2012-11-30

Model w CTR EPLL

Zdalnie sterowany model naruszył przestrzeń kontrolowaną łódzkiego lotniska. Model został zauważony przez załogę lecącego śmigłowca. PKBWL zaleca uświadamianie modelarzy o zasadach użytkowania przestrzeni poprzez publikacje w branżowej prasie i Internecie.

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych zakończyła badanie incydentu, do którego doszło 5 września ubiegłego roku. Załoga śmigłowca, który wystartował z EPLL i wykonywał lot po trasie Aleksandrów-Rąbień, będąc na wschód od punktu NOVEMBER zauważyła przelatujący nad sobą model. Informację przekazano kontrolerowi TWR EPLL, który stwierdził naruszenie przestrzeni kontrolowanej CTR EPLL. Modelarzy kierujących latającymi modelami samolotów zlokalizował patrol policji.

Za przyczynę incydentu uznano nieprzestrzeganie zasad użytkowania przestrzeni powietrznej przez modelarzy.

W ramach działań profilaktycznych w uchwale PKBWL zaproponowano przeprowadzenie w branżowych czasopismach oraz Internecie akcji uświadamiającej środowiska modelarzy o zasadach użytkowania przestrzeni kontrolowanej oraz o potencjalnych niebezpieczeństwach wynikających z jej naruszenia (zobacz: Uchwała PKBWL).

Konsekwencje takich zdarzeń mogą okazać się poważne.

Zobacz też:
Model w CTR
Wilga zderzyła się z modelem
sk

Ocena:  
( 2 )      bardzo słaby
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię