2016-11-25

Nowa baza HEMS w Sokołowie Podlaskim

24 listopada Lotnicze Pogotowie Ratunkowe uruchomiło dwudziestą bazę HEMS. To jedna z czterech baz, które w listopadzie tego roku powstają w nowych lokalizacjach w Polsce.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe uruchomiło wczoraj dwudziestą bazę HEMS. Decyzją Ministra Zdrowia jest ona zlokalizowana w Sokołowie Podlaskim. W obecności parlamentarzystów, władz wojewódzkich i lokalnych oraz wiceministra zdrowia o godzinie 12:00 ratownik dyżurny nawiązał łączność radiową z okolicznymi dyspozytorniami medycznymi zgłaszając tym samym gotowość załogi.

Przemawiający na uroczystości jednogłośnie podkreślali, że powstanie bazy HEMS w Sokołowie Podlaskim jest efektem doskonałej współpracy władz wojewódzkich i samorządowych.

Otwarta baza ma charakter tymczasowy, składa się z zestawu kontenerów, w których mieszczą się pomieszczenia operacyjne, socjalne i magazyny medyczne. Śmigłowiec natomiast przechowywany będzie w hangarze o konstrukcji namiotowej. Do połowy 2018 roku planowane jest zakończenie budowy bazy docelowej. Zostanie ona sfinansowana z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Baza w Sokołowie Podlaskim jest jedną z czterech baz, które w listopadzie tego roku powstają w nowych lokalizacjach w Polsce (pozostałe to Ostrów Wielkopolski – otwarta 18.11 br., Gorzów Wielkopolski – otwarta 22.11 br. i Opole). Tym samym Lotnicze Pogotowie Ratunkowe będzie posiadało 21 stałych baz HEMS (ang. Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego). Dyżur w czterech nowo powstałych bazach będzie pełniony od godziny 7, lecz nie wcześniej niż od wschodu słońca, do 45 minut przed zachodem słońca, lecz nie dłużej niż do godziny 20:00.

Źródło: LPR

Ocena:  
( 1 )      znakomity :)
  Opinii:  

2

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2016-11-26 22:10:43 ~~logik~~

do ~gorgol~:
Pomyśl trochę zamiast "psioczyć" A baza Sanok to niby gdzie jest? Nad morzem???
Pokaż mi najpierw skąd pozyskać odpowiednich pilotów (tylko nie mów o post helisecowcach, bo w połaczeniu z glass cocpitem niektórzy wypadają baaardzo słabo) oraz śmigłowce (tylko nie mów o róznych typach - pomyśl o kosztach i CAMO) a potem zacznij marzyć o nowych lokalizacjach.
A propos uszczypliwości: przy obecnym rządzie "pobożne rzyczenia" są w cenie - może się ziści   

Utworzony: 2016-11-25 12:51:12 ~~gorgol~~

Brawo ! Kolejną bazę LPR myślę byłoby świetnie umiejscowić na półwyspie Hel w miejscowości Hel-Bór. Ale dość uszczypliwości...
Polska jest jedynym krajem w nowoczesnej Europie, który nie ma specjalistycznego lotnictwa ratowniczego w górskim pasie przygranicznym wzdłuż około 600 km ( !!! ) południowej granicy ( oprócz Tatr z TOPR-em).
Może kolejny rząd się obudzi i coś w temacie zadziała.