2012-04-06

Nowe Wiraże – nr 3/2012

Tematem przewodnim trzeciego numeru Magazynu Sił Powietrznych „Nowe Wiraże” są osiągnięcia spadochronowej reprezentacji WP. W numerze także relacja z udziału polskich F-16 w ćwiczeniach DESERT HAWK w Izraelu.

Z JEDNOSTEK

Przegląd miesiąca

Najważniejsze wydarzenia z życia Sił Powietrznych

TEMAT NUMERU

Medalowy rok reprezentacji spadochronowej WP
(płk Krzysztof „Szopa” Szopiński)
Ośrodek Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego Sił Powietrznych – Poznań będący od lat „mekką” polskiego spadochroniarstwa wyczynowego, zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej, w swych zadaniach realizuje wspólnie z Wojskowym Klubem Spadochronowym „Skrzydło” z poznańskiej Kobylnicy przygotowania Reprezentacji Wojska Polskiego w spadochroniarstwie. Godnym podkreślenia jest fakt, że to głównie spadochroniarze – żołnierze Sił Powietrznych mają zaszczyt tworzyć Spadochronową Reprezentację Polski, dumnie reprezentując biało-czerwone barwy na lotniskach krajowych i zagranicznych.

SYLWETKI

kpt. Monika Sadowy-Naumienia

Od 1989 roku uprawia spadochroniarstwo. Aktualnie ma na swoim koncie 5038 skoków ze spadochronem, w tym pięć razy używała spadochronu zapasowego. Od 1991 roku skacze w Spadochronowej Kadrze Narodowej, jest wielokrotną medalistką Mistrzostw Świata, Europy i Polski.

SZKOLENIE

DESERT HAWK
(Wydział Prasowy DSP)
Polskie „Jastrzębie” z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku wspólnie z izraelskimi samolotami F-15 i F-16 wzięły udział w ćwiczeniu DESERT HAWK przeprowadzonym w izraelskiej przestrzeni powietrznej nad pustynią Negew – największym poligonem lotniczym w tej części świata, w dniach 7-16 marca br.
To pierwsze wspólne tego rodzaju manewry sił powietrznych obu państw. Ćwiczenie kontrolował Dowódca Sił Powietrznych gen. broni pil. Lech Majewski. Gen. Majewski, po spotkaniu z Dowódcą Sił Powietrznych Izraela generałem Ido Nehushtanem wizytował rejon działań i ocenił poziom przygotowania i realizację zaplanowanych operacji lotniczych. Wspólne ćwiczenia zostały zainicjowane w styczniu 2011 roku w czasie spotkania Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z Szefem Sztabu Generalnego Izraela na terenie Kwatery Głównej NATO, a ich przeprowadzenie odbyło się na podstawie zgody Ministra Obrony Narodowej.

Ocena wpływu wybranych warunków atmosferycznych na bezpieczeństwo wykonywania lotów na obszarze Polski (kpt. Wojciech Czarnecki)
Bezpieczeństwo ruchu lotniczego zależy w znacznej części od warunków atmosferycznych na lotniskach startu lub/i lądowania.

HISTORIA

Historia 2. Pułku Lotniczego „Kraków” – część VI
(płk rez. dr Henryk Czyżyk)
Rok 1973 rozpoczął się w szkoleniu lotniczym niepomyślnie od katapultowania z samolotu MiG-21 por. pil. Rybołowicza. W lutym, podczas lotu z Warszawy do Goleniowa, doszło do katastrofy samolotu transportowego An-24 z pułku rządowego, podczas podchodzenia do lądowania w Goleniowie. Zginęło wówczas 18 osób, w tym delegacja MSW Polski i Czechosłowacji oraz pięcioosobowa załoga. Przyczyną katastrofy była nagła utrata wysokości spowodowana turbulencją, przy czym sterowność maszyny pogorszyło oblodzenie. Po wypuszczeniu klap podskrzydłowych w położenie „lądowanie” samolot stał się niesterowny i zderzył się z ziemią.

KULTURA

Komitet Honorowy utworzenia Muzeum Sił Powietrznych zakończył działalność
(Zbigniew Brodowski)
W dniu 28 lutego, w Dęblinie odbyło się uroczyste zakończenie pracy Komitetu Honorowego utworzenia Muzeum Sił Powietrznych. Gremium to zostało powołane rozkazem Dowódcy Sił Powietrznych w październiku 2009 roku, tuż po zaakceptowaniu przez Ministra Obrony Narodowej „Koncepcji rozwoju muzealnictwa wojskowego w latach 2009 - 2018”, w której uwzględniono, oprócz Muzeum Wojska Polskiego, funkcjonowanie muzeów trzech rodzajów sił zbrojnych, tj. Marynarki Wojennej, Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych.

23 marca – Światowy Dzień Meteorologii (kpt. Wojciech Czarnecki)
W dniu 23 marca obchodzony jest Światowy Dzień Meteorologii. Jest to tradycyjnie święto wszystkich służb meteorologicznych na całym świecie. Z tej właśnie okazji w Szefostwie Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych RP odbyła się uroczysta zbiórka, w której oprócz kadry i pracowników wojska udział wzięli liczni zaproszeni goście.

Dzwon na Żwirkowisku (Andrzej Górczyński)
Za pół roku minie 80 lat od tragicznej śmierci kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. Stanisława Wigury. Katastrofa RWD-6, w której zginęli lotnicy miała miejsce 11 września 1932 roku na Śląsku Cieszyńskim, w jego czeskiej części – zwanej Zaolziem – w Cierlicku. W miejscu tragedii miał pojawić się pamiątkowy dzwon. Wystawiono go na widok publiczny na rynku w Cieszynie w roku 1937. Niestety niestabilne stosunki czesko-polskie na pograniczu Śląska Cieszyńskiego przyczyniły się do tego, że dzwon nigdy nie dotarł do Cierlicka. Mało tego, w roku 1939 stał się łatwym łupem hitlerowskich najeźdźców, którzy przetopili go na pociski armatnie. Teraz dwie repliki dzwonu upamiętniającego lotników przygotowuje Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.

SPORT

Fantastyczny rekord st. szer. Henryka Szosta!
(Jerzy Raube)
Starszy szeregowy Henryk Szost z Zespołu Sportowego Sił Powietrznych zajął drugie miejsce w 67. Maratonie w Lake Biwa (Japonia) z czasem 2:07.29, ustanawiając tym samym nowy rekord Polski. Był to jego dziesiąty start w maratonie.

FOTOREPORTAŻ

Galeria: Mateusz Ognich


„Nowe Wiraże” do pobrania na stronie Sił Powietrznych.