2016-07-16

Mistrzostwa Polski kobiet i zawody balonowe w Nałęczowie

9. Balonowe Mistrzostwa Polski Kobiet i 11. Międzynarodowe Zawody Balonowe o Puchar SPA Nałęczów i Magazynu Lotniczego „Skrzydlata Polska” odbędą się w sierpniu w Nałęczowie.

W dniach 3-6 sierpnia w Nałęczowie będą rozgrywane 9. Balonowe Mistrzostwa Polski Kobiet i 11. Międzynarodowe Zawody Balonowe o Puchar SPA Nałęczów i Magazynu Lotniczego „Skrzydlata Polska”. Jednym z organizatorów zawodów jest Aeroklub Lubelski.

Poza dniem 3 sierpnia, gdy balony wystartują tylko po południu, na każdy kolejny dzień zawodów zaplanowano dwa loty sportowe – poranny (godzina 6) i popołudniowy (godzina 18). 5 i 6 sierpnia (piątek i sobota) od godziny 21 będą odbywać się nocne pokazy balonów „Światło i Dźwięk”. Na piątek zapowiedziano także skoki spadochronowe.

Poza lotami i pokazami balonów, organizatorzy przygotowali wydarzenia towarzyszące, m.in. kiermasze okolicznościowe, konkursy fotograficzne i koncerty.

Więcej informacji na stronie zawodów: skrzydlatynaleczow.pl

W rozegranych w Nałęczowie w sierpniu 2015 roku 10. Międzynarodowych Zawodach Balonowych, będących zarazem Balonowymi Mistrzostwami Polski, wystartowało 34 zawodników, w tym dziewięciu zagranicznych. Zwyciężył Rosjanin Iwan Menyjalo, na drugim miejscu znalazł się Litwin Rokas Kostiuskievicius. Trzecie miejsce w zawodach, a jednocześnie tytuł mistrza Polski, wywalczył Witold Filus. Kolejni najlepsi Polacy to czwarty w klasyfikacji ogólnej Tomasz Filus oraz szósty Roman Bauta (zobacz wyniki).

Ubiegłoroczne 8. Balonowe Mistrzostwa Polski Kobiet towarzyszyły rozgrywanemu we wrześniu Balonowemu Pucharowi Leszna. Po mistrzowski tytuł sięgnęła wówczas Beata Choma, na kolejnych pozycjach w klasyfikacji kobiet uplasowały się Daria Dudkiewicz-Goławska oraz Ewa Prawicka-Linke (zobacz: Balonowa rywalizacja w Lesznie zakończona).

W 2018 roku Nałęczów będzie gospodarzem Balonowych Mistrzostw Świata Kobiet. Będą to trzecie takie mistrzostwa: pierwsze zostały rozegrane w 2014 roku w Lesznie, drugie niedawno zakończyły się w litewskich Birsztanach. Zwyciężczynią obu edycji mistrzostw została Australijka Nicola Scaife.

Rok wcześniej w Lesznie odbędą się Balonowe Mistrzostwa Europy Kobiet.