2012-04-30

Nowe Wiraże nr 4

Tematem numeru 4 Magazynu Sił Powietrznych „Nowe Wiraże” jest pożegnanie samolotu An-2TD zwanego „Wiedeńczykiem”.

Z JEDNOSTEK

Przegląd miesiąca

Najważniejsze wydarzenia z życia Sił Powietrznych

TEMAT NUMERU

Pożegnanie An-2TD „Wiedeńczyk”

45 lat służby An-2TD „Wiedeńczyk”
(Michał Wajnchold)
Z końcem kwietnia sędziwy An-2TD „Wiedeńczyk”, który rozpoczął służbę w lotnictwie w 1967 r., zostanie wycofany z eksploatacji. Ma już przygotowaną w pełni zasłużoną emeryturę w „samolotowym domu spokojnej starości” – krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego.

30 rocznica „wiedeńskiego” lotu An-2TD (kpt. Włodzimierz Baran)
„Wiedeńczyk” na swoje miejsce w historii zasłużył nie tylko ciężką 45-letnią pracą, ale i zdarzeniem, w którym brał udział 30 lat temu...

SZKOLENIE

Najmniejsza promocja
(ppłk Artur Goławski)
Siły Powietrzne zyskały jednego podporucznika, a Wojska Lądowe pięciu podporuczników. Sto czternasta, a zarazem najmniejsza w niemal dziewięćdziesięcioletniej historii „Szkoły Orląt” promocja oficerska odbyła się 13 kwietnia w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał postanowienie o niej dwa dni wcześniej.

PKW ORLIK 4 (ppłk Artur Goławski)
Po raz czwarty Siły Powietrzne wysłały do natowskiej misji Air Policing kontyngent lotniczy Orlik. Około 100 żołnierzy będzie pełnić dyżur bojowy nadzorując przestrzeń powietrzną nad Litwą, Łotwą i Estonią.

PKW ORLIK 4 – o przygotowaniach do misji z dowódcą Orlika 4 podpułkownikiem pilotem Leszkiem Błachem rozmawia podpułkownik Artur Goławski.

Burze piękne i niebezpieczne (kpt. Wojciech Czarnecki)
Od starożytnej Grecji (Zeus), poprzez Indie (Marutowie), kraje germańskie (Thor) po słowiańszczyznę (Perkun) burzę utożsamiano z bogami. Jeszcze w XVIII w. w niektórych rejonach Polski przed burzą wynoszono na pola lub przed dom daniny, aby przebłagać burzę – boga. Zwyczaj zapalania gromnicy w oknie podczas burzy spotkać można jeszcze do dziś. Współcześnie wiemy już, że burza nie jest bogiem a zjawiskiem atmosferycznym, które mimo rozwoju nauki i szerokich badań nadal pozostaje w części nieznanym i tajemniczym.

HISTORIA

Historia 2. Pułku Lotniczego „Kraków” – część VII
(płk rez. dr Henryk Czyżyk)
Na samym początku 1978 r. realizacja zadań szkoleniowych 2. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Kraków” była opóźniona ze względu na niewłaściwe warunki atmosferyczne. Mroźna i śnieżna zima sprawiła, że w pierwszych trzech miesiącach plan szkolenia lotniczego nie został zrealizowany. Zaległości naprawiono wraz z nadejściem wiosny. Od połowy roku plan szkolenia był już wykonywany systematycznie, a na koniec jednostka uzyskała nawet 110 proc. wykonania zadań dzięki wykorzystaniu rezerw paliwa 4 DLM.

Operacja Wildhorn (Maciej Kamyk)
Brytyjski samolot transportowy Dakota w kwietniu 1944 r. wystartował z lotniska Brindisi we Włoszech, przeleciał 1300 km nad okupowaną Europą, wylądował w nocy na łące pod Lublinem, wysadził „cichociemnych”, zabrał wysokich rangą dowódców Armii Krajowej i powrócił do Włoch.

SPORT

Szer. Iwona Matkowska złotą medalistką Mistrzostw Europy!
(Jerzy Raube)
Zawodniczka Zespołu Sportowego Sił Powietrznych z Poznania szer. Iwona Matkowska zdobyła złoty medal w zapasach w stylu wolnym (kategoria do 51 kg) na Mistrzostwach Europy seniorek w Belgradzie.
Szer. Iwona Matkowska walczyła w wyższej kategorii wagowej, a w finale pokonała Ukrainkę Oleksandrę Kogut 3:1. W drodze po złoto, wygrała też z Łotyszką Karoliną Tjupko (3:0), Turczynką Burcu Kebic i Rosjanką Katią Krasnową (2:1).

PERSONALIA
Nowa kadra w Dowództwie Sił Powietrznych

FOTOREPORTAŻ


Galeria: Rafał Bożek


„Nowe Wiraże” do pobrania na stronie Sił Powietrznych.

Ocena:  
( 1 )      bardzo słaby
  Opinii:  

2

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2013-05-15 02:23:26 ~~qiawawg~~

D6oZWJ tzzhjzebmpvc

Utworzony: 2013-05-11 14:40:44 ~~Rita~~

Kacper pisze:Słuchajcie, zrf3bcie to tak  rzejedźcie IrfanView wszystkie pliki i pocnzemiajiie nazwy plikf3w na: INICJAŁY NUMERZDJECIA, czyli np. KP001. Potem stwf3rzcie w Excelu arkusz kalkulacyjny i w pierwszej kolumnie wprowadzajcie numer zdjecia z 00 itp. a w drugiej numery zawodnikf3w oddzielone przecinkiem, czyli w plainie wygląda to tak:001 | 37,98,123,153002 | 76,33,11,22dla plikf3w KP001.jpg, KP002.jpg i takich numerf3w zawodnikf3w. Oddajcie arkusz kalkulacyjny + zdjęcia, ja to potem przejadę skryptem i wszystko się pozmienia na formę: 37 98 123 153 KP itp. Jeżeli komuś pasuje druga forma, czyli ta, o ktf3rej mf3wiono wcześniej to możecie tak zrobić. Wasz wybf3r, ktf3rą wy uznacie za wygodniejszą. Do you understand? : )