2017-04-26

MON: Debata o samolotach wielozadaniowych

We wtorek, 25 kwietnia br. wiceminister Bartosz Kownacki przedstawił senackiej komisji obrony informację na temat stanu obecnego i perspektyw rozwoju systemu samolotów wielozadaniowych F-16.

Wiceminister ocenił, że stan lotnictwa wojskowego jest zadowalający w porównaniu z innymi rodzajami sił zbrojnych. Siły Powietrzne mają 48 samolotów F-16 w wersjach C (jednomiejscowe) i D (dwumiejscowe) Block 52+, jednakże – jak zaznaczył – wszyscy mamy świadomość, że samolotów tej klasy wielozadaniowych w polskich siłach zbrojnych potrzeba znacznie więcej. Starsze odrzutowce bojowe – szturmowe Su-22 i myśliwce MiG-29 powinny zastąpić samoloty nowszej generacji, jednakże decyzja czy to będą samoloty F-16, czy inne samoloty, jak np. F-35 jest jeszcze przedmiotem analiz w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Trzeba myśleć o racjonalnych rozwiązaniach, tylko musi to być w odpowiedni sposób rozłożone w czasie, chyba że pojawią się nadzwyczajne możliwości – powiedział wiceszef MON. Dodał, że gdyby budżet MON był znacznie większy, to samoloty można byłoby pozyskać dużo wcześniej i z dużo większym spokojem patrzeć na rozwój systemu samolotów wielozadaniowych.

Zwrócił przy tym uwagę na opublikowany 21 kwietnia br. projekt ustawy o zmianie ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych, który przewiduje wzrost wydatków na obronność z obecnych minimum 2 proc. do co najmniej 2,5 proc. PKB począwszy od 2030 r. Przy ustalaniu poziomu wydatków obronnych pod uwagę ma być brany PKB planowany na dany rok, a nie – jak obecnie – z roku poprzedniego.

Źródło: MON

Ocena:  
( 35 )      dobry
  Opinii:  

2

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2017-05-12 09:08:36 ~~Kelly~~

Miło jest poznać wiadomości. Dziękuję za podzielenie się!
http://www.twifeed.com/

Utworzony: 2017-04-27 21:02:42 ~~jerry~~

Gdzie są nowe śmigłowce w tym roku śmigłowiec MI-2 obchodzi 50 lecie w wojsku.Bez żadnej modernizacji lata 50 lat.....Daje do myślenia na czym lata polski pilot.