2012-12-21

Modelarnia w ODK JAR w Elblągu

Jakiś czas temu, udało się nam, tj. modelarzom z Elbląga, otrzymać we „władanie” modelarnię w Osiedlowym Domu Kultury „JAR”, należącym do Spółdzielni Mieszkaniowej „Nad Jarem” w Elblągu. Cała nasz grupa skupia się od dawna przy już nieistniejącej modelarni, działającej przy Aeroklubie Elbląskim, a kierował nią zasłużony w sportach modelarskich, wieloletni instruktor, sędzia modelarski I klasy, mistrz Europy w modelarstwie RC i wychowawca wielu pokoleń modelarzy, p. Roman Zdanowicz.

I tym razem, wraz z kolegą Zdanowiczem zabraliśmy się za „robotę”. Piszę „robotę”, gdyż jak zobaczyliśmy w jakim stanie znajdują się pomieszczenia przynależne modelarni, to zaczęliśmy snuć plany… o tym ile pracy i środków musimy włożyć, żeby to jakoś zaczęło wyglądać, zanim zapragniemy sami pracować, nie mówiąc o robieniu naboru dzieci i młodzieży.

Tak więc, w sile (postaram się wymienić wszystkich z imienia i nazwiska) wszystkich zainteresowanych modelarnią kolegów: Zenon Zborała, Krzysztof Nadolny, Jan Mazurek, Sławek Waszkowski, Jacek Lewandowicz, szef Roman Zdanowicz i piszący te słowa Maciej Bedyński, przystąpiliśmy, w miarę możliwości do porządkowania i remontu pomieszczeń. Szczęśliwie się stało, że kierownik ODK „JAR” pan Kutawiński, jest osobą, która była nam niezwykle przychylna i pomocna. Prawda jest taka, że gdyby nie jego poparcie i zaangażowanie, pewnie nie bylibyśmy na tym etapie z modelarnią, na jakim jesteśmy dziś. Na dzień dzisiejszy zostało nam tylko przewieźć część narzędzi i modeli, które jeszcze znajdują się pomieszczeniu po byłej modelarni w Aeroklubie i zacząć działać.

Ponieważ tak się złożyło, że gotowość modelarni i instruktorów przy niej działających zbiegła się w czasie z okresem przedświąteczno-noworocznym, na dzień dzisiejszy nie robiliśmy większej akcji naboru dzieci i młodzieży. Ale tuż po Nowym Roku, przystępujemy do aktywnego pozyskiwania adeptów tego jakże szacownego hobby. Tym bardziej, że już na horyzoncie widać zbliżające się dużymi krokami ferie zimowe. A jak wiadomo, w ferie dzieciarnia pewnie jeśli nie pojedzie na zimowiska, lub zajęcia organizowane w szkołach i innych domach kultury, to my jesteśmy do dyspozycji cały dzień. Myślę, że dużo fajniej będzie można spędzić czas na modelarni, robiąc coś pod okiem doświadczonych modelarzy-instruktorów, niż psuć wzrok przed monitorem komputera. Nadmienię tylko, że na modelarni będą trzy sekcje:

 • Redukcyjna
 • Szkutnicza
 • Lotnicza RC

 • Myślę więc, że dla każdego znajdzie się coś fajnego. Oprócz samych zajęć, chcemy organizować wyjazdy na zawody, wycieczki w ciekawe miejsca, związane z tym co będziemy robić z młodzieżą na zajęciach, jak również, będziemy się starać o patronat Dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej i 16 Elbląskiego Batalionu Dowodzenia, dzięki którym będziemy mieli dostęp do sprzętu, który będziemy chcieli wraz z młodzieżą zrobić jako miniaturę, a najlepsze z modeli, przekażemy do Sal Tradycji wybranych jednostek, wchodzących w skład 16 PDZ im. Króla Kazimierza Jagiellończyka. Będziemy chcieli również nawiązać stałą współpracę z Komendą Miejską Policji i Strażą Pożarną w Elblągu oraz z 22 Bazą Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim i Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

  Jak widać, czeka nas ciężka praca, plany mam rozległe i ambitne. Liczę na to, że starczy nam zapału, czasu, zdrowia i cierpliwości sponsorów, na których życzliwość bardzo liczymy.

  O dalszych poczynaniach naszej modelarni i modelarzy, będę sukcesywnie informował zainteresowanych Kolegów z Ziemi Koszalińskiej i okolic, czy to następnymi artykułami, czy to na imprezach modelarskich. Kto wie, może na II Bałtyckim Festiwalu Modelarskim w Koszalinie, w maju przyszłego roku, już przyjedziemy z młodymi adeptami naszej modelarni.

  Maciej BUDYŃ Bedyński

  Źródło: modelarstwo.koszalin.pl

  Ocena:  
  ( 1 )      bardzo słaby
    Opinii:  

  0

    

  Dodaj swoją opinię