2016-09-26

Obelisk w miejscu katastrofy Iła-28

23 września w Giebni koło Pakości odbyły się uroczystości odsłonięcia obelisku ku czci lotników, którzy zginęli tutaj w katastrofie lotniczej.

Katastrofa wojskowego samolotu Ił-28 wydarzyła się 11 grudnia 1969 roku w czasie lotu ćwiczebnego na trasie Powidz – poligon toruński. W rejonie miasta Janikowo najprawdopodobniej doszło do dehermetyzacji kabiny. Załoga nie była w stanie opanować maszyny, a wysokość lotu była zbyt niska, aby opuścić samolot i wyskoczyć ze spadochronem. Pilotom udało się skierować maszynę poza zabudowania dwóch okolicznych miast: Janikowa i Pakości. Samolot rozbił się na polach w rejonie wsi Giebnia.

W uroczystościach odsłonięcia tablicy wzięli udział przedstawiciele władz samorządu gminy i powiatu oraz poczty sztandarowe. Oprawę zapewnili żołnierze z powidzkiej bazy – przedstawiciele, poczet sztandarowy oraz kompania honorowa 33. BLTr. Odsłonięcia tablicy dokonali członkowie rodzin lotników, którzy zginęli. W organizację wydarzenia zaangażował się też Aeroklub Kujawski i Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa RP.

Źródło: 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego

Ocena:  
( 28 )      znakomity :)
  Opinii:  

2

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2016-09-28 00:14:12 ~~generał B~~

co za ignorancja!!
na IŁ 28 był jeden pilot oraz nawigator i strzelec

Utworzony: 2016-09-26 16:54:22 ~~turcio~~

Żadnego dowódcy, ani przedstawiciela MON, nie mówiac już o Inspektoracie Sił Powietrznych? Wstyd !!!