2011-09-13

Nowe Wiraże nr 4

Jest już dostępny numer czwarty internetowej gazety „Nowe Wiraże”, a w nim m.in. podsumowanie AIR SHOW – 2011, informacje o ćwiczeniu SAFE SKIES 2011, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz fotoreportaż z „Lotu Pamięci”.

Tematem czwartego, sierpniowego numeru Magazynu Sił Powietrznych „Nowe Wiraże” jest podsumowanie pokazów AIR SHOW - 2011. W numerze znajdziemy:

Z JEDNOSTEK

Przegląd Miesiąca

TEMAT NUMERU


Podsumowanie AIR SHOW – 2011

Śmiercionośna ślicznotka
(kpt. Katarzyna Lambert)
Dla koneserów awiacji, pojawienie się na AIR SHOW - 2011 samolotu P-38 Lightning było nie lada wydarzeniem. Patrząc na majestatyczną, niebywale zgrabną sylwetkę tej ślicznotki trudno dać wiarę, że w czasie II wojny światowej niosła postrach i śmierć, dosłownie dziesiątkując flotę przeciwnika.

SZKOLENIE

Od NSR do zawodowstwa
(mjr Zbigniew Pustelnik)
Los połączył dwie kobiety tym samym marzeniem o armii i pozwolił je spełnić. Ich historia pokazuje, że mimo trudności warto walczyć o swoje.

Uprowadzenie (mjr pil. Łukasz Piątek)
Para dyżurna samolotów F-16 z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego patroluje 20 kilometrową strefę zakazu lotów wokół miasta wojewódzkiego na wschodzie Polski. Podobną No-Fly Zone ustanawia się w rejonach konfliktów zbrojnych, gdzie do wojskowych statków powietrznych podejmujących próby naruszenia zakazanego obszaru można otworzyć ogień.

KULTURA

Świątynia Polskich Skrzydeł
(dr Waldemar Wójcik, Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych)
W trakcie obchodów Święta Lotnictwa, po wielomiesięcznych przygotowaniach i pracach adaptacyjnych, 26 sierpnia otwarte zostało Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

FOTOREPORTAŻ

Lot Pamięci. Rocznica Powstania Warszawskiego

HISTORIA

Historia 2. Pułku Lotniczego „Kraków”. Część I
(płk rez. dr Henryk Czyżyk)
W związku z podjęciem w marcu 1944 roku decyzji o przeformowaniu 1 Korpusu Polskiego Sił Zbrojnych w armię, zaistniała potrzeba sformowania lotniczego związku taktycznego, w skład którego poza istniejącym już 1. Pułkiem Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”, wchodziłyby pułk lotnictwa szturmowego oraz pułk lekkich nocnych bombowców.

Wyspa ostatniej nadziei: wrzesień 1940 (Konrad Rydołowski)
Rok po pamiętnym dla Polaków wrześniu 1939 r. w Wielkiej Brytanii kontynuowano formowanie jednostek polskiego lotnictwa wojskowego.

Z PASJĄ

Wymyślę samolot przyszłości
(Agnieszka Bartkiewicz)
Jedenastoletni August Borowski to być może przyszłość polskiego lotnictwa. Ale chłopak nie będzie zdawał do szkoły wojskowej i nie zasiądzie za sterami samolotu – nie jako pilot. Zamierza zostać konstruktorem i zaprojektować samolot z możliwością pionowego startu i lądowania.

Szybownictwo: moja pasja i sposób na życie (Kamila Sztuk)
Ma 31 lat i w dalszym ciągu jest kawalerem. Pochodzi z Torunia. Tam zaczęła się jego przygoda z lotami na szybowcach. W Aeroklubie Pomorskim stawiał pierwsze kroki i tam nadal lata.

GALERIA

Zdjęcia spotterów i pasjonatów lotnictwa„Nowe Wiraże” do pobrania na stronie Sił Powietrznych.

Ocena:  
( 1 )      bardzo słaby
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię