2016-11-22

Morska Bryza z płucami na pokładzie

Po raz czwarty w tym roku Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej wsparła ideę transplantacji i ratowania życia. Dzisiejszy lot morskiej Bryzy z zespołem lekarzy i płucami do przeszczepu trwał zaledwie 37 minut. Na organ oczekiwała pacjentka Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii.

Wczoraj popołudniu Wielkopolskie Centrum zwróciło się do wojska z prośbą o pomoc w organizacji transportu personelu medycznego. Szpital ten specjalizuje się w leczeniu chorób płuc, a od trzech lat uczestniczy także w programie ich przeszczepu. Do realizacji zadania wytypowano załogę i samolot z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach. Dzisiaj (22 listopada), o godzinie 6.31, maszyna wystartowała z macierzystej bazy i skierowała się do Wrocławia gdzie wylądowała o 7.56. Po przyjęciu na pokład personelu medycznego z pobranym organem rozpoczął się najważniejszy etap misji. Transportowa Bryza dowodzona przez kpt. pil. Marka Buczka wystartowała z Wrocławia o godzinie 9.29. Lot do podpoznańskich Krzesin trwał zaledwie 37 minut. Do macierzystej bazy w Gdyni samolot powrócił o godzinie 12.15.

Operacja wszczepienia płuc pod kierunkiem prof. Wojciecha Dyszkiewicza oraz doc. Cezarego Piwkowskiego potrwa około 5 godzin.

Skład załogi samolotu transportowego Bryza:
 • kpt. pil. Marek Buczek (dowódca załogi);
 • ppor. pil. Kamil Bajszczak (drugi pilot);
 • st. bosm. Henryk Gamrot (technik pokładowy).


 • Od lewej: ppor. pil. Kamil Bajszczak, kpt. pil. Marek Buczek, st. bosm. Henryk Gamrot (fot. kmdr ppor. Czesław Cichy)

  Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej wspiera transport organów do przeszczepu od wielu lat. Loty w ramach tzw. Akcji Serce wykonywały załogi śmigłowców ratowniczych Mi-14PS i W-3RM a także samolotów Bryza, zarówno w wersji patrolowej jak i transportowej. Ostatnie cztery misje w ramach tej akcji lotnicy morscy wykonali na rzecz Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii w Aninie. Dwa lata temu załoga Bryzy z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego przetransportowała również płuca dla pacjenta Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

  Akcja Serce to tylko jedno zadań Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej realizowanych bezpośrednio na rzecz społeczeństwa. Lotnicy morscy jako jedyni w kraju utrzymują ciągłą gotowość do prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W ciągu ostatnich 24 lat, podczas akcji ratowniczych na morzu, uratowali 318 osób.

  kmdr ppor. Czesław Cichy
  oficer prasowy BLMW

  Ocena:  
  ( 2 )      znakomity :)
    Opinii:  

  0

    

  Dodaj swoją opinię