2016-11-14

Mistrzostwa Polski Modeli Halowych klasy F1N w Jedliczu

6 listopada na hali GOSiR w Jedliczu odbyły się Mistrzostwa Polski Modeli Halowych klasy F1N.

Zawody już drugi raz z rzędu zorganizowane właśnie tutaj. Przyjechało na nie ponad 90 zawodników z całej Polski – Hrubieszowa, Suwałk, Łasku, Wieliszewa, Bochni, Grodkowa, Chrzanowa, Kwidzyna, Gliwic i oczywiście Krosna. W tym roku postanowiliśmy również rozegrać kategorię OPEN – dla zawodników nie posiadających licencji sportowej oraz dla kolegów modelarzy ze Słowacji, którzy chętnie do nas przyjeżdżają.

Zawody odbyły się pod honorowym patronatem Burmistrza Gminy Jedlicze – Pani Jolanty Urbanik, oraz Aeroklubu Polskiego. Organizatorami byli Sekcja Modelarska Aeroklubu Podkarpackiego oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie. Mistrzostwa odbyły się na hali sportowej GOSiR w Jedliczu.

Modele klasy F1N to szybowce do lotów w hali sportowej. Ich rozpiętość to najczęściej 60-70cm, a waga waha się w granicach 10-18g. Wykonane są najczęściej z pianki lub balsy i włókna węglowego.

Konkurencja polega na wyrzuceniu takiego modelu jak najwyżej i uzyskaniu jak najdłuższego czasu lotu. Opanowanie tej umiejętności wymaga perfekcyjnej regulacji modelu i sporo lotów treningowych. Dobór techniki wyrzutu jest indywidualną sprawą każdego zawodnika. Modele można wyrzucać klasycznie trzymając za kadłub pod skrzydłem, albo za końcówkę skrzydła rzucając pionowo do góry. Zawodnik może wykonać w konkursie dziewięć lotów, do punktacji zaliczane są tylko trzy najlepsze.

Trening i regulacje modeli były możliwe już o godzinie 7-mej. Hala GOSiR Jedlicze, w której rozgrywały się zawody uważana jest za jedną z najlepszych w kraju dla tej dyscypliny sportu. Wszystko za sprawą odpowiedniej wysokości oraz braku ruchu powietrza.
Po ceremonii otwarcia Mistrzostw Polski około godziny 9-tej rozpoczęliśmy rywalizacje lotami w kategorii młodzików. Kontrola techniczna modeli i ich znakowanie odbywało się równolegle z lotami. Zawodnicy, byli wywoływani wcześniej i podchodzili do stolika sędziego technicznego, którym był Michał Śliwiński.

Młodzicy

Kategoria dla najmłodszych zawodników (do 14 lat), z myślą o których organizowane są te zawody. W tym roku za sprawą kilku powodów mieliśmy jako Aeroklub Podkarpacki tylko jednego reprezentanta w tej kategorii. Jedni się postarzeli, inni nie mogli przyjechać w tym dniu, jeszcze inni zrezygnowali z latania w tej kategorii modeli.

Loty powyżej 35 sekund wykonywał tylko jeden zawodnik z 42 zawodników i to on już po pierwszej turze był faworytem. Kto taki? Krośnieński zawodnik – Maciej Trygar. Zwyciężył i zdobył tym samym tytuł Mistrza Polski. Drugie miejsce zajął Kacper Kaczmarek z Hrubieszowa, a trzecie Kamil Gawlik z Bochni. Raczej bez niespodzianek, na podium sami utytułowani zawodnicy. Zaraz za podium Piotr Musiał z Ważki Wieliszew. Dalej trójka zawodników z Suwałk, a wydawało się, że powinni trochę więcej powalczyć.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężył OSiR w Suwałkach, miejsce drugie zajął Aeroklub Warszawski – Ważka Wieliszew, a trzecie UKS „Jedynka” Hrubieszów. Różnice nie duże, a rywalizacja zacięta.

Młodzik dziewczęta

Klasyfikacja wyłoniona z ogółu młodzików. Mająca sens ze względu na to, że dziewczęta raczej nie mają szans na równą rywalizację w chłopcami w tej kategorii modeli. 7 zawodniczek z trzech klubów.
Zwyciężyła Zofia Zdancewicz z Suwałk. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Hałasa z Grodkowa, a trzecie Oliwia Matyśniak z Łasku. W klasyfikacji drużynowej wygrał SMO Feniks – OKiR Grodków, przed KMLiK ŁDK w Łasku i OSiRem w Suwałkach.

Juniorzy młodsi

W tym roku jedynie 9 zawodników wystartowało w tej kategorii wiekowej. Wąski przedział wiekowy 15-16 lat swoje robi. Zwyciężył, raczej bez zaskoczenia Patryk Bajer z Hrubieszowa uzyskując wynik 125,4sek. Jedyny zawodnik, który mógł mu zagrozić, jego kolega z klubu uzyskał czas o 9 sekund niższy – Łukasz Flisiuk został Wicemistrzem Polski. Trzecie miejsce zajął Eryk Grudzień z Ważki Wieliszew.

