniaku w MSP

Dnia 27 września br. Janusz Marciniak przekazał na ręce dr. Andrzeja Szmani, zastępcy dyrektora Muzeum Sił Powietrznych, pamiątki po swoim zmarłym wuju kapitanie pilocie, również Januszu Marciniaku.

Kpt. pil. (S/Ldr) Janusz Marciniak, nr RAF P-0317 był wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari (nr 9929), trzykrotnie Krzyżem Walecznych oraz Polowym Znakiem Pilota (nr 1032). Zginął 23 czerwca 1944 roku prowadząc, złożony z 12 samolotów, 306. „Toruński” dywizjon myśliwski do ataku na węzeł kolejowy Verneuil-sur-Avre. Tuż przed śmiercią meldował przez radio o czterech samolotach niemieckich „siedzących mu na ogonie”, jego płonący Mustang MK3 uderzył w ziemię w okolicach miejscowości Crulai. W tej walce 306. dywizjon zgłosił siedem samolotów nieprzyjaciela zestrzelonych na pewno i dwa uszkodzone.

Wśród pamiątek przekazanych do muzeum znajdują się archiwalia, dyplomy, wycinki z gazet, zdjęcia, ale także szczątki samolotu, w którym zginął Janusz Marciniak. Darczyńcy serdecznie dziękujemy i zapewniamy, że zbiór ten znajdzie godne miejsce w naszym muzeum.

Źródło: Muzeum Sił Powietrznych

Ocena:  
( 2 )      znakomity :)
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię