2015-07-20

Mikrolotowe Mistrzostwa Polski zakończone

W dniach 14-18 lipca na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego im. Stanisława Skarżyńskiego w Kruszynie odbyły się XXVII Mikrolotowe Mistrzostwa Polski 2015.

Po odprawie generalnej, która odbyła się 16 lipca, przez trzy kolejne dni na podwłocławskim niebie rywalizowało ze sobą łącznie trzynaście załóg motolotniowych i samolotów ultralekkich, współzawodnicząc w trzech klasach: AL-2 (samoloty ultralekkie – cztery załogi), WL-2 (motolotnie dwuosobowe – pięć załóg) oraz WL-1 (motolotnie jednoosobowe – trzech pilotów). Do udziału w zawodach zgłosiła się także jedna załoga wiatrakowca (klasa GL-2 – wiatrakowce dwuosobowe). Najlepsi piloci i nawigatorzy z całego kraju wykorzystywali maksimum swoich umiejętności i maksimum możliwości swoich statków powietrznych, współzawodnicząc w kilku konkurencjach, między innymi w konkurencji na celność lądowania z włączonym i wyłączonym silnikiem – gdzie zadaniem zawodników jest wylądowanie w wyznaczonej strefie o wymiarach 100 metrów długości i 25 metrów szerokości, zwanej „deckiem”, czy też „lotniskowcem”, ze względu na podobieństwo konkurencji właśnie do lądowania na lotniskowcu, czy też w konkurencji nawigacyjnej, podczas której załogi, lecąc po wyznaczonej trasie, muszą odnaleźć na ziemi obiekty przedstawione na zdjęciach otrzymanych podczas odprawy przedlotowej, jak również podczas konkurencji ekonomicznej, gdzie zadaniem załóg jest wykonanie lotu po trasie określonej na odprawie, lecąc na jednym z określonych odcinków jak najszybciej, a na innym jak najwolniej, jednocześnie zużywając w trakcie całego lotu jak najmniej paliwa.

Były to zawody jak najbardziej udane dla reprezentacji Organizatora – Aeroklubu Włocławskiego. W klasie AL-2, załoga w składzie: pilot Mieczysław Szurgot i nawigator Dariusz Kędzierski zajęła drugie miejsce i zdobyła tytuł Wicemistrzów Polski, a załoga: pilot Jakub Nawrocki i nawigator Iwona Nawrocka, wywalczyła tytuł drugich Wicemistrzów Polski, zajmując trzecie miejsce w tej samej klasie. Natomiast trzecia z załóg reprezentujących Aeroklub Włocławski – pilot Kazimierz Nawrocki i nawigator Bogusław Chełczyński, uplasowała się tuż za podium, zajmując czwarte miejsce w klasie WL-2.

Tegoroczne Mikrolotowe Mistrzostwa Polski, były szczególnie udane dla reprezentantów Grupy Falco i Aeroklubu Pomorskiego z Torunia, ponieważ załogi w składzie: pilot Krzysztof Jurkiewicz i nawigator Agnieszka Jurkiewicz w klasie AL-2 oraz pilot Przemysław Jurkiewicz i nawigator Dominika Jurkiewicz w klasie WL-2 wywalczyły tytuły Mistrzów Polski.

Ze względu na fakt, że do udziału w klasie GL-2 zgłosiła się tylko jedna załoga, nie można było rozegrać w niej Mistrzostw Polski. Należy jednak wspomnieć, że załoga jedynego biorącego udział w zawodach wiatrakowca: pilot Alojzy Dernbach i nawigator Sylwia Kędzierska, uzyskała bardzo dobry wynik, zdobywając 3800 punktów.

Poniżej przedstawiamy listy zwycięzców zawodów:

18 lipca o godzinie 16.00 na terenie lotniska Kruszyn Aeroklubu Włocławskiego im. Stanisława Skarżyńskiego koło Włocławka, odbyło się uroczyste zakończenie XXVII Mikrolotowych Mistrzostw Polski 2015, podczas którego zwycięzcom wręczono dyplomy, medale i puchary.

Zawody przebiegły w miłej i w pełni sportowej atmosferze. Dla organizatora był to jednocześnie ostatni, ważny sprawdzian przed 13 FAI Mikrolotowymi Mistrzostwami Europy, które odbędą się w dniach 15-23 sierpnia 2015 r. na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego. Udział w zawodach potwierdziło 57 zawodników z 9 krajów Europy.

Źródło: Aeroklub Włocławski