W klasyfikacji drużynowej z dużą przewagą zwyciężył klub UKS „Jedynka” Hrubieszów, drugie miejsce zajął KMLiK ŁDK w Łasku, a trzecie Aeroklub Warszawski – Ważka Wieliszew.

Juniorzy

Kategoria juniorów dość dobrze obstawiona, bo wystartowało w niej 13 zawodników. Przedział wiekowy 17-18 lat. Znowu bez zaskoczeń – wygrał zawodnik UKS „Jedynki” Hrubieszów – Piotr Wielosz-Hałasa, jedynie w jednym locie uzyskał czas poniżej 40 sekund. Drugie miejsce zajął Jakub Pokwicki z Kwidzyna, który także uzyskiwał bardzo dobre czasy lotów. Trzecie miejsce i tytuł II Wicemistrza Polski zdobył Daniel Bogomaz z MOKSiRu Chrzanów, aktualny Mistrz Świata w kategorii modeli F1P.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła UKS „Jedynka” Hrubieszów. Miejsce drugie zajął MTS Kwidzyn, a trzecie MOKSiR Chrzanów.

Seniorzy

Sporo zawodników, bo aż 21 licencjonowanych i 7 bez licencji latających w kategorii open. Pretendentów z największą szansą na zwycięstwo właściwie dwóch. Michał Śliwiński z Krosna – ubiegłoroczny Mistrz Polski oraz Sławomir Truchan z Suwałk, posiadający dobre, „radzieckie” modele i ciekawą technikę startu. Wygrał ten drugi, co prawda z niedużą przewagą, ale w jednym z lotów pobił własny rekord hali GOSiR Jedlicze – wykonał lot o długości 49,4sek. Krośnieński zawodnik sporo poniżej oczekiwań i czasów uzyskiwanych na treningu tydzień wcześniej. Miejsce trzecie zajął Michał Słyś – kolejny z krośnian. Pierwszy raz od ładnych kilku lat tytuł w tej kategorii wiekowej zdobyty przez zawodnika spoza Aeroklubu Podkarpackiego.

Wysoka forma, jaką zaprezentowali krośnieńscy modelarze pozwoliła im zostać drużynowym Mistrzem Polski i to ze sporą przewagą. Drugie miejsce zajęło Małopolskie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych w Bochni, a trzecie KMLiK ŁDK w Łasku.

Kategoria OPEN

Słowaccy modelarze chętnie przyjeżdżają do nas, aby wspólnie z nami rywalizować i podnosić poziom sportowy. Najlepszy okazał się Stefan Macho, który minimalną przewagą wygrał z Matejem Betakiem. Miejsce trzecie zajął Tomasz Stasiulewicz z Ważki Wieliszew. Z powodu błędu na podium stanął jednak Gabriel Hudak. Serdeczne przeprosiny dla zawodników za zaistniałą sytuację, niestety błędy przy pośpiechu się zdarzają.

Zawody zakończyły się około godziny 18. Wszyscy zawodnicy na podium otrzymali medale i dyplomy (w drużynówce dla każdego zawodnika z klubu), a w klasyfikacji indywidualnej dodatkowo statuetki.

Mamy nadzieję, że zawody zorganizowane były na zadowalającym poziomie. Za wszystkie niedociągnięcia przepraszamy.

Zawody te nie odbyłyby się gdyby nie pomoc sponsorów: Burmistrza Gminy Jedlicze oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie. Dziękujemy!

Gratulacje dla wszystkich zawodników, zarówno tych, którzy zwyciężyli, jak i tych którzy po prostu byli i wystartowali. Serdecznie dziękujemy za tak liczny udział.

Cieszy fakt, że na zawody przyjechało sporo więcej młodzików niż rok temu. Ta kategoria jest głównie dla nich. Model z zestawu kosztuję 15-30zł i jest prosty do wykonania. Do 14 lat nie potrzebna jest też licencja sportowa. Kategoria ta ma uczyć zasad lotu modeli i ich regulacji. Wszyscy najmłodsi zawodnicy mają wyrównane szanse, do czasu aż ktoś starszy nie da im bardziej zaawansowanych modeli, do których dostęp mają nieliczni i o których regulacji młodzi nie będą mieli pojęcia, a będą jedynie wykonywać rzuty w zalecony przez kogoś sposób. Oczywiście inne realia dotyczą juniorów i seniorów, gdzie zawodnicy są już na tyle doświadczeni i potrafią sami szukać nowych rozwiązań, aby wyprzedzić konkurencję.

Sędzia główny: Henryk Krupa
Dyrektor zawodów: Rafał Muchowski
Asystent sędziego głównego: Michał Słyś
Sędzia techniczny: Michał Śliwiński
Sędziowie chronometrażyści: Roksana Gądek, Karina Barszczak, Maciej Bęben, Edward Dyląg.

Wyniki i zdjęcia na stronie freeflight-krosno.vxm.pl

Źródło: Free Flight Krosno

Ocena:  
( 1 )      znakomity :)
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię