2011-08-11

Nowe Wiraże nr 3

W numerze trzecim Magazynu Sił Powietrznych „Nowe Wiraże” można przeczytać m.in. o szkoleniu inspektorów TACEVAL czy zbliżających się pokazach lotniczych AIR SHOW - 2011 w Radomiu.

W trzecim numerze Magazynu Sił Powietrznych „Nowe Wiraże” (lipiec 2011) znajdziemy:

Z JEDNOSTEK

Przegląd Miesiąca

WYDARZENIE MIESIĄCA

AIR SHOW - 2011: Ostatnie odliczanie
(mjr Jakub Block)
Wielkimi krokami zbliżają się pokazy lotnicze AIR SHOW - 2011 w Radomiu. W tym roku wezmą w nich udział piloci wojskowi i cywilni reprezentujący 17 państw z całego świata, którzy 27 i 28 sierpnia zaprezentują się w pokazach solowych i zespołowych.

SZKOLENIE

Brytyjczycy w Centrum... uwagi
(mjr Zbigniew Pustelnik)
Przyjazdy gości zagranicznych do Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie nikogo nie dziwią, a widok brytyjskiego munduru spowszedniał już wiele lat temu.

Synthetic Aperture Radar (SAR) w Siłach Powietrznych (płk Dariusz Kołasiński, ppłk Karol Dymanowski)
Konieczność ciągłego monitorowania działań przeciwnika oraz zmian zachodzących w środowisku operacyjnym determinuje bardzo dynamiczny rozwój technologii w dziedzinie rozpoznania. Opracowywane są coraz bardziej zaawansowane urządzenia i systemy pozwalające na wykrywanie i śledzenie obiektów, w coraz szerszym zakresie fal elektromagnetycznych. Jedną z takich technologii, która w ostatnich latach znajduje coraz szersze zastosowanie w działaniach militarnych, są radary z syntetyczną aperturą – SAR (Synthetic Aperture Radar).

Szkolenie inspektorów TACEVAL (chor. Mikołaj Mazurkiewicz)
System szkolenia inspektorów TACEVAL (Tactical Evaluation Programme), którzy stanowią o jakości przeprowadzanych kontroli i ocen taktycznych podczas ćwiczeń NATO, funkcjonuje w niezmienionej formie od lat 60 XX wieku.

Przeciwlotnicy wyszli naprzeciw (ppor. Anna Issel)
Przeciwlotnicy z 65. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej i Amerykanie obsługujący baterię PATRIOT wspólnie doskonalili swoje umiejętności podczas zgrupowania w Toruniu. Na koniec doszli do prostej konkluzji: więcej ich łączy niż dzieli, mimo iż stosują odmienne metody szkolenia i dysponują sprzętem o innym przeznaczeniu.

SYLWETKI

płk rez. pil. dr hab. inż. Janusz Ziółkowski

Nie ma drugiego takiego liceum w Polsce, które może poszczycić się egzaminem dojrzałości zdanym przez wszystkich uczniów. O tym jak wychowuje się elity Wojska Polskiego, z płk. rez. dr. hab. inż. Januszem Ziółkowskim – dyrektorem Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie rozmawia Agnieszka Szkoda.

SPORT

Jastrzębie z Łasku nie tylko biegają
(por. Marek Kwiatek)
Od ponad dwóch lat łaskie Jastrzębie nie tylko latają, ale również... biegają. Wtedy to powstała Sekcja Biegowa „Jastrząb” przy 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego, skupiająca żołnierzy zawodowych i pracowników wojska aktywnie uprawiających bieganie uliczne i długodystansowe.

Orły w Rio (kmdr ppor. Grzegorz Łyko)
Reprezentacja Wojska Polskiego odniosła bezprecedensowy sukces na V Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych. Polacy zdobyli 43 medale i zajęli 4 miejsce w klasyfikacji generalnej. Istotny udział w żniwach medalowych mieli żołnierze Sił Powietrznych.

KULTURA

Marzyciele z Poznania
(por. Joanna Pieńkowska)
Grupa pasjonatów z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu, po kilku miesiącach pracy odnowiła kolejny, szósty już samolot Lim-2 (MiG-15). Można go podziwiać w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

HISTORIA

Jak rodziło się Luftwaffe
(Konrad Rydłowski)
Przegrana Niemiec w 1918 r. i postanowienia Traktatu Wersalskiego nie oznaczały klęski tego kraju. Traktat co prawda ograniczał gospodarkę i siły zbrojne, ale otwierał furtkę, z której pokonani skwapliwie skorzystali.

Polskie lotnictwo na wypadek wojny (Konrad Rydłowski)
Kiedy niemiecka armia dawno zapomniała o porażce z 1918 r., a jej lotnictwo odnosiło kolejne krwawe sukcesy pod niebem Europy, wiosną 1939 r. w sztabie lotniczym polskiej armii powstał plan użycia lotnictwa wojskowego w przypadku wybuchu wojny.

Z PASJĄ

Półtora miliona korzyści
(Henryk Czyżyk)
Dokładnie 1 617,78 zł – takie są wymierne korzyści ekonomiczne wypracowane przez dwóch racjonalizatorów Sił Powietrznych: por. Tomasza Grykiela i mł. chor. szt. Piotra Jakubika.

Katastrofy, awarie, uszkodzenia: Recenzja (kpt. Katarzyna Lambert)
Po ponad dwudziestu latach pracy Sławomir Bartosik, Miłosz Bogdański i Robert Senkowski wydali „Katastrofy, awarie, uszkodzenia w polskim lotnictwie wojskowym 1961 – 1970”. To podręczny przewodnik traktujący o wypadkach lotniczych zaistniałych w latach 60-tych w polskim lotnictwie wojskowym.

GALERIA

Zdjęcia spotterów i pasjonatów lotnictwa


„Nowe Wiraże” do pobrania na stronie Sił Powietrznych.

Ocena:  
( 5 )      nie oceniany
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię