2009-09-09

Melli Beese

Pierwsza Niemka, która uzyskała licencję pilota.

Mellie Beese ( właśc. Amelie Hedwig Boutard Beese), urodzona 13 września 1886 w Laubegast niedaleko Drezna, zmarła 22 grudnia 1925 w Berlinie.
Była pierwszą Niemką, która otrzymała licencję pilota. Zanim zainteresowała się lataniem, studiowała architekturę a potem rzeźbiarstwo ( jej ojciec był architektem). Ponieważ niemieckie szkoły artystyczne nie przyjmowały kobiet, Beese wyjechała do Sztokholmu. Studiowała tam w latach 1906-1909. W wolnych chwilach żeglowała i jeździła na nartach.
Po powrocie do Drezna zaczęła studiować matematykę i inżynierię statków powietrznych. Wtedy też zaczęła budzić się w niej chęć zostania pilotem. W 1910 trafiła na Johannisthal, pierwsze otwarte lotnisko w Berlinie. Jej pierwszym instruktorem został Robert Thelens, ale wycofał się po wypadku Beese, w którym Niemka złamała nos i żebra. Nowe przepisy utrudniły Amelii znalezienie nowego instruktora, ostatecznie został nim von Mossner, który pozwolił Beese na samodzielne loty. Pomimo przeszkód, także ze strony innych lotników (luzowanie linek sterowniczych czy spuszczanie paliwa z baku) Amelie zdobyła licencję pilota w dniu swoich 25 urodzin, 13 września 1911.
Na początku 1912 Mellie otworzyła szkołę latania na lotnisku Johannistahl. Otwarcie zbiegło się ze śmiercią ojca Beese. Mellie zaczęła też konstruować własny samolot, zbudowała też kilka samolotów na licencji. Pomagał jej w tym francuski lotnik i konstruktor Charles Boutard, za którego wyszła w roku 1913. Kiedy w roku 1914 wybuchła I wojna światowa, Beese ( jako obywatelka francuska) została uznana za wroga publicznego. Jej szkoła została zamknięta ( wykradzione projekty zostały najprawdopodobniej wykorzystane przez niemieckie wojsko), licencja unieważniona, a mąż internowany. Po zakończeniu wojny Boutardowie wnieśli pozew o odszkodowanie za utracony majątek, Melli nie otrzymała jednak ponownie licencji pilota. Pomimo problemów Beese przygotowywała film opowiadający o jej przygodzie z lataniem. Z czasem jej małżeństwo zaczęło się rozpadać i w roku 1925 nastąpił rozwód. W tym samym roku Melli próbowała odzyskać licencję, jednak uniemożliwił jej to nieszczęśliwy wypadek samolotu którym leciała. Załamana niepowodzeniami Beese 22 grudnia 1925 roku popełniła samobójstwo.

źródło : http://en.wikipedia.org/wiki/Amelie_Beese
Magdalena Gawryś