2015-09-01

Naprawa Łosia w Dłutowie

Odsłonięty sześć lat temu pomnik zestrzelonego 4 września 1939 roku „Łosia”, jak też jego otoczenie, wymagały remontu. na wykonanie prac zdecydowali się członkowie działającej w Łasku Grupy ARCHEO.

6 września 2009 r., w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej, w Dłutówku gm. Dłutów na terenie Lasów Państwowych Nadleśnictwa Kolumna odbyła się doniosła uroczystość odsłonięcia pamiątkowego obelisku w miejscu lądowania 4 września 1939 r. zestrzelonego w walce powietrznej samolotu bombowego PZL P-37B „Łoś” (72.16) z 212 Eskadry Bombowej. „Łosia” zbudowali razem Wojciech Tomaszewski i Jan Rybak – Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Dłutowie. Budowę „Łosia” rozpoczęli 27 lipca 2009 r. i poświęcili na nią ponad 500 godzin, wykorzystali około 100 arkuszy blachy i około 6 tys. sztuk nitów.

Zobacz: Łoś z Dłutówka. Zestrzelony 74 lata temu

Niestety owe sześć, lat jakie minęły od tego momentu mocno zaznaczyły się na stanie zarówno samego pomnika, jak i otoczenia. Warunki atmosferyczne, ale przede wszystkim „odwiedzający” to miejsce przyczyniły się do znacznej dewastacji „Łosia”. Pogięte blachy pokrycia skrzydeł, wybite pleksi w ramach, ubytki farby. Tak przedstawiał się stan, jaki zastali członkowie Grupy ARCHEO Łask, którzy stawili się rankiem 29 sierpnia w lesie dłutowskim. Tego dnia postanowiliśmy dokonać małego remontu pomnika i uporządkowania otoczenia. O skali prac i efekcie końcowym można się zorientować oglądając zdjęcia dokumentujące te prace na stronie Grupy ARCHEO (link pod tekstem).

Pracę Grupy ARCHEO nadzorował naoczny świadek zestrzelenia Łosia w 1939 roku Pan Karol Gawora, natomiast bardzo dużej pomocy w pracach udzielili nam firma Blachbud Bis Małgorzata Jaguszewska z Dłutowa, Adam Jaszczak, Marcin Mruk oraz firma Ditrich z Pawlikowic. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy do lektury zdjęć.

Zdjęcia

Źródło: Grupa ARCHEO