2010-05-20

Nowym dowódcą SP został generał Majewski

W czwartek, 20 maja br., wykonujący obowiązki prezydenta RP marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski powołał trzech generałów na stanowiska dowódców Rodzajów Sił Zbrojnych i dowódcę operacyjnego SZ RP.

Dowódcą Sił Powietrznych został gen. broni Lech Majewski, dowódcą Wojsk Lądowych - gen. dyw. Zbigniew Głowienka, a dowódcą operacyjnym SZ RP - gen. dyw. Edward Gruszka.

Uroczystość wręczenia nominacji odbyła się w Belwederze, z udziałem Bogdana Klicha, ministra obrony narodowej, gen. broni Mieczysława Cieniucha, szefa Sztabu Generalnego WP, prof. Jacka Michałowskiego, p.o. szefa Kancelarii Prezydenta RP, prof. Stanisława Kozieja, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz generałów i przedstawicieli Sił Zbrojnych RP.

Marszałek Sejmu powiedział, że "zwykle wręczanie aktów nominacji na najwyższe funkcje dowódcze to uroczystość szczególnie radosna. Ta uroczystość, ze względu na dramat, który przeżywaliśmy, jest przełamana nastrojem żałoby, refleksją nad stanem sił zbrojnych". Dodał, że "wojsko polskie jest jedną z najważniejszych instytucji państwa polskiego. Siły zbrojne poniosły największe straty w wyniku katastrofy pod Smoleńskiem, ale jak żadna z instytucji są przygotowane na wypadek strat". Podkreślił doświadczenie mianowanych, przed którymi stoi zadanie dalszych zmian w wojsku, także tych, które wynikają ze smoleńskiej katastrofy.

W imieniu nowo mianowanych dowódców, głos zabrał gen. broni Lech Majewski, który podkreślił, iż te "nominacje są wyrazem uznania dla ich pracy i umiejętności, ale i największym zawodowym wyzwaniem po tylu latach służby". Podziękował za zaufanie wyrażone w powierzeniu nowych stanowisk.


Generał broni pilot Lech Lucjan Majewski

Urodził się 30 czerwca 1952 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie , którą ukończył w roku 1976 jako jako podporucznik inżynier-pilot. Służbę zawodową rozpoczął w 21 pułku lotnictwa rozpoznania taktycznego w Powidzu. W pułku tym służył do grudnia 1982 r. na kolejnych stanowiskach od pilota do nawigatora eskadry. W styczniu 1983 r. objął obowiązki nawigatora eskadry lotniczej w 32. pułku lotnictwa taktycznego w Sochaczewie. W latach 1983-1986 studiował w Wojskowej Akademii Lotniczej w Monino. (Rosja). Po ukończeniu studiów w lipcu 1986 r. objął stanowisko dowódcy eskadry lotniczej w 32. pułku lotnictwa rozpoznania taktycznego w Sochaczewie, od 15 października 1988 r. był zastępcą dowódcy tego pułku ds. szkolenia, a później ds. liniowych.

27 grudnia 1990 r. został wyznaczony na stanowisko dowódcy 1. pułku lotnictwa myśliwskiego "Warszawa" w Mińsku Mazowieckim. W październiku 1993 r. skierowany na studia operacyjno-strategiczne w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Od września 1994 r. był zastępcą szefa Oddziału Wojsk Lotniczych 1 Korpusu Obrony Powietrznej w Warszawie, a od 21 listopada 1995 r. szefem Wojsk Lotniczych 3. Korpusu Obrony Powietrznej we Wrocławiu.

W maju 1998 r. objął obowiązki zastępcy szefa Wojsk Lotniczych w Wojskach Lotniczych i Obrony Powietrznej. W listopadzie 1999 r. został wyznaczony na stanowisko dowódcy 3. Korpusu Obrony Powietrznej Kraju. 15 sierpnia 2000 r. otrzymał nominację na stopień generała brygady a trzy lata później 15 sierpnia 2003 r. zostaje nominowany na stopień generała dywizji. W listopadzie 2003 r. objął stanowisko dowódcy Centrum Operacji Powietrznych – zastępcy dowódcy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej. W lutym 2004 r. został skierowany na Studia Operacyjno - Strategiczne do Narodowego Uniwersytetu Obrony w Waszyngtonie (USA). 15 sierpnia 2005 r. nominowany na stopień generała broni.

Od sierpnia 2007 r. pełnił służbę na stanowisku Asystenta Szefa Sztabu Generalnego WP ds. Sił Powietrznych w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.

Generał broni Lech Majewski jest pilotem klasy mistrzowskiej, z nalotem ponad 1780 godzin, w tym 180 na MiG-29. Latał na wszystkich typach samolotu MiG-21.

Interesuje się historią i sportem. Uprawnia tenis, narciarstwo. Żona Elżbieta jest nauczycielem języka angielskiego, ma dwie córki Agnieszkę i Katarzynę.

Źródło: Departament Prasowo-Informacyjny MON
sk

Ocena:  
( 9 )      nie oceniany
  Opinii:  

8

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2010-07-15 19:24:43 ~~Anonim~~

Pan Generał nie zasługuje na to stanowisko, ten człowiek nie powinien chodzić w mundurze. Pilot wybitny inaczej, nie mający szacunku do niczego i do nikogo. Swoje relacje z podwładnymi opiera na zamordyźmie i źle pojmowanej lojalności. Nie ma nic pozytywnego co może go wyróżniać, ale ma "plecy".

Utworzony: 2010-07-05 21:59:20 ~~Anonim~~

............

Utworzony: 2010-05-27 00:39:53 ~~Anonim~~

polonista się tu znalazł, pewnie zwolennik komuny i na lotnictwie się zna. To chore, żeby dowódcą Sił Powietrznych został ktoś, kto rozpoznawany jest w lotnictwie jako NIELOT.
No cóż taki dowódca jak jego lotnictwo. Powodzenia życzyć

Utworzony: 2010-05-26 09:10:04 ~~Anonim~~

Jak już nie znamy to REALIÓW, uczcie się pisać po polsku jak w szkole podstawowej nie zdążyliście, panie kolego

Utworzony: 2010-05-24 16:19:37 ~~Anonim~~

ale pieprzycie panowie...
nie znacie reali to nie komentujcie własnych myśli i wyobrażeń...