2008-05-08

Maj: wojskowe święta i festyny

W maju kolejne jednostki lotnicze Sił Powietrznych oraz innych rodzajów Sił Zbrojnych obchodzą swoje święta. Z powodu katastrofy samolotu CASA pod Mirosławcem, święta w Świdwinie będą mieć skromny, oficjalny charakter. Festyny (dni otwartych koszar) odbędą się w Mińsku Mazowieckim i Powidzu.

Mińsk Mazowiecki

19 maja, dla upamiętnienia daty sformowania 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawa", ustanowiono datę dorocznego święta 1 Eskadry Lotnictwa Taktycznego "Warszawa" im. gen. bryg. pil. Stefana Pawlikowskiego w Mińsku Mazowieckim (Decyzja Nr 33/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 lutego 2003 r.).

Również w maju świętuje mińska 23 Baza Lotnicza. Święto obchodzone jest 29 maja, w rocznicę wręczenia bazie sztandaru (Decyzja Nr 96/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 kwietnia 2005 r.).

Z okazji świąt 23 BLot oraz 1 elt w Mińsku Mazowieckim odbędzie się piknik lotniczy. 30 maja przewidziane są uroczystości pod Pomnikiem Lotników 1 PLM "Warszawa". Rozpoczną się wieczorem (godzina 20) i będą mieć raczej charakter oficjalny: msza święta, apel poległych, pojawi się kompania reprezentacyjna. Zakończy je pokaz sztucznych ogni. Następnego dnia, 31 maja, na lotnisku 23 BLot w Janowie w godzinach 9-15 odbędzie się piknik lotniczy. W programie pokaz statyczny samolotów używanych przez 1 elt: MiG-29 oraz TS-11 Iskra, a także "nielotnych" już MiG-21 i Su-22. Pokaz dynamiczny nie odbędzie się ze względu na udział mińskiego MiGa w berlińskich pokazach lotniczych ILA 2008 (27 maja-1 czerwca). W programie pikniku jest także zlot i wystawa starych motocykli oraz prezentacja nowych modeli samochodów. Kto będzie chciał odbyć lot samolotem, będzie mógł skorzystać z oferty Aeroklubu Świdnik, organizującego loty widokowe.

zobacz relację.


Łask

32 Baza Lotnicza w Łasku 31 maja zaprasza na festyn "Lotnicy Dzieciom". W zorganizowanej z okazji Dnia Dziecka imprezie mogą też oczywiście wziąć udział dorośli. Oprócz atrakcji dla najmłodszych (gry i konkursy, wesołe miasteczko), odbędzie się pokaz sprzętu wojskowego, w tym lotniczego i Żandarmerii Wojskowej oraz strażackiego. W programie loty widokowe samolotami aeroklubów, które uczestniczą w festynie, pokaz skoków spadochronowych, modeli latających oraz sztuk walki.

zobacz relację


Powidz

30 maja warto będzie się też wybrać do Powidza – 33 Baza Lotnicza urządza dni otwartych koszar. Impreza połączona z dniem dziecka oraz promocją służby wojskowej rozpocznie się o godzinie 10. Podczas festynu będzie można zobaczyć M-28 z 14 eskadry lotnictwa transportowego, być może inne samoloty transportowe z 13 eskadry lotnictwa transportowego w Krakowie, a także sprzęt do zabezpieczania lotów. Sprzęt przeciwlotniczy zaprezentują też dwie ćwiczące jednostki: z Bytomia i Leszna.

Święto 33 Bazy Lotniczej wypada w dniu 18 maja, na pamiątkę wręczenia sztandaru (Decyzja Nr 211/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 lipca 2005 r.). Uroczysta zbiórka kadry bazy odbędzie się 14 maja.


Kraków

W Garnizonie Kraków-Balice 30 maja odbędzie się Dzień Otwartych Koszar. W programie m.in. pokaz wyposażenia jednostek garnizonu, broni strzeleckiej, zwiedzanie Sali Tradycji oraz prezentacja multimedialna poświęcona Siłom Powietrznym. Na wystawie statycznej samoloty i śmigłowce 13 eskadry lotnictwa transportowego: CASA C-295M, M-28 Bryza, An-26, An-2 oraz Mi-2 i Mi-8.

zobacz relację


Świdwin

25 maja święto obchodzi 21 Baza Lotnicza w Świdwinie. Datę dorocznego święta ustanowiono dla upamiętnienia daty nadania bazie sztandaru (Decyzja Nr 36/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 lutego 2005 r.). W związku z katastrofą samolotu wojskowego CASA C-295M, w której zginęli m.in. lotnicy ze świdwińskiej bazy, święto w tym roku będzie miało skromny, raczej oficjalny charakter.

Cztery dni później, 29 maja, przypada święto 7 eskadry lotnictwa taktycznego, niedawno włączonej w struktury 1 Brygady Lotnictwa Taktycznego i przeniesionej z Powidza do Świdwina. Data święta upamiętnia wykonanie przez pilotów 7 elt w Powidzu lotów na samolotach Su-22M4 poza granicami kraju, wspólnie z pilotami NATO w ramach Sił Szybkiego Reagowania (Decyzja Nr 205/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 maja 2006 r.).


Siemirowice

13 maja świętuje 44 Baza Lotnicza Marynarki Wojennej. W ten sposób upamiętniono datę wydania rozkazu Dowódcy Marynarki Wojennej w sprawie przebazowania 50 Batalionu Obsługi Lotnisk Marynarki Wojennej do Garnizonu Siemirowice – 13 maja 1957 r. (Decyzja Nr 175/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 maja 2006 r.). W ubiegłym roku 11 maja bazie uroczyście wręczono sztandar ufundowany przez mieszkańców ziemi kaszubskiej, pomorskiej oraz sympatyków lotnictwa morskiego z całej Polski. Po zakończeniu zbiórki odbył się pokaz sprzętu wojskowego, znajdującego się na wyposażeniu bazy oraz imprezy kulturalne i rekreacyjne.

W tym, roku, 13 maja (wtorek), po uroczystej zbiórce jednostki, o godzinie 13 odbędzie się pokaz sprzętu wojskowego znajdującego się na wyposażeniu bazy (zobacz: Święto 44 Bazy Lotniczej MW).

zobacz fotorelację z tegorocznych obchodów


Inowrocław

18 maja odbędą się uroczystości związane ze świętem 56 Kujawskiego Pułku Śmigłowców Bojowych. W Inowrocławiu wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Datę święta ustanowiono na pamiątkę wydania pierwszego rozkazu dowódcy 56 Pułku Śmigłowców, sformowanego w marcu 1963 r., a więc 45 lat temu. Rozkaz z dnia 18 maja 1963 r. ustalał stan osobowy pułku na 579 żołnierzy i 21 pracowników cywilnych. Oficjalnie datę święta zatwierdzono w 1996 r. wraz z nadaniem pułkowi nazwy wyróżniającej "Kujawski" (Decyzja Nr 135/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 13 sierpnia 1996 r. W ubiegłym roku obchody połączono z prezentacją sprzętu lotniczego, odbyła się też powietrzna defilada, przeprowadzona wspólnie z Aeroklubem Kujawskim.

Podobna defilada, a także prezentacja sprzętu 56 pśb odbędzie się też w tym roku, 16 maja (piątek) na lotnisku w Latkowie (zobacz więcej).


Informacje o świętach jednostek wojskowych, festynach i piknikach z udziałem publiczności oraz dniach otwartych koszar będą systematycznie zamieszczane na naszym portalu.
Sławomir Kasjaniuk

Ocena:  
( 2 )      bardzo słaby
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię