2012-07-23

Młodzi Modelarze Lotnicy na Start w Mielcu

W dniu 1 lipca na terenie nieużytków Parku Technologicznego MARR obok lotniska w Mielcu, po kilkukrotnym przekładaniu terminu, rozegrano 43. Mistrzostwa aeroklubów i stowarzyszeń pn. „Młodzi Modelarze-Lotnicy na Start” w klasach modeli swobodnie latających i modeli rakiet i modeli zdalnie sterowanych.

Dodatkowo w dniu zawodów uczestnicy musieli zmagać się z bardzo trudnymi warunkami atmosferycznymi (bardzo wysoka temperatura ok. 35 st. C), która niejednokrotnie bardzo utrudniała starty młodym adeptom modelarstwa lotniczego (niektórzy z nich mają po 10 lat) podczas holowania modeli i w czasie pogoni za modelami celem ich odzyskania i przygotowania do następnego startu. Oczywiście kilka modeli lądowało poza granicami obszaru, na którym odbywały się zawody, czyli na terenie lotniska i dopiero po zawodach można było je odzyskać ze względu na skomplikowaną procedurę wejścia na lotnisko.

W zawodach uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z Mielca oraz Szkoły Podstawowej w Tuszymie i modelarni w Radomyślu Wielkim. Zawody zostały zorganizowane przez Mieleckie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych przy współudziale sekcji modelarskiej Aeroklubu Mieleckiego i nauczycieli szkół, instruktorów prowadzących zajęcia pozalekcyjne z modelarstwa lotniczego.

Organizowane są one rokrocznie (od ponad 40 lat) dla dzieci i młodzieży do lat 16, uczą rywalizacji sportowej, są dobrą formą rekreacji połączonej z umiarkowanym ruchem, popularyzują wśród dzieci i młodzieży proste i bardzo tanie formy sportowego modelarstwa lotniczego.

Zawody te są ponadto podsumowaniem rocznego szkolenia w klubach modelarskich, podczas których realizowany jest program polegający na budowie prostych modeli z zestawów lub samodzielne konstruowanie i wykonywanie modeli latających z ogólnie dostępnych materiałów.

W klasach modeli swobodnie latających zawodnicy startowali z modelami F1A/M (modele szybowców o powierzchni nośnej do 12 dm kw.) i F1H (modele szybowców klasy „Małe Formy” o pow. nośnej do 21 dm kw.), w klasie modeli rakiet reprezentowana była klasa S6A (modele rakiet z opadaniem na taśmie), oraz F3J/M (zdalnie sterowane modele szybowców termicznych).

Zawody polegały na wykonaniu przez zawodników kilku lotów – zazwyczaj jest to pięć lotów. Ze względu na bardzo wysoką temperaturę i ograniczoną powierzchnię startów zdecydowano się na wykonanie trzech lotów. Suma czasów wszystkich lotów decydowała o zajętym miejscu, a w przypadku modeli zdalnie sterowanych suma czasów plus premia za lądowanie. Było dużo regulacji, zabawy i jednocześnie wysiłku, aby wykonać jak najlepiej punktowane loty. Niektórzy startowali w dwóch wybranych klasach.

Wyniki zawodów:

Klasa F1A/M:
1) Martyna Siecińska – 107 pkt ze Szk. Podst. w Tuszymie,
2) Mateusz Król – 58 pkt z klubu w Radomyślu Wielkim,
3) Tomasz Kubisztal – 40 pkt klubu w Radomyślu Wielkim.

Klasa F1H:
1) Grzegorz Klag – 184 pkt z klubu przy Mieleckim Stow. Modelarzy Lotniczych w Mielcu,
2) Grzegorz Sajdak – 117 pkt z klubu przy SP w Tuszymie,
3) Andrzej Rusinowski – 79 pkt z klubu w Radomyślu Wielkim.

Klasa S6A:
1) Marcel Myśliwiec – 176pkt,
2) Paulina Goryczka – 168pkt,
3) Edyta Goryczka – 134pkt.
Opiekunem i instruktorem zwycięskich „rakieciarzy” był Grzegorz Goryczka.

Klasa F3J/M
1) Andrzej Rusinowski – 2994 pkt,
2) Grzegorz Sajdak – 2748 pkt,
3) Grzegorz Klag – 2283 pkt.

Zwycięzcy zawodów otrzymali materiały modelarskie ufundowane przez sponsora imprezy – Gminę Miejską Mielec – Wydział Edukacji i Spraw Społecznych. Organizatorzy składają sponsorowi nagród ogromne podziękowania.

Chcemy ponadto poinformować, że – wzorem lat ubiegłych, planowane są jeszcze w jesieni zawody modeli balonów na ogrzane powietrze i latawcowe Mistrzostwa Aeroklubów i Stowarzyszeń dla najmłodszych – do lat 14 (zawody planujemy tak jak co roku – pod koniec września lub w październiku). O dokładnej dacie i miejscu zawodów postaramy się poinformować wszystkich w oddzielnej korespondencji i na stronach internetowych.

Źródło: Aeroklub Mielecki

Ocena:  
( 1 )      bardzo słaby
  Opinii:  

11

  

Dodaj swoją opinię