2010-06-16

Metalplane oraz wyjątkowe repliki na Air Venture 2010

Na tegorocznej imprezie Air Venture 2010 w Oshkosh, w Stanach Zjednoczonych, zaprezentowany zostanie oryginalny Hamilton H-47 Metalplane. Pojawią się również repliki samolotów z I wojny światowej oraz Bleriot XI i Cauldron C.460.

Na początku roku, przedstawiciele amerykańskiego muzeum Vintage Aero Flying, zapowiedzieli, że na tegorocznej imprezie w Oshkosh, pojawią się pochodzące z ich zbiorów repliki znanych samolotów z okresu I wojny światowej: Fokker Dr. I, Fokker D.VII, Fokker D. VIII (wykonane w skali 1:1) oraz SE5a, w skali 7:8.

Wiadomo już, że do grona weteranów, dołączą również dwie repliki francuskich samolotów: Bleriot XI z 1909 roku oraz popularnego sportowego samolotu z lat 30-tych ubiegłego wieku, Caudron C.460. Na pokazach, zaprezentowany zostanie również samolot Hamilton H-47 Metalplane, który w styczniu tego roku, został wystawiony na licytacje przez amerykański dom aukcyjny Barrett-Jackson. Samolot został sprzedany za 710,000 dolarów. Jest to jedyny latający egzemplarz tego typu samolotu na świecie.

Prezentowany Hamilton Metalplane, przez wiele lat użytkowany był przez kanadyjskie jednostki nadleśnictwa. Hamilton nr 22, wylatał łącznie ponad 5.000 godzin. W latach 70, już jako zabytkowa konstrukcja, został odrestaurowany. Maszyna wielokrotnie uczestniczyła w przeróżnych pokazach lotniczych, zdobywając wiele prestiżowych nagród, m.in.: Grand Champion na Krajowym Zlocie Stowarzyszenia Samolotów Zabytkowych w 1975 roku oraz Silver Age Champion w Oshkosh, rok później.

Rekonstrukcja repliki Bleriota XI, zajęła członkom oraz wolontariuszom z EAA (Experimental Aircraft Association - Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego) trzy lata. Zamontowano w nim, nieco przerobioną oryginalną jednostkę napędową, trzy cylindrowy silnik Anzani. Podczas ostatnich dwóch pokazów Air Venture, był on wielokrotnie uruchamiany na terenie warsztatów EAA.

Powstała w 2009 roku, kopia popularnego sportowego dolnopłata Caudron C.460, zaprezentowana zostanie na Air Venture po raz pierwszy. Replika została wykonana przez Marka Lightsey'a, jego znajomych z Aerocraftsman Inc. oraz świeżo upieczonych absolwentów ze szkoły Wathen Aviation High School, w Riverside, w stanie Kalifornia. Smukły niebieski Cauldron, wygląda identycznie jak oryginał, który po raz pierwszy wzbił się w powietrze w 1934 roku. W samolocie, wymieniono jedynie napęd, zastępując 6 cylindrowego Renault Bengali, silnikiem Fairchild Ranger.

Patrz też: Repliki samolotów z I wojny światowej na EAA Air Venture,Metalplane sprzedany po okazyjnej cenie
ps

Ocena:  
( 4 )      nie oceniany
  Opinii:  

41

  

Dodaj swoją opinię