2012-10-05

Nowe Wiraże nr 10

Tematem przewodnim październikowego numeru magazynu „Nowe Wiraże” jest ćwiczenie Anakonda-12. Czytelnicy znajdą też informacje m.in. o zespołach akrobacyjnych Biało-Czerwone Iskry oraz Orlik.

Z JEDNOSTEK

Przegląd miesiąca

Najważniejsze wydarzenia z życia Sił Powietrznych

TEMAT NUMERU

Połączone ćwiczenia Sił Zbrojnych i układu pozamilitarnego ANAKONDA-12
(ppłk Artur Goławski)
Od uroczystych zbiórek żołnierzy w Dowództwie Operacyjnym, na poligonach w Drawsku Pomorskim oraz w Ustce rozpoczęło się 17 września 2012 r. ćwiczenie Anakonda-12. W trakcie zbiórki w Dowództwie Operacyjnym Sił Zbrojnych Kierownik Ćwiczenia – Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych gen. broni Edward Gruszka omówił zasadnicze cele ćwiczenia oraz przedstawił kluczowe osoby z kierownictwa. Z kolei w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku ćwiczenie rozpoczęli polscy, amerykańscy oraz kanadyjscy żołnierze.
„Wystarczy spojrzeć na ilość żołnierzy tutaj stojących, by sobie wyobrazić ogrom tego przedsięwzięcia” – powiedział generał dywizji Marek Tomaszycki, Zastępca Kierownika Ćwiczenia ds. taktycznych i ogniowych. „Jestem pewien, że wszyscy tutaj obecni są doskonale przygotowani do ćwiczenia. Mam nadzieję, że razem zdobędziemy nowe doświadczenia, które będą procentować w przyszłości” – dodał generał.

SZKOLENIE

ZEFIR. Cenne doświadczenia
(ppłk Artur Goławski)
Personel Dowództwa Sił Powietrznych, jednostek SP i grup operacyjnych z Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych po raz pierwszy w historii ćwiczył w rembertowskim Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych z wykorzystaniem systemu symulacji działań połączonych na teatrze działań JTLS (Joint Theater Level Simulation).

FOTOREPORTAŻ

C-130 Hercules w Eindhoven
(kpt. Włodzimierz Baran)
Powidzki C-130E Hercules od 20 do 23 września 2012 r. uczestniczył w rocznicowych obchodach Operacji Market Garden.

WYDARZENIA

Chrzest „bojowy” PZL-130 TC-II
(kpt. pil. Dariusz Stachurski – lider Zespołu Akrobacyjnego „Orlik”)
42 Baza Lotnictwa Szkolnego w Radomiu przyjęła w tym roku do służby kolejne egzemplarze Orlika TC-II. Szkolenie podchorążych na nowych, „pachnących” jeszcze fabryką samolotach przebiegało bez zakłóceń. Zapadła więc decyzja, aby również wprowadzić nowy model Orlika do Zespołu Akrobacyjnego o tej samej nazwie.

Biało-Czerwone Iskry – podsumowanie sezonu (Piotr Drewniak)
Rok 2012 był wyjątkowo pracowity dla pilotów Iskier. Od końca kwietnia do pierwszej połowy sierpnia prawie każdy weekend zespół spędzał na przelotach i pokazach w kraju i zagranicą, z dumą i profesjonalizmem reprezentując polskie Siły Powietrzne.

Ostatni lot Żwirki i Wigury (Andrzej Górczyński)
W niedzielę 11 września 1932 roku około godziny 8 nad czeskim Cierlickiem (w pobliżu Cieszyna) zerwał się silny wiatr i nadciągnęły chmury. Miejscowi rolnicy widzieli jak drżą skrzydła rozkołysanego samolotu. Widzieli jak od kadłuba oderwało się skrzydło. Widzieli jak uszkodzony samolot przewraca się i spada na zrąb lasu. Odpadło drugie skrzydło, rozległ się trzask łamanych drzew. Pisaliśmy o tym w poprzednim wydaniu Wiraży.

HISTORIA

80 lat lotnictwa wojskowego na ziemi radomskiej; 1932-2012, cz. III
(płk rez. pil. Zenon Winnicki)
Pierwszą, po wyzwoleniu Radomia, jednostką lotniczą stacjonującą na lotnisku w Sadkowie był 15 samodzielny zapasowy pułk lotniczy, który na początku marca 1945 roku został przebazowany z lotniska Mokre k/Zamościa.
4 eskadry szkolne szkoliły pilotów myśliwskich, szturmowych i łącznikowych na potrzeby lotnictwa frontowego. Koniec wojny i związana z tym reorganizacja Wojska Polskiego, przejście na organizację pokojową, spowodowała że we wrześniu 1945 stan liczebny pułku został zmniejszony o połowę, a pułk zmienił nazwę na 15 pułk szkolno-treningowy. Na początku 1946 roku jednostka została przeniesiona na lotnisko Słomczyn koło Grójca, a na wiosnę rozformowana. Personel radziecki został odesłany do Związku Radzieckiego, natomiast polski w przeważającej większości skierowany do Szkoły Lotniczej w Dęblinie.

SYLWETKI

Lotnicze pożegnanie
(gen. dyw. pil. Tytus Krawczyc)
4 lipca 2012 roku odszedł na wieczną wartę – po długiej i ciężkiej chorobie – płk mgr inż. Marian Maciejowski, wieloletni żołnierz lotnictwa. Rozpoczął służbę w maju 1943 roku jako siedemnastolatek – w formującej się w Sielcach nad Oką 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Jako żołnierz 2. kompanii fizylierów 3. Pułku Piechoty brał udział w bitwie pod Lenino. Chociaż był dwukrotnie ranny, to nie opuścił pola walki.

GALERIA

Ron Frijlink

„Nowe Wiraże” do pobrania na stronie Sił Powietrznych

Ocena:  
( 3 )      nie oceniany