2014-02-03

Modelarnia Ikar przy CKiS w Miechowie

Przy Centrum Kultury i Sportu w Miechowie działa Modelarnia „Ikar”. Co roku modelarnia zaprasza do udziału w Miechowskich oraz Jesiennych Spotkaniach Modelarskich.

Początki działalności miechowskiej modelarni sięgają 1973 roku, kiedy to oddano do użytku pomieszczenie w obiektach LOK przy ul. Sienkiewicza w Miechowie, gdzie modelarnia działała do 1981 roku.

Wprowadzenie stanu wojennego przyczyniło się do kilkuletniego zastoju w działalności modelarni, aż wreszcie zaadoptowano pomieszczenia na piętrze dawnej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, ul. Rynek 17, tym samym przekazując modelarnię w 1995 roku pod egidę Miechowskiego Domu Kultury, na czele z kierownikiem (także instruktorem i przede wszystkim szopkarzem o międzynarodowej sławie), Eugeniuszem Wołkowiczem.

Szkicując historię Modelarni „Ikar” nie sposób nie wspomnieć o nestorze miechowskiego modelarstwa, nieprzerwanie działającym od lat czterdziestych – Józefie Bogaczu, zdobywcy wielu sukcesów krajowych i międzynarodowych. Któż z nas jeszcze pamięta tytułową stronę „Modelarza” z października 1974 roku, na której to stronie młody pan Józef z Miechowa dzierży w rękach model myśliwca bombardującego Ił-2?

W roku 2004 Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie uhonorowało Modelarnię MDK Ikar” dyplomem zasługi za propagowanie modelarstwa, wiedzy lotniczej, a w szczególności profesjonalizm w budowie modeli redukcyjnych i latających oraz popularyzację historii lotnictwa.

Obecnie modele miechowskiej modelarni, autorstwa Eugeniusza Wołkowicza: samolot PZL-23 „Karaś” możemy podziwiać w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, natomiast PZL.37B „Łoś” w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

A już w dniach 22-23 lutego 2014 roku Modelarnia „Ikar” zaprasza na VI Miechowskie Spotkania Modelarskie „Historia czołgiem się toczy”. Więcej informacji na stronie ckis.miechow.eu.

Widoczny na fotografii model śmigłowca Bell AH-1F Cobra (Revell 1:48) wykonała Dorota Rakoczy – opiekun, instruktor, w miechowskiej Modelarni od 2009 roku.

Źródło: Modelarnia Ikar

Ocena:  
( 1 )      bardzo słaby
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię