2012-07-05

Nowe Wiraże – numer 6-7

Tematem przewodnim numeru ponownie są ćwiczenia Red Flag. W numerze także m.in. Euro 2012, CASA w Afganistanie, PKW Orlik 4, 30-lecie komponentu E3A oraz radomskie Orliki w Waddington.

Z JEDNOSTEK

Przegląd miesiąca

Najważniejsze wydarzenia z życia Sił Powietrznych

TEMAT NUMERU

RED FLAG. Podsumowanie
(ppłk Artur Goławski)
Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej, dowódca Sił Powietrznych generał broni pilot Lech Majewski i I zastępca szefa Sztabu Generalnego WP generał broni Mieczysław Gocuł oraz wojewoda wielkopolski Piotr Florek i marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak powitali w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach 168 lotników, którzy 29 czerwca, po sześciu tygodniach wrócili do ojczyzny z ćwiczeń Distant Frontier i Red Flag na Alasce.

WYDARZENIA

Parasol nad Euro 2012
(ppłk Artur Goławski)
Także dzięki żołnierzom Sił Powietrznych finałowe rozgrywki futbolowych mistrzostw Euro 2012 miały bezpieczny przebieg.

SZKOLENIE

Polskie skrzydła nad Afganistanem
(ppor. Anita Skowron)
Lotnisko w Bagram. Na bezchmurnym, błękitnym horyzoncie widać podchodzący do lądowania samolot CASA C-295M. Kilka chwil później otwierają się drzwi i kolejno pojawiają się piloci Zespołu Lotniczego. Jak zwykle uśmiechnięci, choć trochę zmęczeni po całym dniu lotów.

Serce PKW ORLIK 4 (kpt. Grzegorz Grabarczuk)
Polski Kontyngent Wojskowy Orlik 4 to ludzie, samoloty oraz infrastruktura. Tylko właściwe przygotowanie tych trzech elementów gwarantuje prawidłowe pełnienie dyżurów bojowych podczas misji Baltic Air Policing.

Działalność racjonalizatorska w Siłach Powietrznych w 2011 roku (płk rez. dr inż. Henryk Czyżyk)
Zgodnie z „Planem zasadniczych przedsięwzięć Sił Powietrznych na 2012 rok” w dniu 19.06.2012 roku w Dowództwie Sił Powietrznych odbyło się szkolenie dotyczące uregulowań prawnych działalności racjonalizatorskiej w resorcie obrony narodowej z nieetatowymi szefami sekretariatów do spraw działalności racjonalizatorskiej – sekretarzami Komisji i nieetatowymi inspektorami ds. działalności racjonalizatorskiej z jednostek organizacyjnych podległych Dowódcy Sił Powietrznych lub przez niego nadzorowanych.

REPORTAŻ

Zespół Akrobacyjny „ORLIK” na pokazach w Waddington
(mjr Piotr Jabłoński)
Zespół Akrobacyjny „Orlik” w składzie sześciu samolotów PZL-130 TC-II GARMIN powrócił 2 lipca wieczorem z Międzynarodowych Pokazów RAF Waddington w Anglii.

30 lat komponentu E3A w Geilenkirchen (ppłk Zenon Kot)
W dniach 16-17 czerwca 2012 roku Komponent Sił Wczesnego Wykrywania i Naprowadzania obchodził 30-lecie istnienia. Pierwszy samolot z charakterystyczną anteną w kształcie „talerza” wylądował w bazie Geilenkirchen w Niemczech w 1982 roku. Komponent E3A to jedyna na świecie taka jednostka, której personel stanowią przedstawiciele 18 narodowości, w tym od 5 lat również żołnierze z Polski.

80 lat lotniska w Radomiu (mjr Łukasz Baranowski)
Okrągły jubileusz 80-lecia lotnictwa na ziemi radomskiej połączony ze świętem 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego obchodzono w czerwcu w Radomiu. Program związany z obchodami miał bardzo ciekawy i urozmaicony przebieg.

SYLWETKI

Kierunek – nowoczesność

z płk. pil. dr. Adamem Ziółkowskim, Dowódcą 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu rozmawia Anna Rudnicka.

KULTURA

Stopy rwały się do tańca
(Honorata Marcinów, Zespół Promocji Sił Powietrznych)
Magiczny, kolorowy, nowoczesny, zaskakujący. Taki właśnie był tegoroczny II Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Sił Powietrznych.

Święto Skrzydła wygrało z pogodą (kpt. Włodzimierz Baran)
Dni poprzedzające oraz sam 1 czerwca to data, która w 3. Skrzydle Lotnictwa Transportowego staje się corocznie coraz bardziej „gorącym” okresem. Tradycją naszych jednostek jest aktywny udział w obchodach Dnia Dziecka. Tego dnia otwieramy bramy naszych baz lotniczych i organizujemy prawdziwe święto dzieci na ich terenie. Nie inaczej było i w tym roku. Żołnierze w Powidzu i Krakowie od kilku tygodni przygotowywali się na ten dzień starając się zorganizować możliwie dużo atrakcji. Okazją do świętowania ze strony żołnierzy było natomiast przypadające na Dzień Dziecka święto Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego.

HISTORIA

Historia 2. Pułku Lotniczego „Kraków” – część IX
(płk rez. dr Henryk Czyżyk)
Rok 1988 rozpoczął się zbiórką pułku w dniu 4.01., na której szef sztabu – zastępca dowódcy pułku mjr dypl. inż. Henryk Czyżyk odczytał rozkaz i w dniu tym przeprowadzono w sztabie pułku i podległych pododdziałach szkolenie teoretyczne. Pierwsze loty w nowym roku rozpoczęto 7 stycznia.

GALERIA

Rafał Bożek


„Nowe Wiraże” do pobrania na stronie Sił Powietrznych.

Ocena:  
( 1 )      bardzo słaby