2011-07-14

Nowe Wiraże – drugi numer

W drugim numerze „Nowych Wiraży” można przeczytać między innymi o historii Komponentu Lotniczego JASTRZĄB oraz mistrzach podniebnych akrobacji – zespole akrobacyjnym „Biało-Czerwone Iskry”.

W drugim numerze Magazynu Sił Powietrznych „Nowe Wiraże” (czerwiec 2011) znajdziemy:

Z JEDNOSTEK

Przegląd Miesiąca

SZKOLENIE

Certyfikacja JASTRZĘBIA
(chor. Mikołaj Mazurkiewicz)
Ćwiczenia taktyczne z wojskami „Jastrząb 11”, które odbyły się na początku czerwca, były częścią procesu formowania i certyfikacji sojuszniczej pierwszego w historii Sił Powietrznych Komponentu Lotniczego JASTRZĄB, znanego w NATO pod nazwą Polish F-16 Deployable Force „HAWK”.

Przeciwlotnicy za kołem polarnym (mjr Zbigniew Pustelnik)
Dowódca batalionu ze 132. Skrzydła Lotniczego z Bodø wyjaśnia na czym polega zadanie pododdziału w ramach ćwiczenia Silver Arrow. Są trzy scenariusze. Przy pierwszym wystartują dwie rakiety, przy następnych dwóch – po jednej. I to wszystko.

Czujne przestworza (Waldemar Krzyżanowski)
W czerwcu samoloty bojowe państw NATO i Rosji po raz pierwszy brały udział w ćwiczeniach „Vigilant Skies 2011”, będących wspólną prezentacją inicjatywy Rady Rosja – NATO, dotyczącej współpracy w obszarach przestrzeni powietrznej.

SYLWETKI

kpt. pil. Zbigniew Rosół

O życiowej pasji latania i konsekwencjach wykonywania lotów w strefie działań wojennych, z kpt. pil. Zbigniewem Rosołem z Grupy Działań Lotniczych 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa rozmawia kpt. Katarzyna Lambert.

KULTURA

Literatura w stalowym mundurze
(Anna Dąb-Kostrzewska)
Trudno uwierzyć, że mija 18 lat odkąd konkurs literacki „Ikarowe Strofy” miał swoje skromne początki. Teraz to jedna z najważniejszych imprez organizowanych przez Klub Sił Powietrznych. Nieskromnie można dodać, że także jedna z bardziej znaczących, wśród otwartych konkursów literackich w kraju. Ogłoszono właśnie jego kolejną edycję.

Muzeum, które żyje (Krzysztof Radwan, Krzysztof Wielgus)
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie mimo pokrętnych kolei losów jest przykładem trwania na przekór wszystkiemu. Jest ponadczasowe i symbolizuje jeden z rzadkich obszarów kompromisu, gdzie wokół pozornie skromnej idei – tutaj było nią ocalenie lotniczego dziedzictwa – jednoczyły się osoby o odmiennych poglądach oraz środowiska o bardzo różnej genezie.

Fotoreportaż: Orkiestr dętych siła
6,5 tysiąca pasjonatów orkiestr wojskowych zgromadził, organizowany po raz pierwszy, Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Sił Powietrznych. Impreza, w której zagrało blisko 300 muzyków z 7 orkiestr Sił Powietrznych Polski, Czech i Słowacji, odbyła się w dniach 24-25 czerwca we Wrocławiu. Jej organizatorami byli: Dowódca Sił Powietrznych gen. broni pil. Lech Majewski oraz Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

HISTORIA

„Dowolny samolot w dowolne miejsce”
(kpt. Katarzyna Lambert)
Mówiono jej, że o lataniu może jedynie pomarzyć. Wojenny, surowy regulamin wojskowy nie dopuszczał kobiet do lotów bojowych. Mimo to, nie miała zamiaru się poddać, posiadała przecież licencję pilota i całkiem pokaźny nalot.

Z PASJĄ

Mistrzowie podniebnych akrobacji
(kpt. Grzegorz Grabarczuk)
Biało-Czerwone Iskry to jedyny w Polsce powietrzny zespół akrobacyjny latający na samolotach odrzutowych. Początki istnienia zespołu datuje się na rok 1969 – wtedy to w 60. Lotniczym Pułku Szkolnym w Radomiu powstał zespół „Rombik”, który od 1991 r. przyjął oficjalną nazwę „Zespół Akrobacyjny Iskry”.

GALERIA

Zdjęcia spotterów i pasjonatów lotnictwa


„Nowe Wiraże” do pobrania na stronie Sił Powietrznych.