2014-01-29

Modelarania Combat: To był dobry rok

Rok 2013 był bardzo szczęśliwy dla modelarzy klubu „Combat” w Chełmży. Swoje prace zaprezentowali na 18 konkursach ogólnopolskich na terenie całego kraju i zdobyli indywidualnie 276 medali.

Miniony rok, choć w końcówce ma wpisaną trzynastkę, która podobno przynosi pecha okazał bardzo szczęśliwy dla modelarzy z chełmżyńskiego klubu „Combat”. Zaprezentowali oni swoje prace na 18 konkursach ogólnopolskich na terenie całego kraju od Szczecina po Skawinę, zdobywając 276 medali w klasyfikacji indywidualnej. Trzy z tychże imprez miało rangę Mistrzostw Polski: MP Modeli Lotniczych w Toruniu, MP Modeli Pojazdów i Okrętów w Łodzi oraz MP Kolekcji Modeli w Toruniu i właśnie z każdej z nich chełmżyńscy modelarze wracali ze złotym medalem i pucharem za I miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Był to niezwykle pracowity rok dla „Combatu”, bo oprócz udziału w zawodach modelarskich, zorganizowali oni na terenie miasta i powiatu kilka wystaw własnych modeli oraz w ramach XXXIII Dni Chełmży – II Chełmżyński Festiwal Modelarski – imprezę o zasięgu ogólnopolskim (zobacz: Ponad 300 modeli w Chełmży). W tym roku po raz pierwszy w swojej historii, podczas konkursu w Gdańsku, Klub Modelarski „Combat” wprowadził nagrodę specjalną – „Puchar Combatanta” – za najlepszy model w barwach Polski z lat 1914-1945.

Modelarstwo redukcyjne, którym zajmują się chełmżyńscy modelarze to nie tylko praca przy modelach, rozwój zdolności manualnych i cierpliwości, ale także zdobywanie wiedzy technicznej i historycznej. Tegoroczne wielkie osiągnięcia to wytrwała praca: Julii Urbańskiej, Joanny Wantowskiej, Małgorzaty Stanisławskiej, Wiktora Prokopa, Macieja Piwońskiego, Pawła Kicińskiego, Łukasza Stanisławskiego, Kornela Pałaszewskiego, Jakuba Kołpy, Szymona Grajkowskiego, Szymona Gruźlewskiego, Huberta Gabora oraz Adriana Syrockiego. Działania klubu modelarskiego wspierane są przez Starostwo Powiatowe w Toruniu, władze Miasta Chełmży oraz Spółdzielnię Mieszkaniową Lokatorsko-Własnościową w Chełmży.

Modelarnia powstała w 1980 roku, z inicjatywy Mieczysława Rogodzińskiego – pierwszego instruktora oraz ówczesnego prezesa spółdzielni mieszkaniowej – Ludwika Śliwińskiego. Gdy zajęcia prowadził Mieczysław Rogodziński, budowane były modele samolotów z napędem silnikowym, latające na uwięzi. W połowie lat 80., po odejściu Mieczysława Rogodzińskiego, nowym instruktorem został Mirosław Radciniewski. Zaczęto odstępować od tworzenia modeli latających na uwięzi. Zaczęły powstawać latawce i szybowce swobodnie latające, rakiety oraz redukcyjne modele kartonowe i plastikowe. Od roku 1990 właśnie plastikowe modele redukcyjne są podstawą pracy „Combatu” i to one zapewniły liczne sukcesy w kraju i za granicą. Od kilku lat szefem modelarni „Combat” jest instruktor Marek Wantowski.

„Combat” już zaprasza na Chełmżyński Festiwal Modelarski, który odbędzie się w dniach 19-20 lipca w ramach obchodów Dni Chełmży. Szczegóły na stronie combatchelmza.cba.pl.

Źródło: Modelarnia Combat

Ocena:  
( 1 )      bardzo słaby
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię