2015-11-04

Oddali hołd polskim lotnikom poległym na Węgrzech

30 października funkcjonariusze lotnictwa Straży Granicznej, realizujący zadania na granicy węgiersko-serbskiej w ramach koordynowanych przez Agencję Frontex wspólnych działań operacyjnych, złożyli hołd lotnikom polskim, którzy polegli na terytorium Węgier w czasie II wojny światowej.

11 września 1944 roku, w rejonie miejscowości Ruzsa (35 km na wschód od miejscowości Szeged), niemiecki myśliwiec zestrzelił samolot Halifax z Polskiej Eskadry do Zadań Specjalnych, którego załoga w całości składała się z Polaków. Samolot z siedmioosobową załogą wystartował z bazy lotniczej w Brindisi we Włoszech, jego zadaniem było dostarczenie zrzutu z amunicją, lekarstwami oraz żywnością powstańcom Warszawy. Wszyscy członkowie załogi ponieśli śmierć. Pochowano ich na cmentarzu wojskowym Solymár k. Budapesztu.

28 września 2012 roku, dzięki zaangażowaniu społeczności polskiej i pomocy Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Ambasady RP w Budapeszcie oraz miejscowych władz, odsłonięto w miejscowości Ruzsa pomnik poświęcony poległym lotnikom polskim (zobacz: Pomnik lotników polskich na Węgrzech).

Lotnicy Straży Granicznej, pełniący obecnie na granicy serbsko-chorwackiej zadania na śmigłowcu PZL Kania, złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem oraz uczcili pamięć poległej załogi samolotu Halifax.

Źródło: Straż Graniczna

Ocena:  
( 5 )      może być
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię