2016-10-26

O chłopcu, który chciał zostać lotnikiem...

Ośrodek Kultury „Zameczek” w Czernicy zaprasza 30 października na wydarzenie poświęcone pamięci mjr. pil. Antoniego Tomiczka, zatytułowane „O chłopcu, który chciał zostać lotnikiem”.

Ośrodek Kultury „Zameczek” w Czernicy (woj. śląskie, powiat rybnicki) zaprasza 30 października 2016 roku (niedziela) na wydarzenie zatytułowane „O chłopcu, który chciał zostać lotnikiem.”

Wydarzenie poświęcone będzie pamięci zmarłego przed trzema laty mjr. pil. Antoniego Tomiczka, a jego program będzie następujący:

 • spektakl utrzymany w poetyce teatru papierowego pt. „O chłopcu, który chciał zostać lotnikiem” (godziny spektaklu: 16.00, 16.40, 17.20, 18.00, 18.40, 19.20)
 • wystawa dla dzieci „Marzenia małego Antka”
 • wystawa dla dorosłych „Nad płonącą Warszawą – długi lot do domu majora pilota Antoniego Tomiczka” (własność Gminnej Biblioteki Publicznej w Lyskach)
 • „Halifax Antka”: warsztaty dla najmłodszych prowadzone przez pasjonatów i zdobywców wielu nagród w dziedzinie modelarstwa.

 • Bilety można nabyć w Ośrodku Kultury w Czernicy: dorośli – 10 zł, dzieci – wstęp wolny. Udział w warsztatach dla dzieci „Halifax Antka” – 7 zł.

  Antoni Tomiczek urodził się 13 listopada 1915 roku w Pstrążnej koło Rybnika. W 1930 roku wstąpił do wojskowej szkoły dla podoficerów, sześć lat później na własną prośbę trafił do lotnictwa. Trafił do 2 pułku lotniczego w Krakowie, po ukończeniu kursu pilotażu w Lotniczej Szkoły Strzelania Powietrznego i Bombardowania w Grudziądzu otrzymał przydział do 122 eskadry myśliwskiej w Krakowie. Następnie został przeniesiony do Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Krośnie, gdzie zajmował się szkoleniem.

  20 września 1939 roku dostał się do niewoli radzieckiej. W 1941 roku wcielony do Armii Polskiej, przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie został przeszkolony na samolotach wielosilnikowych i przydzielony do polskiej 1586 eskadry do zadań specjalnych, operującej z lotniska koło Brindisi we Włoszech.

  W sierpniu 1944 roku sierż. pil. Antoni Tomiczek wykonał swój pierwszy lot nad Warszawę. W czasie wojny zrealizował 23 loty bojowe ze zrzutami, w tym pięć nad Polskę.

  Po zakończeniu służby wojskowej, w 1947 roku wrócił do kraju. Przez wiele lat pracował jako urzędnik w Rybniku. Był m.in. pilotem sportowym w Aeroklubie w Gliwicach. Antoni Tomiczek należał do Stowarzyszenia Lotników Polski Południowej, w którym nadano mu tytuł Honorowego Wiceprezesa ds Weteranów. Za zasługi bojowe w czasie wojny Antoni Tomiczek został odznaczony Krzyżem Walecznych (dwukrotnie) oraz jugosłowiańskim medalem Medalja „Smrt fasizmu – Sloboda Narodu”, za zasługi powojenne Krzyżem Kawalerskim oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i odznaką Zasłużony dla Województwa Katowickiego.

  Antoni Tomiczek zmarł 19 listopada 2013 roku, kilka dni po swoich 98 urodzinach.
  red

  Ocena:  
  ( 1 )      znakomity :)
    Opinii:  

  0

    

  Dodaj swoją opinię